2022 Ufo’ar için Dönüm Yılı Olabilir !

Hem bilim insanları hem de hükümet yetkilileri tarafından UFO’lara olan ilgi her geçen gün artarak devam ediyor.

2021 yılında insanların, akıllı telefonları ve diğer cihazları ile gökyüzünde yakaladıkları parıltılar sayesinde bildirilen ilginç manzaralarda artış yaşandı. Bu tanımlanamayan hava olayları(UAP); uydular, hükümetler tarafından konuşlandırılmış teknolojiler, Dünya’ya düşen uzay çöpü, hatta belki gökyüzünde süzülen özel uçan balon veya kasıtlı olarak sahte, kimliği belirsiz uçan cisimler (Ufo’lar) bile olabilirler.

Veya bunlar uzaylılar olabilir mi?

Ya Dünya, kendilerini fren hidroliği bulan ve New Mexico’ya çarpan Alpha Centauri’den hızla gelen dünya dışı varlıkların alıcı tarafındaysa?Sonuçta bu nesnelerin çoğu tanımsız. Ama geri kalanların çoğu sır olarak kalmaya devam ediyor.

Her şeye rağmen 2022’de tanımlanamayan hava olayları, hükümetler ve bilim kurulları tarafından daha çok ilgi çekti.

Koordineli bir çaba

Haziran 2021’de ABD askeri ve istihbarat topluluğu, UAP’ler (tanımlanamayan hava olayları) hakkında bir rapor yayınladı.  Bunu, UAP ile ilgili bilgi toplama ve analiz konusunda “eşgüdümlü bir çaba” yürütmek için resmi bir ofis kurmaya yönelik kongre çağrısı izledi.

Senatör Kirsten Gillibrand 9 Ocak 2022’de, “Ulusal güvenlik çabalarımız hava üstünlüğüne dayanıyor ve bu fenomenler, havadaki hakimiyetimize bir meydan okuma sunuyor. UAP gözlemlerinin önünde kalmak, stratejik avantajımızı korumak ve ulusumuzu güvende tutmak için çok önemlidir.” dedi 9 Ocak 2021, UAP değişikliğinin 27 Aralık’ta Başkan Joe Biden tarafından imzalanan 2022 mali yılı için 768,2 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasına dahil edildiğini duyururken.

Havadaki Nesne Tanımlama ve Yönetim Senkronizasyon Grubu olarak da adlandırılan Pentagon bünyesindeki yeni ofis, tamamen yabancı yaşam arayışına odaklanmayacak olsa da, tam bir istihbarat yelpazesinin yanı sıra UAP ile ilgili bilimsel ve teknik değerlendirmeler sağlamakla görevlendirilecek.

Gillibrand yaptığı açıklamada, yeni UAP ofisinin sorumluluklarından birinin “UAP özellikleri ve performanslarıyla ilgili bilimsel teorileri test etmek” için bir plan uygulamak olacağını söyledi.

UAP tespit dişlisi. (Fotoğraf: UFO Veri Toplama Projesi)

Peki şimdi ne olacak?Birincisi, UAP tespit donanımı oluşturmak ve nereye yerleştirileceğine karar vermek için ortak bir çaba var.  Bu yıl UAP/UFO araştırmalarında bir dönüm noktası olabilir.

UFO tespit etme

Chicago’daki UFO Araştırmaları Merkezi’nin bilimsel direktörü Mark Rodeghier’e göre, 2022’deki potansiyel büyük gelişmelerden biri UFO tespiti olacak.

Rodeghier, Space.com’a verdiği demeçte, “Sahadaki UFO fenomenini gerçek zamanlı olarak tespit etme, izleme ve ölçme çabası son zamanlarda yeni bir aşamaya girdi.”  “Teknoloji daha iyi hale geldi, yazılım araçları gelişti ve UFO’lara olan mevcut ilgi yeni, nitelikli profesyonelleri cezbetti.

Rodeghier, “UAP/UFO’lar hakkında yeni, temel bilgileri ne zaman kazanacağımızı kimse tahmin edemese de, bu çabaların başarılı olma olasılığının çok yüksek olduğuna ve UFO araştırmalarını güvenilir, fiziksel verilerin yeni bir temeli üzerine oturtacağına inanıyorum.”  “Ve sonuç olarak, UFO fenomeninin gerçek olduğuna ve bilimsel olarak incelenebileceğine – sanki gerekliymiş gibi – daha da fazla kanıtımız olacak.”

Galileo Projesi umut vaad ediyor!

Galileo Projesi adı verilen bir girişim, Dünya’nın yakınında dünya dışı nesneler arayacak.  Bu girişim iki dalda incelenebilir: İlki, kuyruklu yıldızlara veya asteroitlere benzemeyen yıldızlararası nesnelerin doğasını tanımlamayı amaçlıyor – güneş sistemini ziyaret ettiği bilinen ilk yıldızlararası nesne olan ‘Oumuamua gibi.  İkincisi, ABD hükümetini ilgilendirenlere benzer şekilde UAP’yi hedefliyor.

Projeye öncülük eden Harvard astronomu Avi Loeb, “Galileo Projesinin verileri halka açık olacak ve bilimsel analizi şeffaf olacak” dedi.  “İlgili bilimsel bulgular, uluslar arasındaki sınırlara dikkat etmeden insanlığın bilgisini genişletecektir.”

100’den fazla bilim insanı çaba gösteriyor!

Galileo araştırma ekibi, projenin ilk teleskop sistemini 2022 baharında Harvard Koleji Gözlemevi’nin çatısına monte etmeyi planlayan 100’den fazla bilim insanından oluşuyor.

Loeb, “Sistem, görünür, kızılötesi ve radyo bantlarında tüm gökyüzünün sürekli video ve sesini kaydedecek ve ayrıca ilgilenilen nesneleri takip edecek.” dedi.  “Yapay zeka algoritmaları kuşları dronlardan, uçaklardan veya başka bir şeyden ayıracak. İlk sistem başarılı bir şekilde çalıştığında Galileo Projesi bunun kopyalarını oluşturacak ve birçok coğrafi bölgeye dağıtacak.”

Gerçek, orada bir yerde!

Tüm UAP ve UFO sohbetlerinde bir aykırı değer; – yine de bilim camiasında biraz dikkat çekiyor – UFO’ların aslında insan zaman yolcuları olma olasılığı.

Montana Teknoloji Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olan Michael Masters, “UFO’ları açıklamak için insan zaman yolcusu modeli son birkaç yılda çekiş kazanıyor” dedi. Masters, UFO’ların ve uzaylıların, kendi hominin evrimsel geçmişlerinin üyeleri olarak bizi ziyaret etmek ve incelemek için antropolojik zaman yolculuğu aracını kullanan uzak insan torunlarımız olabileceği önermesini inceleyen 2019 “Identified Flying Objects” kitabının yazarıdır.  .

Masters Space.com’a : “Bence insanlar, bu gemilerin nasıl çalıştığı, bu gemilerin içinde ve çevresinde kendi referans çerçevelerinde uzay-zamanı manipüle ediyorlarsa nasıl yaptıkları, ve eğer onlarla birlikte görülen varlıkların tanımını ciddiye alabilirsek, davranışları, teknolojileri ve morfolojik biçimleriyle ilgili olarak bu tür insan terimleriyle nasıl her yerde ve nasıl tanımlandıklarını ciddiye alabilirsek çok anlamlı olduğunu anlamaya başlıyorlar.  ,” dedi.

Masters, UFO/UAP konusunun çeşitli alanlarda daha geniş bir profesyoneller grubu tarafından ciddiye alındığını takdir ediyor.

“Bu konuyu bu kadar uzun süredir çevreleyen damgayı ne kadar çok yontmaya devam edersek, bu gizemli fenomenin nüanslarını o kadar hızlı anlamaya başlayabiliriz” dedi.  “Damgalamanın daha da azaltılması, umarım aynı zamanda daha fazla bilim insanı ve akademisyenin, mevcut araştırma programlarına karşı bir ceza veya utanç korkusu olmadan konuşmaya katılmaya devam edeceği anlamına gelir; bu, yalnızca bilgimizi daha ileri ve daha hızlı ilerletmeye yardımcı olabilir.”

Bakış açısı değişikliği

Bu nesnelerin gerçekliğinin resmi olarak kabul edilmesi sayesinde, Masters, “Şimdilerde sohbet ‘Bunlar gerçek mi?’ sorusundan ‘Onlar ne ve nereden veya potansiyel olarak ne zaman geliyorlar?’ sorusuna evrilmiş durumda.

Koordinasyon eksikliği

Teksas Austin bölgesindeki UAP Araştırmaları Bilimsel Koalisyonu’nun (SCU) yönetim kurulu üyesi Robert Powell, şu anda UAP tespit ekipmanıyla ilgili kuruluşlar arasında koordinasyon eksikliği olduğunu, ancak bu durumun bu yıl değişebileceğini söyledi.

“2022’ye girerken bunun düzeleceğine inanıyorum” dedi.

Bir dizi SCU üyesi Galileo Projesi ile ilgilenmektedir ve kuruluş UFODATA, UFO Veri Toplama Projesi (UFODAP) ve UAPx dahil olmak üzere çeşitli gruplarla ortaklık kurmuştur.

Powell, Space.com’a verdiği bir demeçte, “UFODAP’ın halihazırda piyasada satılan ve istenen aksesuarlara bağlı olarak 2.000 ila 5.000 ABD Doları aralığında makul fiyatlı çalışan bir modeli var” dedi.  “Bu sistem, veri toplamak için UAPx olarak bilinen bir grup tarafından zaten kullanılıyor. Amacımız, bu faaliyetleri, veri toplamak için standart donanıma sahip bir sistem kullanacak şekilde koordine etmektir.”

Ancak bu gerçekleşmeden önce, Powell, grupların bu ekipmanın tam olarak neyi ölçmeye çalıştığını belirlemesi ve sistemin bu hedefe ulaşabileceğini doğrulaması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki Zorluklar

Albany Üniversitesi’nde fizik doçenti ve UAPx’in başkan yardımcısı olan Kevin Knuth, “UAP tespiti ve çalışmasına odaklanan artan sayıda grup olduğu için bunlar heyecan verici zamanlar” dedi.  UAP tespitine katkıda bulunmak için ilgili taraflar, yerel olarak ev sahipliği yapabilir. Yine de, çeşitli grupların etkileşimiyle ilgili bazı zorluklar var, dedi.

Böl ve fethet!

Knuth, Space.com’a :”Gruplar arasında bir miktar koordinasyon, özellikle verimlilik bağlamında faydalı olsa da, şu anda UAP’ler hakkında çok az şey biliyor olmamız, gruplar bağımsız çalışarak, farklı ekipman ve prosedürler deneyerek ve izleyerek başlarsa, keşif potansiyelinin, farklı yerlerde, daha yüksek olduğunu ima ediyor.” dedi.

Bulgular elde edilip sonuçlar kamuoyuna açıklandıkça, çeşitli grupların verimli olduğu kanıtlanmış ekipman ve prosedürleri benimsemeye başlayacağını da sözlerine ekledi. Knuth, “Bu nedenle, şu anda grupları koordine etmek muhtemelen akıllıca değil” dedi.  “Bunun yerine, UAP’leri en iyi nasıl gözlemleyeceğimiz ve inceleyeceğimiz hakkında daha fazla şey öğrendikçe, verilerin paylaşılması ve sonuçların yayınlanmasıyla kolaylaştırılan gruplar arası iletişim, genel olarak iyileştirmelere yol açacaktır. Bu, bağımsız bilimsel çalışmaların yararıdır.”

Gelecek, yeni gelişmelere gebe!

Daha geniş bir bakış açısıyla Knuth, bilimsel grupların hakemli bilimsel makaleler yayınlamayı planladıklarını söyledi.  Sonuç, UAP’lerin bilimsel çalışmalarının daha da ilerlemesi olacak, “daha fazla bilim insanını insanlık tarihindeki en önemli keşifler arasında olabilecekleri araştırmaya katılmaya teşvik edip zorlayacak” dedi.

Çeviri-Şehmus Yakut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Evcil Kedilerinizin Beyinleri Yıllar İçerisinde Küçülüyor Mu?

Albert Einstein’ın Beyni Nasıl Çalınıp 240 Parçaya Ayrıldı?