Amerika, Rusya’yı Uzaya Anti-Uydu Silahı Göndermekle Suçladı.

İddiaya göre Rusya yörüngeye anti-uydu silahının denemesi için bir test fırlatması yaptı. Washington ise durumu “Tehdit ciddi ve artmakta.” olarak değerlendirdi. Amerika Savunma Merkezi’ne göre Rusya 15 Temmuz’da yörüngeye zararsız bir anti-uydu silahı gönderdiğini ve bu konuda kanıta sahip olduğunu belirtti.

Otoritelerin açıklamalarına göre: Geçen haftaki test Amerika ve uzay sistemlerine karşı gösterilen ciddi bir tehdittir.

Amerika, Rusya’yı Uzaya Anti-Uydu Silahı Göndermekle Suçladıamerika

Amerika silahlanma karşıtı arabulucusu Marshall Billingslea ise bu olaya Twitter’dan attığı
“Asla kabul edilemez.” tweeti ile cevap verdi. Aynı amanda bir hafta sonraki START (Stratejik Silahlanmayı Azaltma Antlaşması) için büyük bir sorun teşkil edeceği konusunda
endişelerini dile getirdi.

Antlaşma soğuk savaş döneminin iki süper gücü Amerika ve Rusya arasında nükleer savaş başlıklarını ele alıyor.

23 Temmuz Perşembe günü Trump yaptığı açıklamada direkt olarak Çin’e ve Rusya’ya, herhangi bir silahlanma yarışından kaçınacağını belirtti.

Amerika Uzay Üssü Generali Jay Raymond ise daha önceden bir Rus uydusunun yaptığı gözetleme olayından sonra bu olayın olmasının sadece şüpheleri arttırdığını belirtti.

İlginizi çekebilir: Yeni raporda: ABD ve Rusya Ellerindeki Bombalarını Patlatmış Olsaydı ‘Nükleer Kış’ Yaşıyor Olacaktık

Ocak 2020’de hükümet uydularının yörüngesel senkronizasyonu. (Michael Thompson / Twitter)

Raymond’ın açıklamalarına göre bu tarz olaylar Rusya’nın devam etmekte olan silahlanma yarışında uzayda da devam etmek istediği yönünde gösterilen açıkça bir hareket olarak gördüğünü açıkladı.

Otoritelerin yaptığı diğer açıklamalara göre de devam eden olaylara bakıldığında bu olaylar Rusya’nın uzayda silahlanması konusunda iki yüzlü davrandığının bir göstergesi olarak görülmekte.

Yusuf Can KILIÇ

İnsanda Üçüncü Bir Başparmağının Olması Beyni Yeniden Şekillendiriyor

NASA ‘nın İnsanlı Uzay Görevleri İçin Kullandığı 6 İleri Teknoloji Sistem.