Crew Dragon Kapsülü dünyaya döndü

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni ticari astronot kapsülü SpaceX Dragon bugün deneme uçuşunu tamamlayarak Atlas Okyanusu’na indi.
SpaceX Dragon geçen haftayı kenetlenmiş olarak geçirdiği Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrılarak tekrardan dünyaya döndü.
Kapsül, atmosfere girerken meydana gelecek aşırı ısınmaya karşı bir ısı koruma kalkanıyla korundu.
Dragon, Florida’daki Cape Canaveral uzay üssüne 450 km mesafede, Atlas okyanusuna dört paraşüt yardımıyla iniş gerçekleştirdi.

İniş sonrasında Spacex’in GoSearcher isimli gemisiyle kapsülün incelenmek üzere tesislere götürülüceği belirtildi.
Dragon’un inişinin de sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi sonrasında NASA’nın mürettebatlı uçuşlar aşamasına geçmesi bekleniyor.
Bunların ilkinin Temmuz ayı gibi çok yakın bir tarihte gerçekleşebileceği söyleniyor.

Mürettebatlı uçuşlar için mühendislerin deneme uçuşunun değerlendirmesini yapmasının ardından kesin karar verilmesi bekleniyor.
Bugün gerçekleştirilen iniş sonrasında Spacex ve NASA ABD topraklarından astronotlarını uzaya göndermek için önemli bir aşamayı geride bırakmış oldu.
NASA Başkanı Jim Bridenstine’da sosyal medya hesabından bu başarılı gelişmeyi duyururken, uzay seyahatlerinde artık yeni bir dönemin başladığına vurgu yaptı.
NASA’nın 2011 yılında Atlantis uzay mekiğinin yaptığı son insanlı uçuşun ardından 9 yıldır ülkesinden uzaya astronot gönderemeyen ABD, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek astronotlarını Rusya’nın Soyuz kapsülleri ile gönderiyordu. NASA ve diğer uzay ajansları için mürettebat taşıyan yeni kapsüller üreten SpaceX, Crew Dragon kapsülünü geçtiğimiz cumartesi günü Falcon 9 roketiyle başarıyla Uluslarası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermişti.

Uluslarası Uzay İstasyonu’nda bir hafta kenetli kalan uzay kapsülü bugün dünyaya başarıyla geri döndü SpaceX’in kurucusu ve CEO’su Elon Musk, Crew Dragon kapsülünün ISS’a yaptığı ilk görev olan Demo-1’in en zor kısmı geri dönüş aşaması olacağını söylemişti.  Musk, “Hipersonik yeniden giriş (kapsülün dünyaya dönüşü) en büyük endişem.” açıklamasında bulunmuştu.
Crew Dragon DM-1 uzay aracı atmosfere girişini başarıyla tamamlayıp  Atlantik Okyanusu’na düştü. Düştüğü alanın yakınlarında hazır bekleyen SpaceX mürettebatı kapsülü okyanustan alıp SpaceX tesislerine incelemeye götürmek için çalışıyor.
DM-1 uzay aracında test amaçlı astronot kıyafeti giydirilmiş bir manken de bulunuyor. Aracın bu testinin başarıyla sonuçlanmasının arından NASA ve SpaceX yıl sonuna kadar ABD topraklarından ilk insanlı uçuşu gerçekleştirmeyi planlanıyor.
Editör / Yazar: Ali Ekber ÖZGEN
Kaynak: https://blogs.nasa.gov/commercialcrew/2019/03/08/crew-dragon-lifted-onto-recovery-ship/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha İyi Beyin İşleyişi için 8 Besin

İlk Denisovan kafatası parçalarının keşfi onaylandı