Egzaması olan İnsanlar Daha Fazla Kemik Kırılmasına Sahip Oluyor!

Egzaması Olan İnsanların Daha Fazla Kemik Kırılmasına Sahip Olduğunu Gösteren Bir Çalışma

Egzaması olan İnsanlar Daha Fazla Kemik Erimesine Sahip Oluyor!

Yapılan araştırmada, egzamalı kişilerin kırıklara maruz kalma olasılığı daha yüksek bulundu. Araştırmacılar, hastalığın en yaygın şekli olan atopik (düzensiz) egzamaya sahip 526.808 kişiyi  hastalığa sahip olmayan 2,569,030 kişiyle karşılaştırdılar.
Katılımcıların daha önce kalça, leğen kemiği, omurilik veya bilek kırığı geçirmiş olup olmadığına baktılar.
Egzamanızın durumu ne kadar kötü ilerlediyse, kemiklerin kırılma riski o kadar artar. Kırılma olasılığı, atopik egzamalı kişilerde sağlıklı kişilere oranla yüzde 13 daha fazla bulundu.

Egzaması olan İnsanlar Daha Fazla Kemik Erimesine Sahip Oluyor!

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Klinik Epidemiyoloji profesörü olan SinéadLangan, Newsweek’e olan bir röportajında söz konusu hastalığın kemik erimesine bağlı kırık riskini “çarpıcı biçimde” arttırmış olduğunu ve kalça kırığı riskini %50, leğen kemiği kırığı riskini %66 ve omurga kırığı riskinin iki kattan daha fazla arttıdığını belirtti. Langan, bunlara rağmen riskin hala düşük olduğunu vurguladı.
“Eğer şiddetli olmayan atopik egzamanız varsa, lütfen fazla endişelenmeyin. Ancak, genel risk düşük olmasına rağmen, özellikle bu bölgelerdeki kırıkların oluşturduğu ilgili ciddi sağlık sorunları göz önüne alındığında, şiddetli atopik egzamaya sahip olanlarda görülen omurga, kalça ve leğen kemiğindeki kırık riskindeki önemli artış olabilir” dedi. Langan,

Oranın bu kadar yüksek olmasını beklemiyorduk

“Şiddetli atopik egzamalı kişilerde kemik erimesine bağlı kemik kırılma riskinin ne kadar arttığına hayret verici, oranın bu kadar yüksek olmasını beklemiyorduk.” dedi.
Araştırma ekibi, kemiklerin daha zayıf ve kırılmaya daha yatkın olduğu bir durum olan atopik egzama ile osteoporoz arasındaki potansiyel bağlantıyı araştırdı.
Langan,  atopik egzama ile kırılma arasındaki potansiyel bir bağlantı için mevcut kanıt biraz sınırlı kaldığını kaldığını belirtti ancak ekip ayrıca osteoporoz ve osteopeni olan hastalarını da inceledi  ve durumun daha yakından incelenmesi gerektiğini öne sürdü.

Egzaması olan İnsanlar Daha Fazla Kemik Erimesine Sahip Oluyor!

Langan, bağlantının altında yatan nedenin ne olduğunun belirlenemediğini açıkladı.  “Örneğin, egzaması olan kişilerin günlük alerjileri olabilir, beslenme stilleri etkilenebilir çünkü bazı yiyecekler egzamayı tetikler veya bu kimseler egzersiz yapmaktan kaçınır.
Çünkü terleme atopik egzamalarıyla ilişkili kaşıntıyı artırabilir ve tüm bunlara bağlı olarak kırıklar artabilir “dedi.
Bulgular ışığında, daha şiddetli atopik egzaması olan kimseler “kırıkları önlemek, uzun süreli yaşam kalitesini iyileştirmek ve kırılmaya bağlı sağlık bakım maliyetlerini azaltmak için” kemik yoğunluğu taramasına girmeli ve kemiksel durum tedaviye dahil edilmeli.
Bununla birlikte, atopik egzamaya sahip olmayan kimseler dahil olmak üzere herkes kemik erimesini önlemek için kemiklerini güçlendirecek  ağırlık egzersizleri yapmalı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bilim İnsanları Egzama Olduğunuzda Derinizde Neler Olduğunu Keşfetti
Sedef hastalığı nedir? Sedef Hastalığı Hakkında Tüm Detaylar
Bir ofis çalışanının 20 yılda nasıl görünebileceğini gösteren Emma ile tanışın.
Kemik Erimesi Nedir? Kemik Erimesi Sebepleri Nelerdir ve Nasıl Önlenir?
Çeviri: Gözde İMDAT
Kaynak: https://www.newsweek.com/eczema-suffer-bone-fractures-1472993

Bir Uzmanın Beyni İle Bir Aceminin Beyni Arasındaki Fark!

Gezegenimizin Daimi Yoldaşı: AY Hakkında Genel Bilgiler