Kayıp 8. Kıta Zelandiya ‘nın Detaylı Haritası Çizildi

Dünyanın sekinzci gizemli adası Zelandiya bildiğimiz pek çok geleneksel haritada görünmüyor çünkü kitaının % 95’ı Pasifik Okyanusunun derinliklerinde sular altında.

Zelandiya yada yerli halkın dili olan Maouri’ye atfedildiği adıyla  Te Riu-a-Māui Austuralya’nın doğusunda  günümüz Yeni Zelanda’sının altında 2 milyon mil kare ( 5 milyon kilometre kare ) büyüklüğündedir.

Bilim insanları genişleyen sualtı kütlesini 1990 yılında keşfettiler ve 2017 yılında resmi kıta statüsü verdiler. Hâlâ , “kayıp kıta” büyük ölçüde bilinmezliğini ve Atlantis coğrafyası sebebiyle hakkında  çalışmanın yetersizliğini sürdürmektedir.

İlginizi çekebilir: Kayıp Kıta Atlantis Hakkında Bilinmeyen 5 Bilgi

Dünya’nın Kayıp Kıtasının Haritası

Zelandiya’nın altındaki kayaçların yaşını ve türünü gösteren tektonik bir harita. (Resim kredisi: GNS Science)

Şimdi ise Yeni Zelanda hükümetinin sahibi olduğu, jeolojik tehlikeleri araştırma ve  danışma orginizasyonu GNS Science, Zelandiya ‘nın bilinirliğini, kıtanın görülmemiş detaylarını gösteren  yeni haritalar ve interakfit araçları barındıran bir dizi paket ile artırmayı ( en azından kamuoyunun dikkatini çekmeyi ) umuyor.

Nick Mortimer, jeolog ve  haritaların baş yazarı , bir açıklamasında  ” Biz bu haritaları, Güneybatı Pasifik bölgesinin ve Yeni Zelandanın, önceden bildiğimizden çok daha iyi , tam , doğru ve güncellenebilir bir  cografik görünümünü sağlamak için yaptık.” dedi

İlginizi çekebilir: Kayıp Kıta Zealandia ile İlgili Yeni Keşifler Yapıldı

Haritaların değeri, Yeni Zelanda’nın volkanlarını, plato sınırlarını, tortul havzalarının yerleşimlerini açıklayan ve anlatan güncel içerik sağlamalarından gelmektedir.

Zelandiya’nın kayıp kıtasının batimetrik haritası. (Resim: © GNS Bilim)

Yeni harita Zelandiya ‘nın tektonik olduğu kadar, milyonlarca yıldır volkanik ve tektonik hareketlerin , kıtayı nasıl şekilendiriğini gösteren batimetrisini (okyanus tabanının şekli) ortaya  koymaktadır. Batimetrik harita için gerekli olan data , bütün okyanusu haritalamayaı amaçlayan küresel bir çalışma olan  Seabed2030 projesi tarafından sağlanmıştır. ( Proje  % 20 tamamlanma seviyesindedir.)

(Batimetri, su, deniz, göl ve okyanus tabanlarının derinlik ölçmek suretiyle topoğrafik ölçümlerinin yapılmasının adıdır.)

Takım ayrıca haritaların interaktif versiyonunu yeni bir Zelandiya web sayfasında yayınladı. Web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

Aşırı ayrıntılı görütünlerin üzerine tıklayarak bir kaç dakika geçirin ve size ” ne yapıyorsun” diye soran olduğunda, onlara sadece  ” Dünya’nın kayıp kıtası”nı  keşfediyor olduğunuzu söyleyin. 🙂

Ayşe Şermin OKUL

Yoruma kapalı.

Bir yorum

NEOWISE Kuyruklu Yıldızı Şu Anda Çıplak Gözle Görülebilir

Eski Timsahlar ‘Bir Dinozor Gibi’ Ayakları Üzerinde Yürümüş Olabilir