Kurbağaların Kafatasları Hayal Ettiğinizden Çok Daha Tuhaf (Ve Güzel)

Kurbağaların Kafatasları: Bir kurbağanın kafası dıştan eşit oranda pürüzsüz, ama dışarıdan garip ve sivri uçlu olabilir.

Kurbağaların kafatasları yüzeylerinde pürüzsüz ve yuvarlak görünebilir, ancak bazı türlerin cildinin altına baktığınız zaman sivri, dikenler,omurgalar ve diğer kemikli yapılarla süslenmiş efsanevi ejderhaların kafalarına benzeyen kafatasları bulacaksınız.

Bilim insanları son zamanlarda zırhlı kurbağalarda kafatası evrimini ve işlevini araştıran yeni bir çalışmanın parçası olan bir dizi inanılmaz görüntüde kurbağa kafataslarının çeşitliliğinin altını çizdi.

Kurbağaların Kafatasları

Orta Amerika’dan bir ağaç kurbağası olan Anothecaspinosa’nın kafatası üzerindeki kemik sivri yırtıcılara karşı kurbağayı koruyabilir. (Resim:Florida Müzesi/Edward Stanley)

Araştırmacıların bildirdiğine göre bu kurbağalarda kafatasları kalkan şeklinde veya olağanüstü geniş olabilir, oluklar tarafından tıkanabilir veya yenilmesine karşı ekstra koruma sağlayabilecek sivri uçlarla süslenebilir.

Güney Amerika boynuzlu bir ağaç kurbağası olan Hemiphractusscutatus, omurgalıların avlanmasını sağlayan geniş bir ağzı olan geniş bir kafatasına sahiptir. (Resim:©Florida Müzesi/Edward Stanley)Florida Üniversitesi Biyoloji Bölümünde doktora adayı olan lider araştırma yazarı Daniel Paluh, görüntülerdeki yapay renklerin farklı kafatası bölgelerindeki kemik yoğunluğundaki farklılıkları gösteriyor.

Daniel Paluh: ‘’Boynuzlu kurbağa Hemiphractusscutatus’un görüntüsünde, “baş iskeletinin kafatası gibi mavi kısımları, çeneler de dahil olmak üzere yeşil bölgelerden daha düşük yoğunluktadır.” diyor.

Kurbağaların Kafatasları Hayal Ettiğinizden Çok Daha Tuhaf (Ve Güzel)

Bilinen yaklaşık olarak 7.000 kurbağa türü vardır. Araştırma için, bilim adamları bütün büyük kurbağa ailelerini temsil eden 158 türden veri topladı. Sadece kafatası şekillerinde çok fazla çeşitlilik olduğunu bulmadılar, aynı zamanda bu varyasyonların bazıları, milyonlarca yıllık evrim ile ayrılmış, farklı soylarda ortaya çıktı.

Su kurbağası Barbourula busuangensis, Filipin düz başlı kurbağa olarak da bilinir. (İmaj kredisi: Florida Müzesi / Daniel Paluh tarafından imaj)

Paluh, “Örneğin, karmaşık çukur ve oluklarla desenli büyük, güçlendirilmiş kafatasları, Afrika kurbağası, Güney Amerika boynuzlu kurbağası ve Solomon Adası yaprak kurbağasında bağımsız olarak evrim geçirdi.” dedi. “Ve tüm bu türler diğer omurgalıları pusuya düşürerek yiyecek yırtıcılardır.’’

Ceratophrys aurita (Brezilya boynuzlu kurbağa). Bu Brezilyalı boynuzlu kurbağa da dahil olmak üzere çeşitli kurbağaların diğer omurgalıları (diğer amfibiler, memeliler, kuşlar ve sürüngenler dahil) avladığı ve ekstra kemik katmanları tarafından oluşturulan karmaşık oluklar, sırtlar ve çukurlarla kaplı kafataslarına sahip olduğu bilinmektedir. Hiperosifikasyon adı verilen bu özellik, muhtemelen bu türlerin daha büyük, daha zor avları daha etkili bir şekilde yemelerine izin verir. (İmaj kredisi: Daniel J. Paluh’un izniyle)

Düzleştirilmiş kafatasları bahçe aletlerine benzeyen kürek başlı ağaç kurbağaları, yaşadıkları yerdeki çatlaklara ve deliklere girişleri engellemek için başlarını kullanırlar. Paluh, kafataslarında “Yırtıcılardan koruma sağlayan çok geniş kafatası çatı kemiklerine ek olarak dikenler, sırtlar ve oluklar vardır.’’ diyor.

Paluh, “Tüm kurbağalar birbirlerine son derece benzer göründüğü için, anatomilerinin evrimini incelemek hakkında  sınırlı ilgi vardı.” dedi. “Çalışmamız, bu muhteşem hayvanların evrimi, ekolojisi ve anatomisi hakkında öğrenilecek çok şey olduğunu gösteriyor.”

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bel Fıtığında Hem Dolgu Hem De Yamayı Birleştiren Yeni Yöntem!

Neandertal Nedir? Neandertal Hakkında Tüm Bilinmeyenler