Kafa Avcısı Karıncaların Gizemi Sonunda Çözüldü

Formica archboldi karıncaları, yuvalarını öldürdükleri daha büyük ve saldırgan olan avlarının koparılmış kafalarıyla süslemektedirler. Bunu nasıl yaptıklarını artık biliyoruz.1950 ’lerin sonlarında, Florida ‘daki araştırıcılar dehşetli ve kafa karıştırıcı bir keşif yaptılar.

Formicaarchboldi olarak bilinen karıncalar yuvalarını kendilerinden daha büyük ve agresif olan kapan çeneli karıncaların koparılmış kafalarıyla süslüyorlardı. Keşiften bu yana bu tuhaf davranış entomologların kafasını karıştırmaktaydı.

Karıncalar bunu nasıl yapabilmekteydiler?

Kafa Avcısı Karıncaların Gizemi Sonunda Çözüldü

Günümüzde Kuzey Carolina Eyalet Üniveristesi’ndeki araştırıcılar,karıncaları yuvalarına yerleştirilen yüksek hızlı kameralar sayesinde gözleyerek cevabı bulduklarını düşünüyorlar.

F. archboldi karıncaları, vücutlarını saran ve kimyasal olarak kapan çeneli karıncalarınkine benzeyen mumsu madde karışımı sayesinde kendilerini kapan çeneli karınca kılığına dönüştürmektedirler.

Bu sayede, karıncaların genellikle savunma amaçlı yaptıkları bir davranış olan konsantre formik asit püskürterek felç etmeden önce avlarına fark edilmeden yaklaşabilmektedirler.

Sonrasında güçlü çeneleriyle avının işini bitirerek cesedini yuvasına götürüp sistematik şekilde organlarına ayırmaktadır.

Bu çalışma, 60 yıl önce yapılmış bir araştırma makalesindeki olağandışı gözlemin okunması sonucunda gündeme gelmiştir. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nin evrimsel biyoloji ve davranış araştırmaları laboratuvarının başkanı olan Prof. Adrian Smith, “olasılıklar, bu karınca kafalarının Formica yuvalarında bulunmalarının tesadüfen olmadığı ve bu doğal tarih notunun arkasında ilginç bir biyoloji olduğu yönündeydi” demiştir.

Kafa Avcısı Karıncaların Gizemi Sonunda Çözüldü

Bu araştırmanın sürpriz bilimsel bulgusu, bu karıncaların kimyasal olarak eşleştiği ya da kapan çeneli iki karınca türünün kimyasal profillerini taklit etmeleridir. Bir karınca türü için bu kadar farklı kimyasal profil sergileyebilmek gerçekten olağan dışıdır.

Aynı zamanda kimyasal taklit, genellikle sosyal parazitler tarafından kullanılan bir taktiktir fakat F. archbolditürlerinin parazit türler olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

*Formica archboldi, Formicidae familyasından bir karınca türüdür. Odontomachus karınca kafataslarının toplanmasını ve depolanmasını içeren anormal davranışlarıyla bilinirler.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Onur İLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzay Boşluğunda İnsan Vücuduna Ne Olur?

Uzay Boşluğunda İnsan Vücuduna Ne Olur?

Bilim insanları güneş enerjisini 18 yıl saklamanın yolunu buldu