Gezegenlerin Renkleri Neden Farklıdır?

Bunu herkes çok iyi bilmektedir ki, Güneş Sistemi’nde yer alan gezegenlerin her biri birinden farklı renklerde yer almaktadır. Bu durum ise gezegenlerin hangi renklerde görünmekte olan yüzeylerinin ve atmosferlerinin  hangi maddelerden oluşmuş olduğu ile ilişkili bir durumdur.

Kayaç yapısına sahip olan Merkür, oldukça ince yapıdaki bir atmosfere sahip konumdadır. Volkanik şekilde etkinliklerin sonucunda oluşan ve büyük bir oranda da demir ve silisyum içermekte olan bileşiklerden oluşan kalın bir kayaç ve toz tabakasıyla kaplı Merkür koyu gri renginde görünümdedir.

Atmosferinin büyük bir kısmı karbondioksitten meydana gelen ve sülfürik asit içermekte olan kalın bir bulut tabakasıyla kalı olan Venüs ise turuncu-sarı renginde görünüyor. Yüzey kısmı yaklaşık olarak yüzde 70’i sular ile kaplı olan Dünya, Güneş Sistemi’ndeki mavi renge sahip üyelerinden bir tanesidir.


Bulutlar beyaz, okyanuslar mavi, karalar yeşil ve kahverengi dalga boyundaki ışığı yansıtmış olmasından dolayı, ayrıntılı bir şekilde incelenecek olursa, bu renklerin fark edilmesi de mümkün olacaktır.

Mars neden kırmızı- turuncu renkte görünüme sahip olmasındaki neden ise, yüzey kısmındaki demir bileşikleri içermekte olan kayaçlarla ve toz parçacıklarıyla kaplı şekilde olmasından kaynaklıdır.
Jüpiter ’in atmosferinin büyük bir bölümü helyum ve hidrojenden oluşmaktadır. Bunun yanı sıra su kristalleri, su damlacıkları ve amonyak kristalleri içermektedir. Ayrıca Jüpiter’in hızı saatte 600 kilometreyi aşmakta olan fırtınalar gerçekleşmektedir. Jüpiter’in yüzey kısmındaki beyaz ve açık sarı renkler, bulutların içindeki amonyak kristallerinden kaynaklanmaktadır.

Satürn’deki atmosfer bileşimi Jüpiter’den farksızdır. Fakat gezegeni çevrelemekte olan amonyak gazından oluşan katman, alt kısımlarındaki kırmızı tonlardaki bulutların renklerinin daha soluk görünmesine sebep olmaktadır.Uranüs ’ün de mavi – yeşil renkteki görünmesindeki neden ise atmosferindeki metandır. 600 nanometre dalga boyundaki kırmızı ışığı soğuran metan ışık tayfını oluşturan diğer dalga boyundaki ışınları geri yansıtmaktadır. Atmosferindeki bileşimi Uranüs’e benzer nitelikte olan Neptün’ün rengi ise parlak mavidir. Bu renkte görünmesindeki neden ise atmosferindeki henüz ne olduğu tespit edilemeyen bir maddenin katkısından dolayı olduğu düşünülmekte.

Rüzgar ve Güneş Enerjisini Kullanarak Elektrik Üreten Kumaş

BİLİM ADAMLARI ZAMANIN EN KÜÇÜK PARÇASINI ÖLÇTÜLER