Ay’ın Karanlık Tarafı İfadesi Doğru mu ?

Transformers’ ın üçüncü filmi, Pink Floyd’ un en çok satan albümünün adı veya NASA’ nın korkulu rüyası. Ay’ ın görünmeyen tarafı ”Ay’ ın karanlık tarafı” olarak adlandırılır.

Bilim insanlarının çalışmalar yaptığı, hemen hemen her zaman haberlerin ortaya çıktığı Ay’ın karanlık yüzü, bilim insanlarına göre yanlış bir değerlendirme. Bilim insanları o bölgeden uzak veya yakın diye bahsediyormuş.

Ay’ ın karanlık yüzeyi olarak ifade ettiğimiz alana bilim insanları, Ay’ ın uzak yüzeyi diyorlar. Ay dünyamızla senkron içerisinde olduğu için karanlık ve aydınlık tarafları aslında sürekli değişiyor. Bu nedenle Ay’ın karanlık yüzeyi diyoruz ama bu, yanlış bir kullanım. Ay’da uzak tarafın olması, kompleks fizik olarak ifade edilebilecek gel-git veya kütle çekim kilitlenmesi denen olaya sayesinde gerçekleşir.

Ay hem kendi etrafında hem de Dünya’nın etrafında saat yönünün tersine döndüğü için Dünya ile mükemmel bir senkronizasyon içerisindedir. Wolfram Alpha’ya göre Ay’ın kendi etrafında dönmesi tam 27 gün, 7 saat, 43 dakika ve 40 saniye sürmektedir.

Bu süre aynı zamanda, Ay’ ın dünyanın etrafında dönmesi için gereken süredir. Eğer ay kendi etrafında dönmeseydi her 30 günde bir Ay’ ın karanlık yüzünü tam olarak görebilirdik. Ay’ ın karanlık tarafı diye bir şey yok; aydınlık ve karanlık tarafları sürekli değişiyor. Ay’ ın karanlık tarafı olarak adlandırdığımız bölge Ay’ ın uzak yüzeyi. bizim gördüğümüz ise Ay’ ın yakın yüzeyi

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Dünyanın En İyi Bilim ve Teknoloji Müzeleri

    NASA'nın New Horizons misyonu tamamen yeni bir tür dünya ortaya koyuyor