Alpler’deki Gizemli Pembe Buz’un Korkunç Sonuçları Olabilir!

İtalya’daki bilim insanları Alpler’de iklim değişikliğinin etkilerini hızlandıran bir yosun türü sebebiyle oluşan pembe bir buzulun gizemli görünümünü araştırıyorlar.

Yosunun nereden geldiği hakkında tartışmalar halen sürse de İtalya Ulusal Araştırma Konseyi üyesi Biagia Di Mauro’nun açıklamalarına göre pembe kar daha önceleri Presena buzullarında
görülmüştü. Ve büyük ihtimalle ikisi de aynı yosun türünden oluştuğunu ve yosun türü zararlı olmamakla birlikte bahar ve yaz ayları zamanlarında kutuplar ve orta enlemlerde ortaya çıkmaktadır, bilgilerini paylaştı.

4 Temmuz 2020’de Presena buzulunda pembe kardan örnek alan araştırmacı Biagio di Maio. (Miguel Medina / AFP)

Ancylonema Nordenskioeldii adlı bu yosun türü Grönland’ın Karanlık Bölge denilen bölgesinde de bulunmaktadır ayrıca Grönland ‘daki buzullar da erimektedir.

Normalde buzlar güneş ışığından gelen ışınların %80’ini yansıtırlar fakat üzerlerinde Ancylonema yosunu olduğu zaman buzullar kararmakta ve bu sebep ile daha fazla ışını absorbe etmekte ve daha hızlı erimektedirler.

Passo Gavia’da 2,618 metre yüksekte bulunan buzullarda da bu yosun türü buzullarda kırmızı noktalar ortaya çıkartarak erimelerini hızlandırmıştır.

Di Mauro: Yosuna bir etkisi olabileceğini belirterek kayak teleferikleri, ve turistleri de belirterek, dünyanın hızla ısınması konusunda insan etkisi dışında ki etkileri de belirlemeye çalışıyoruz.

Alpler’deki Gizemli Pembe Buz’un Korkunç Sonuçları Olabilir!

İlginizi çekebilir: Vahşi Yaşam Sömürümüz Doğrudan İnsanlara Yayılmak Üzere Daha Fazla Virüs Ortaya Çıkarıyor

Buzuldaki turistler iklim değişikliğinin etkilerini şöyle söylüyor;

Marta Durante (turist): Gezegenimizin aşırı ısınması bir problem iken, ihtiyacımız olan son şey bu yosundu.

Elisa Pongini: Düzeltilemez bir hasara sebep olduk ve bence geriye dönülemez bir noktaya geldik.

Dünyamız ona yaptıklarımızı bize geri veriyor. 2020 özel bir yıl, çok kötü şeyler oldu. Ve küresel ısınma daha da kötüye gidiyor ve daha da belirginleşmeye başlıyor dedi.

Yusuf Can KILIÇ

Havai Fişekler Havada Zehirli Metaller Bırakıyor.

10 Günde 147 Kişinin Ölümüne Sebep Olan Hindistan’ın Yıldırım Olayları