Mars Araştırmacıları Radyasyona Bağlı Olarak Kalp Rahatsızlığı mı Geçirecekler

Gelecek zaman içerisinde Mars’ta hayat sürmeyi amaçlayanlar için bir kötü haberimiz var. Gerçekleştirilen bir çalışma sonrasında uzayda maruz kalınan radyasyondan dolayı Apollo görevine gitmiş olan astronotların diğer astronotlara oranla beş kat gibi daha fazla kadiyovasküler bozukluğu yaşama tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını göstermekte.

Şuana dek uzay derinliklerine az miktarda insanın gitmiş olduğunu düşündüğümüz zaman varılmış olan tahminin işaretleri oldukça net. Fakat bu tahminin doğruluk payı olduğunu var sayarsak oluşacak risk, gidiş ve dönüşü yıllarca sürmekte olan Mars’a yolculuğu katılacak astronotlar için oldukça daha fazla.

elon-musk-mars-insan

Uluslar arası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirilen 10 yıl süren araştırmalar neticesinde, astronotlardaki dolaşım sorunları, görme rahatsızlıklarıyla kemik ve kaslarda yoğunluğu kaybı yaşanması risklerinin fazla miktarda olduğunu göstermekte.

Ancak astronotun ne derece radyasyon aldığının belirlenmesi çok ta kolay bir iş olmadığı gibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda uzun zaman kalan astronotların, Apollo görevine gitmekte olan astronotlar kadar radyasyondan zarar görmüş olabileceği belirtiliyor. Peki bu astronotlar uzaya ilk defa çıkacak olan astronotlara göre daha fazla risk taşıyorlar?

Bu duruma birkaç şekil ile açıklık getirmemiz mümkün. İlk olarak alçak yörünge üzerinde gerçekleştirilen doz tahminlerindeki yanılgı olabileceği düşünülmekte. Buna ikinci olarak ise Ay yüzeyinde yer alan astronotların uzay aracının içerisinde pek fazla yer almayan dağınık nötronlara karşı maruz durumda kalmış olacağı düşünülmekte.

Yazımızdan anlaşılacağı üzere vücut içerisine alınmış radyasyonların miktarlarındaki farklılık Ay’a gitmiş olan ekipte daha fazla kardiyovasküler risk görülmesiyle ilişkisi olduğu miktar konusunda belirsiz bir durum taşısa da, bu olasılıktan tam anlamıyla göz ardı edici bir tavır sergilemek zor bir durum.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Elektronik Sigaralar Isınma Sonrasında Daha Zararlı Oluyor

    Yapılan Buz Kovası Kampanyası Yeni ALS Geni Keşfedilmesine Yol Açtı