Gökbilimciler, Yakın Bir Yıldızın Yörüngesinde Süper-Dünya Keşfetti!

*Bir süper-Dünya’nın, kütlesi Dünya’nınkinden daha büyüktür. Ancak, Güneş Sistemi’nin buz devleri olan Uranüs ve Neptün’ün kütlelerinin altında olan güneş-dışı gezegenlere denir. Uzun vadeli sinyal ve rotasyon periyodunun çıkarılmasından sonra GJ 740 b yörünge periyodunu kullanan RV zaman serisinin faz katlamalı eğrisi.

Her spektrografın titreşim terimleri, orijinal RV hatalarına eklenmiştir. Kırmızı düz çizgi, gezegen modelini temsil etmektedir. Alt kısım ise, modeli çıkardıktan sonra kalan artıkları temsil etmekte.

Radyal hız (RV) tekniğini kullanan gökbilimciler, HADES ve CARMENES programları dahilinde yeni bir süper-Dünya keşfettiler. GJ 740 b olarak adlandırılan yeni gezegen, yaklaşık 36 ışık yılı uzaklıkta parlak bir yıldızın yörüngesinde dönüyor. Ve Dünya’dan en az üç kat daha büyük.

Radyal hız (RV) tekniği sayesinde şimdiye kadar 600’ün üzerinde dış gezegen tespit edildi

Ve bunlardan 116 tanesi ‘M’ cücelerinin etrafında bulundu. CARMENES*, dış-dünya M cüceleri için  HADES* ve Calar Alto yüksek çözünürlüklü arama; galaksimizdeki bu yaygın yıldızların yörüngesinde dönen yeni dış-dünyaların keşfinde, çok önemli oldular.

İspanya La Laguna Üniversitesi’nden Borja Toledo-Padrón liderliğindeki bir gökbilimci ekibi, GJ 740 olarak bilinen, yakındaki bir M cücesi etrafında başka bir dış dünyanın tespit edildiğini bildirdi. HADES RV programı, kurulu HARPS-N spektrografı kullanarak İspanya, Roque de los Muchachos Gözlemevi’ndeki Telescopio Nazionale Galileo’da, GJ 740’ı izledi. Dahası, bu M cücesinin spektrumları, HARPS-N gözlemlerinin gerçekleştirildiği dönemle örtüşen Calar Alto Gözlemevinde CARMENES spektrografı ile elde edildi.

Araştırmacılar bulgularını, “GJ 740’ın 129 HARPS-N, 57 HARPS ve 32 CARMENES spektrumları üzerinde yaptığımız analizi; yıldızın etrafında dönen bir süper Dünya’nın varlığını gösteriyor.” diye yazdı. Yapılan gözlemler sayesinde, en az 2.96 Dünya kütleli bir kütleye sahip. Her 2.377 günde bir ev sahibinin yörüngesinde; ondan yaklaşık 0.029 AU uzaklıkta, dolayısıyla sistemin dışında bir gezegen buldular. GJ 740 b’nin denge sıcaklığı ise yaklaşık 829 bindir.

Bu gezegenin bileşimi henüz belirlenememiştir

“GJ 740 b’nin yarıçapının bilinmediği göz önüne alındığında, bu gezegenin bileşimi henüz belirlenememiştir. Ancak, kütlesi ve kısa yörünge süresi onun kayalık bir nesne olduğunu düşündürmektedir.”. Ev sahibi yıldız GJ 740, spektral tip bir M1V; parlak, yüksek düzgün hareket eden bir yıldızıdır. Yaklaşık 0,56 güneş yarıçapında bir yarıçapa ve yaklaşık 0,58 güneş kütlesine sahip bir kütleye sahiptir. Yıldızın dönme süresinin yaklaşık 35,56 gün olduğu tahmin edilirken, etkin sıcaklığı 3,913 düzeyindedir.

Veriler, sistemin; GJ 740 b’den daha büyük ve ana yıldızdan daha uzak bir mesafede başka bir gezegeni barındırabileceğini, gösteriyor. Gökbilimciler, bu potansiyel dış-dünyanın Dünya’dan yaklaşık 100 kat daha büyük olduğunu; her 9.3 yılda bir ana yıldızın yörüngesinde döndüğünü, varsayıyorlar. Makale, “RV zaman serileri, yaklaşık 100 Dünya kütleli Satürn kütleli bir gezegenle ilgili olacak, muhtemelen periyodik uzun vadeli bir sinyal sergiler.” diye bitti.

CARMENES* ‘Yakın Kızılötesi ve Optik Echelle Spektrograf’

HADES* ‘HArps-n Kırmızı Cüce Dış Gezegen Araştırması’

Sosyal Medya, Kullanıcılarını Ayrımcılığa Teşvik Ediyor!

Gezegen Dokuz Koca Yanılsamadan İbaret Olabilir!