Hayal Kurmak, Gerçekten Güzel Bir Şey Olabilir – İşte nedeni

Hayal kurmak, beyninize egzersiz yaptırıp daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü olmasına yardımcı olabilir.
Yaratıcılık günlük hayatımızda bile bize yardımcı olabilen bir özelliktir. Bazı insanlar hayal gücünü kullanarak karşımıza yaratıcı fikirlerle gelirken; bazılarımız hayal gücünü kullanamaz bile…

Bu yazımızda Bir Psikoloji profesörüne göre hayal kurmanın sizin için gerçekten güzel birşey olabileceğini gösteriyor. Keyifli okumalar.

Gezgin Beyin

Hayal Kurmak, Gerçekten Güzel Bir Şey Olabilir – İşte nedeni

Psikoloji profesörü Eric Schumacher’e göre, “Etkin beyinleri olan insanlar, zihinlerini dolaşmaktan alıkoyamayacak kadar beyin kapasitesine sahip olabilirler.” Bu mantıklı.

Beyin sıkılıyorsa ve kullanılmayan çok fazla beyin gücü varsa, ilgisiz konulara sapması gayet doğaldır.
Schumacher tarafından ortaklaşa yazılan bir çalışma bu iddiayı destekliyor. İlk olarak, araştırmacılar bir MRI makinesinde 100’den fazla konu koydu ve uzayda sabit bir noktaya odaklanmalarını istedi.

Bu, araştırmacılara beyinlerinin farklı bölümlerinin birlikte nasıl çalıştığını gösterdi. Daha sonra, zihin ve yaratıcı yeteneklerini ölçmek için bir test verildi. Ve son olarak, hayal kurma alışkanlıklarının öz değerlendirmelerini tamamlamaları istendi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu öz değerlendirmelerin bazıları zihnin dolaşmasına izin verme konusunda çok güçlü bir eğilim gösterdi. Ve sonuçlar, en çok hayal kurduklarını düşünen insanlar da zihin ölçme testinde en iyisini yaptıklarını gösterdi.

En önemlisi, beyinlerinin farklı bölgeleri birlikte en verimli şekilde çalışıyormuş gibi görünüyordu.
Yani, bu, sıkıldıkları zaman, dışarı çıkıp La-la land diyarına doğru sürüklenebildikleri ve önemli bir şey olduğunda dikkatlerini toplamaları için beyinlerinin küçücük bir köşesine bile bel bağlayabildikleri anlamına gelir.

ZİHİNSEL BİR EGZERSİZ

Hayal Kurmak, Gerçekten Güzel Bir Şey Olabilir – İşte nedeni

Eğer hayal kurmaya eğilimliyseniz, beyniniz sadece daha etkili ve verimli çalışmakla kalmaz. Ayrıca hayal kurmak beyninize egzersiz yaptırıp daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü olmasına yardımcı olabilir.
Max Planck insan bilişsel ve beyin Bilimi Enstitüsü’nden araştırmacı Jonathan Smallwood, hayal kurmanın daha güçlü bir çalışma belleğine bağlı olduğunu tespit eden bir çalışma üzerinde çalıştı.

Bu testte, deneklere yine de sürekli dikkat gerektiren basit bir görev verildi. Örneğin, her nefes aldıklarında bir düğmeye tıklamaları veya yalnızca ekranda belirli bir harf göründüğünde bilgisayara yanıt vermeleri gerekti.

Daha sonra, matematiksel denklemler gerçekleştirirken belirli harfleri hatırlamaları istenerek çalışma bellekleri test edildi. Bakın, en dikkatsiz görevleri sırasında en çok hayal kurduğunu bildiren insanlar, beyinlerini kullanmaya çağırıldığında bile sayıları en iyi hatırlayan kişiler oldu.

Bir iş üzerinde çalışırken, hayallere dalmak beyniniz için iyidir.

Bilimle Kalın!
Bizimle Kalın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Sena Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karanlık Enerji Gizemini Ortadan Kaldırabilecek Deneyde "İlk Işık" Başarısı

Karanlık Enerji Gizemini Ortadan Kaldırabilecek Deneyde “İlk Işık” Başarısı

Korkularınızı Kontrol Etmek İçin RIA Metodunu Kullanın!