İnsanlar, Yapay Zekaya Tahmin Etme Yeteneğini Nasıl Öğretiyorlar?

Yapay zeka (AI) gelişimindeki kutsal kaselerden biri, makinelere insanlarla etkileşime girerken amacı tahmin etme yeteneği vermesidir.

Biz insanlar bunu farkında olmadan sürekli yapıyoruz: Gözlemliyoruz, dinliyoruz, geçmiş deneyimimizi birisinin ne yaptığını, neden yaptığını ve bir sonraki adımda ne yapacağını tahmin etmek için kullanıyoruz.

Şu anda, yapay zeka bir kişinin amacını tespit etmede akla yatkın olabilir. Ya da bir insanın belirli bir durumda yanıt vereceği önceden tanımlanmış, olası yanıtların bir listesi bile olabilir. Ancak, bir yapay zekada yada bir makinede sadece birkaç ipucu veya kısmi gözlemler varsa, bu sistemin yanıtları biraz robotik olabilir.

İlginizi çekebilir: Yapay Zeka Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir

İnsanlar, Yapay Zekaya Tahmin Etme Yeteneği Nasıl Öğretiyorlar?

İnsanlar Ve Makineler

UNSW Engineering’in kıdemli öğretim üyesi Dr. Lina Yao, yapay zeka sistemlerini ve insan-makine arayüzlerini insan davranışlarının daha ince nüansları ile hızlandırmaya yönelik bir projede baş araştırmacı olarak görev yapıyor. Nihai hedefin, araştırmasının otonom AI sistemleri, robotlar ve hatta cyborgs’ta kullanılması olduğunu, ancak ilk adımın insanlar ve akıllı makineler arasındaki arayüze odaklandığını söylüyor.

“Bu erken aşamalarda yaptığımız şey, makinelerin günlük etkileşimlerimize ve kendi muhakeme yeteneğimizden ve beklentilerimizden etkilenen eylemlere dayanarak insanlar gibi davranmayı öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Böylece niyetimizi tahmin etmek için daha iyi bir konuma yerleştirilebilirler.” diyor.

Dr. Yao, yapay zeka sistemlerine entegre edilen insan davranışlarının daha az belirgin örneklerinin farkındalık yaratarak amaç  tahminini iyileştirmek istiyor.

Tüm Doğru Hareketler

Yapay zeka sistemlerini ve makinelerini insanların harekete geçme yollarına göre daha hassas bir şekilde ayarlamaya başlamak iyi bir başlangıçtır. Bu amaçla Dr. Yao ve ekibi, insan hareketinin arkasındaki amacı yakalamak için tasarlanmış bir prototip insan-makine arayüzü sistemi geliştiriyorlar.

“Bir insan bir EEG [elektroensefalogram] cihazı taktığında ne yapmak istediğini öğrenebilir ve tahmin edebiliriz,” diyor Dr. Yao.

“Bu cihazlardan birini giyerken, kişi ne zaman bir hareket yaparsa, analiz edebileceğimiz beyin dalgaları toplanır.

“Daha sonra, insanların belirli bir eylemle hareket etmeyi düşünmelerini isteyebiliriz; örneğin, sağ kollarını kaldırmak. Aslında fiziksel olarak kaldırmak değil de kaldırırmış gibi düşünmemiz ve ardından ilgili beyin dalgalarını toplamamız gerekiyor.”

Dr. Yao, bu verilerin kaydedilmesinin engelli veya hastalıktan dolayı serbestçe hareket edemeyen veya iletişim kuramayan insanlara yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Hayat Ortakları

Yao, insanlara yardımcı olan yapay zeka sistemlerini ve makinelerini geliştirmedeki nihai amacın  onları sadece araç olarak değil, ortak olarak görülmesini sağlamak olduğunu söyledi. “Yaptığımız şey, karar vermeyi gerektiren durumlarda uygulanabilecek iyi algoritmalar geliştirmeye çalışmak” diyor.

“Örneğin, bir kurtarma durumunda, kurtarıcıların bir kişiyi veya insanları daha kesin bir şekilde bulmak için en uygun stratejiyi almasına yardımcı olmak için bir AI sistemi kullanılabilir.

Yapay Zekaya Tahmin Etme YeteneğiFakat insanlarla ortaklık içinde çalışırken bir şey var; Tamamen bağımsız olarak çalışmak, pistte uzun bir yol. DR. Yao, otonom AI sistemleri ve makinelerinin davranışlarımızı gözlemledikten sonra bir gün bizi üç kategoriden birine ait olarak görebileceğini söylüyor: Eş, seyirci veya rakip.

Bu kaçınılmaz ve uzak görünse de, Dr. Yao, bu kategorilerin gelişen bağlamlarına göre dinamik olarak birinden diğerine değişebileceğini söylüyor. Ve her halükarda, bu tür bilişsel kategorizasyonun aslında çok insani olduğunu söylüyor. “Bunu düşündüğünüzde, her gün çevremizdeki insanlar hakkında sürekli aynı yargıları yapıyoruz” diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İlk Koronavirüs Vakası Sanılandan Daha Önce Ortaya Çıktı!

    Europa’da Hayat Var Mı?