Dünyada İlk, Maymun Hücreleri ile Doğmuş Domuzlar.

Çin’deki bilim insanları, organlarında bazı maymun hücreleri bulunan domuz yavruları ürettiler.

Domuz yavruları bir hafta içinde öldüler. Bu çalışma araştırmacıların diğer hayvanların içinde insan organlarını büyütme hedefine doğru ilerlerken önlerindeki zorlukları ortaya koydu.

Bu domuz maymun kimerik canlılarının yarı domuz yarı maymun olduğunu söylemiyoruz. Aksine, bu hayvanlar daha çok domuzlardı, ama içine atılan bir tutam maymun vardı.

Yeşil renkte gösterilen floresan proteinleri, maymun hücrelerinin varlığını gösterir.
Resim Kredisi : Rui Fu ve arkadaşları, 2019 / Protein & Celi

Bu çalışmayı yönlendiren Çinli bilim insanları diğer hayvanların içinde insan organlarını büyütmeye çalıştılar, özellikle de domuzlarda. Organ bağışı Çin’de ve dünyada yetersiz olduğundan, bunun gibi bir biyoteknolojik çalışmalar talebi hafifletecekti.

Bu deney primatlardan hücreler içermekteydi vesinomolgus maymunlarından yapıldı. Kimeraları oluşturmak için, bilim insanları, laboratuvarda, bilim insanlarının, domuz hücrelerinin (veya bu madde için herhangi başka bir hayvanın içindeki modifiye hücreleri ve onların soylarını izlemelerine olanak sağlayan bir floresan proteini olan) GFP’yi eksprese edebilen genetik olarak değiştirilmiş sinomolgus maymun hücreleri yetiştirdiler.

4.000 kimerik embriyodan sadece yüzde 10’u domuz yavrularıyla sonuçlandı.

Domuz yavrularının organlarındaki maymun hücrelerinin oranı.
Resim kredisi: Rui Fu ve arkadaşları, 2019 / Protein & Celi

Embriyonik kök hücreler bu modifiye edilmiş hücrelerden çıkarıldı ve 5 günlük domuz embriyolarına enjekte edildi. New Scientist’in rapor ettiği gibi, 4.000 kimerik embriyodan sadece yüzde 10’u domuz yavrularıyla sonuçlandı. Örneklerden doku ve organlar çıkarıldı ve maymun hücrelerin varlığı için analiz edildi. 10 domuzdan sadece ikisinin, her iki türden biyolojik materyal (yani mitokondriyal DNA) içeren gerçek kimeralar olduğu doğrulandı.

Maymun hücreleri kalpte, karaciğerde, dalakta, akciğerde, beyinde ve deride bulunur. Ancak testis ve yumurtalıklar gibi bazı organlarda bulunmaz. Bununla birlikte maymun hücrelerinin izleri yetersizdi, bu da 1.000 hücrede 1 ila 10.000 hücrede 1 arasında değişmekteydi.

Dünyada İlk, Maymun Hücreleri ile Doğmuş Domuzlar

New Scientist’e göre, araştırmacılar domuz yavrularının hızlı bir şekilde ölümü için deneyin değil IVF (in vitro fertilizasyon)prosedürünü suçladılar çünkü domuzların IVF ile üremeleri zordu. İleriye baktığımızda, araştırmacılar prosedürü iyileştirmek ve ağırlıklı olarak primat hücrelerinden oluşan organlarla domuz yavruları oluşturmak istiyorlar.

İçerdiği etik konusunda, elbette sorunlar var. Ancak, potansiyel olarak daha çekişmeli bir mesele, domuz yavrularının beyninde görünen primat hücrelerle ilgilidir.

Bilim insanları bununla ilgili endişelerini , özellikle de insan sinir hücrelerinin kimerik farelerin beyninin içine girme potansiyelini dile getirdiklerini ifade etmişlerdir . Ancak ya bu hayvanlar teknik olarak yarı insansa? Yakında çözülmesi muhtemel olmayan zorlu bir mesele gibi görünüyor.

Kaynak ve ileri okuma: Protein & CellDOI: 10.1007/s13238-019-00676-8

Çeviri: Ülkü Güngör

Bunlar da ilginizi çekebilir:

CRISPR tekniği ilk defa mutant kertenkele üretildi

Çinli Bilim Adamları İlk Defa Genetiği Değiştirilmiş Bir Primat Klonladı

‘Dünyanın ilk genetik tasarımlı bebekleri doğdu’

Mutasyonlar, Genetiği değiştirilmiş ikiz bebeklerin Ölebileceğini Gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tarantula Zehrinden Güçlü Ağrı Kesiciler Üretildi

Tarantula Zehrinden Güçlü Ağrı Kesiciler Üretildi

42 Bin Yıllık Mumyalanmış Tay Fosilinde Sıvı Halde Kan Bulundu!