Dünya düzdür diyenler düşüncelerinden neden vazgeçmiyor?

Düz dünya teorisinin yayılmasında birçok neden vardır. Dolayısıyla, gelişimsel psikologlar yaptıkları araştırmada bu fikri savunanların fikirlerinden neden vazgeçmediği araştırdı.

Dünya düzdür, küresel ısınma yoktur, daha önce eski başkan Barack Obama ABD vatandaşı değildir diye iddia edenlerin, somut delillere rağmen fikirlerini neden değiştirmedikleri araştırıldı. Kimi zaman haberlere konu olan, tüm delillere karşın “Dünya düzdür” diye iddia eden insanların neden böyle davrandıklarını hiç merak ettiniz mi?

Uzay sonsuza kadar devam eder mi?
Dünya’nın çok daha fazlasını gördüğünüzde yani ötesine gittiğinizde, düz görünmediğini anlayabilirsiniz. NASA/Reid Wiseman

Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, insanların doğru bildikleri yanlışların gerçeğini öğrenirken somut delillerden ziyade aldıkları geri bildirimlerin etkili olduğunu ortaya koydular.

Gelişimsel psikologlar, insanların inançlarının düşüncelerinin mantık ya da bilimsel veriden ziyade görevleri ya da etkileşimleri neticesinde aldıkları tepkilere dayandırdıklarını tespit etmişler.

Araştırmacılardan Louis Marti, “bir konu hakkında bilmediğiniz halde çok şey bildiğinizi düşünüyorsanız, konuyu araştırma ya da daha az bildiğiniz kabul etme konusunda başarısız oluyorsunuz” diyor.

Bu durum gerçek ve sanal yaşamda bazı insanların neden sahtekârlar tarafından kolayca kandırılabildiğini de açıklıyor.

Yapılan araştırmada bilim adamları, insanların bildiklerinden emin olmalarına neyin etki ettiğine yoğunlaşmışlar. Neticede insanların uzun vadeli kümülatif bilgilerden ziyade en son tecrübe ettikleri olaylara güvendiklerini görmüşler.

Rochester Üniversitesi’nde yapılan ve 500’den fazla yetişkinin katıldığı deneyde bireylere 24 farklı resim gösterilerek bireylerden, şekli ve rengi hakkında herhangi bir bilgilerinin olmadığı “Daxxy” adındaki nesneye benzeyenleri işaret etmeleri istenmiş.

Bireylere her tahminlerinden sonra doğru ya da yanlış bildikleri yönünde geri bildirimde bulunulmuş.

Test sonucunda bireylerin yeni tahminde bulunurken, aldıkları tüm geri bildirimlerden ziyade son beş tahminlerindeki verilere dayandıkları görülmüş.

Araştırmacılardan Marti, bulguların çok ilginç olduğunu, ilk 19 tahminlerinde yanılsalar, son 5 tahminde doğru bilseler dahi deneklerin kendilerinden çok emin olduğunu gördüklerini, süreç içerisinde Daxxy’yi öğrendiklerini, ancak öğrenmek için ellerindeki tüm bilgiyi kullanmadıklarını tespit ettiklerini belirtiyor.

Marti devamındaa, şayet amacınız gerçeği öğrenmekse öğrenilen tüm bilgilerden ziyade son bulgulara dayanmanın iyi bir taktik olmadığını ifade ediyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Düz Dünya teorisinin yayılmasında YouTube’un da payı olduğu ortaya çıktı

Dünyanın düz olmadığını anlamamızı sağlayacak 10 kolay yöntem

Düz Dünya Derneği Üyesinden Afallatan ‘Simit Dünya’ Teorisi

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kendi Zihnimizin Psikolojik Filmini Nasıl İzleyebiliriz?

    Kendi Zihnimizin Psikolojik Filmini Nasıl İzleyebiliriz?

    Okyanusun Derinliklerinde Devasa Gizli Su Altı Ormanları Bulundu

    Okyanusun Derinliklerinde Devasa Gizli Su Altı Ormanları Bulundu