Elon Musk'tan Donald Trump'a Destek

Dünyanın büyük bir kısmının karşı çıktığı ve hatta dalga geçtiği ”Uzay Kuvvetleri” projesi, ABD başkanı Donald Trump’a ait. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, çoğunluğun aksine bu projeyi ”cool” ve mantıklı buldu.

İlk kez Trump hakkında olumlu bir görüş belirten Musk ” Uzay Kuvvetleri (Space Force), fikri tartışmalı olabilir ancak ben beğeniyorum. Uzay Kuvvetleri’nin gerekliliğini gelecekte daha fazla anlayacağız. İnsanlar bugün fark etmeseler de bundan belirli bir zaman öncesinde hava kuvvetlerini oluşturma fikrine de karşı çıkılmıştı. Ancak şu an herkes bir Hava Kuvvetleri’ne sahip olmanın gerekli olduğunu düşünüyor. Bence ilerde Uzay Kuvvetleri’ne de sahip olmamızın gerekliliği fark edilecek. Bir fikre direk ön yargı ile yaklaşmamalı; o fikri irdelemeli ve mantıksal süzgeçlerden geçirerek değerlendirmeliyiz.” dedi.

Elon Musk’ın desteği mantıklı görünebilir ancak herkes Uzay Kuvvetleri’nin bu kadar gerekli olduğunu düşünmüyor. Hava Kuvvetleri Sekreteri Hearther Wilson, geçtiğimiz ay verdiği bir demeçte; böyle bir projenin yıllık maliyetinin 13 milyar dolar olacağını söylemişti. Bu açıklamanın ardından, Donald Trump’ın Wilson’ı bu düşünceleri sebebiyle kovmayı düşündüğü söylentileri çıkmıştı. NASA’dan emekli astronot Mark Kelley, Hava Kuvvetleri’nin zaten uzay üzerinde de etkinliği olduğu için fikri “aptalca” olarak nitelendirmişti. Musk ise konuyla ilgili “Bence medeniyetimizi daha da genişletmek bize fazlasıyla yardımcı olabilir. Örneğin Ay’da bir üssümüz olabilir. Bu sebeple; Uzay Kuvvetleri fikrinin zaman geçtikçe daha mantıklı geleceğine inanıyorum” diyerek sonlandırmıştı.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.businessinsider.com/elon-musk-likes-president-trumps-space-force-idea-2018-11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Disneyworld Hakkında Tüyler Ürperten Bir Gerçek Ortaya Çıktı

Türkiye’nin ilk ve tek süpersonik raylı test hattı açıldı!