in

Bilim İnsanları Egzama Olduğunuzda Derinizde Neler Olduğunu Keşfetti

Egzama

Egzama, tepkisel deri iltihabı olarak da bilinir. Bilimsel, egzamaya olan, türetilmiş, yanlış giden bir grup süreci belirleyenler. Ve nihayet bu kronik hastalık ile nasıl edindim edelim bulmamıza yardımcı olabilirler.

2006 yılında gelişenler, cildinde, bir protein eksikliği, sahip olanları ile birlikte yaşayabilir, buralarda yaşayacaklar.

Geçen yıl, bilim tasarımı tam olarak neyin yanlış gittiğini göstermek için bu sonuçların üzerine ekleme yaparak, tam olarak neyin yanlış gittiğini gösteriyorler. Elde ettikleri sonuçları bizi bir egzama tedavisine daha yaklaştırabilir.

Egzama, çocukların yüzde 20 ‘sini ve dünya çapında yetişkinlerin yüzdesi 3’ ünü giderek yaygın bir cilt hastalığıdır. Egzamanın kronik semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan, kremler ve losyonlar bu cilt problemini dindirmeye yardımcı olsa da yine de bu cilt hastalığını temizleyerek bir tedavi bulamadık.

Egzama, tepkisel deri iltihabı olarak da bilinir.

Yıl boyunca, geçtiğimizde , bilim dünyasında egzamanın ciltteki genetik bir filagın ‘in (lif toplama proteini) eksik olması ile birlikte olduğunu biliyorlardı. Bu protein, tekil cilt hücrelerini şekillendirmeye yardımcı oluyor ve cildimizin bariyer fonksiyonunda önemli bir rol oynuyor.

Eğer bir insanda mutasyon varsa, bu durum uygun filagrin tedariğini önlüyor ve egzama veya balık pulluluk gibi deri durumları oluşabiliyor.

(Bu arada deri üzerinde dökülmüyor, bunun yerine balık pulları gibi görünen bir desen halinde birikiyorlar.)

Mekanizma takibi için ekip laboratuvarda üç boyutlu bir canlı deriye eşdeğer olan bir örnek (LSE) kullandı.

Ancak yakın zamana kadar, araştırmacılar egzamanın filagrin eksik olduğu zaman egzamanın nasıl ilerle yapıyor emin değillerdi. İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi’nden bilim sistemi GSK Stiefel ile birlikte çalışarak, bu katlanılmaz cilt sorununa yol açtı bir dizi protein ve moleküler yollarının yolunu takip ettiler ve 2016 ‘da bu konuyla ilgili bir atılımda bulundular.

Bilim İnsanları Egzama Olduğunuzda Derdiniz Neler Olduğunu Keşfetti

Newcastle Üniversitesi’nden öncü araştırmacı Nick Reynolds;

” İlk temerrüt, sadece filaggrin proteini kaybının, egzamayı tetiklemede rol oynayabilir, kilit proteinleri ve çözüm yollarımızı alıyoruz.

Bu mekanizmaları takip etmek için, ekip laboratuvarda üç boyutlu bir canlı deriye eşdeğer olan bir örnek (LSE) kullandı. Bu laboratuar yapımı “derinin” üst katmanını, tıpkı genetik mutasyona sahip olduğu halde olduğu gibi, filagrin olması gereken gelecek şekilde değiştirdiler.

Bu eksikliğin tek başına, ciltteki önemli düzenleyici rolde ki mekanizmasımalarda bir dizi moleküler değişikliğini tetikleyebileceğini buldular. Bu hücre yapısı, bariyer fonksiyonunu ve hatta hücrelerin nasıl oluşturulduğunu ve strese nasıl tepki gösterileceğini ve neler etkilenir.

“Dikkat çekici bir şekilde, ilk varsayılan, LSE kültürlerinde filagrinin kaldırılmasından sonra genişletilmiş, standart olarak ifade edilmiş, ifade edilen 17 protein tanımlanmıştır.” Şeklinde takım tezinde yazdı.

Araştırmacılar daha sonra ilk bulgularını gerçek insanlardan alıyor, türetilmiş proteinleri analiz ediyor, egzama ile sağlıklı denekler ve orada bulundukları yerlerdeki sıralamaları doğruladılar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sedef hastalığı nedir? Sedef Hastalığı Hakkında Tüm Detaylar

SMA Hastalığı Nedir? SMA Hastalığı Belirtileri, Tipleri ve Nasıl Oluşur?

Şeker Hastalığı ve Şeker Hastalığı Türleri Hakkında Genel Bilgiler

Kızamık: Belirtileri, Tedavisi ve Aşı

Çeviri: Berfin KIZILASLAN

Kaynak: https://www.sciencealert.com/scientists-think-they-know-what-happens-in-the-skin-when-you-have-eczema

Berfin KIZILASLAN

Yazar Berfin KIZILASLAN

Ben Berfin Kızılaslan.

03.06.1998 tarihinde doğdum.

Adana Çukurova Üniversitesi Alman Ana Bilim Dalı Almanca Öğretmenliği Bölümü öğrencisi olarak öğrenim hayatıma devam etmekteyim. Liseyi Gaziantep'te HeadEnglish Dil okulunda İngilizce eğitimi ile bitirdim. Daha önce İsviçre'de kısa dönemli dil eğitimleri aldım. Aynı zamanda Eğitim(Öğrenci) Koçluğu yapıyorum. Beyinsizler Platformunda Bilim, Genel Kültür, Sinema, Yaşam, Evrim, Ekoloji alanlarında Almanca ve İngilizce makale çevirileri yapmaktayım.

Makaleye Oy Ver!

7 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Leave a Reply
  1. İyelik bildiren “ki”leri ayırmayalım, devrik devrik cümleler kurmayalım, virgüllerden ve kesme işaretlerinden önce boşluk bırakmayalım, virgül kullanımını iyi öğrenelim ve cümlelermizde gereksiz virgüllerden kaçınalım, yazdığımız çeviriyi sakin kafayla tekrar okuyup anlam bozukluklarını fark edelim, bilmediğimiz veya şüphe ettiğimiz kelimelerin yazımını TDK’daki sözlükten kontrol edelim (örnek: laboratuvar) ve en önemlisi, çevirimizi GOOGLE TRANSLATE’i temel alarak yapmayalım…

2 Pings & Trackbacks

  1. Pingback:

  2. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Kâhin Nostradamus’un Tüyler Ürpertici 2019 Kehanetleri

Aşılar Sayesinde Artık Daha Fazla Yakalanmayacağınız 6 Bulaşıcı Hastalık