in

Mars One’ı Hatırladınız Mı? İşte o Şirket İflas Etti

Yolculuğu bir realityshow gösterisine dönüştürerek,başlangıçta Mars’a ait bir ekibi finanse edeceğini söyleyen Mars One’ı hatırlıyor musunuz? Şimdi şirket çevrimiçi yayınlanan mali belgelere göre iflas etmiş durumda. Engadget, Mars One ortak kurucusu Bas Lansdorp ile şirketin mali sıkıntılarına “bir çözüm bulmak” için çalışıldığını söyleyerek, iflasın eşiğinde olduklarını doğruladı – ancak işler Mars Koloni girişimi için umut verici görünmüyor. Haberler ilk önce, bir kullanıcının şirketin kapatıldığını belirten İsviçre finansal belgeleriniReddit’te link vererek paylaşmasıyla açıklandı.
Teknik olarak, Mars One iki koldan oluşuyordu – kar amacı gütmeyen Mars OneGirşimi ve Mars One Vakfı – ve belgelere göre batan kol Mars One Girişimi. Ancak Lansdorp,Engadget’e projenin kar amacı gütmeyen kısmının daha fazla fon sağlanmadan ilerleyemeyeceğini söyledi. 2012’de, Lansdorp ve ortakları, kolonicileri Kızıl Gezegen’e gönderme ve projeyi BigBrother yapımcısı PaulRömer’in yardımıyla, Dünyadaki test kolonisinden Mars’a gönderileceklerin seçim süreci hakkında bir realite TV şovu yaparak projeyi finanse edecekleri konusunda oldukça iddialı bir plan yaptıklarını açıklamışlardı. Proje bitmiş olsa da, projenin web sitesinde iyimser bir kopya şeklinde durmaya devam ederek, “Mars One, Mars’ta kalıcı bir insan yerleşimi kurmayı hedefliyor” “İnsansız bazı görevler tamamlanacak, dikkatlice seçilmiş ve eğitimli ekipler Mars’a doğru yola çıkmadan önce yaşanabilir bir yerleşim tesis edecek.” “Bu planı finanse etmek ve uygulamak kolay değil, zor olacak.”
Editör / Yazar: Berfin KAZAZ
Kaynak: https://www.sciencealert.com/maybe-reality-tv-isn-t-a-viable-way-to-fund-space-travel-mars-one-is-bankrupt

Berfin KAZAZ

Yazar Berfin KAZAZ

1995 İzmir doğumluyum.Lise öğrenimimi İzmir Karabağlar Cumhuriyet Ticaret Anadolu Lisesi’nde Veri Tabanı Programcılığı alanında tamamladıktan sonra 2015 yılında başladığım ve hala devam ettiğim Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Fransız dili ve Edebiyatı bölümünde eğitimime devam etmekteyim. Sanat, dil ve teknoloji alanlarına olan ilgim sebebiyle çevirmenliğe başladım.

Makaleye Oy Ver!

0 points

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsrail Ay’a uzay aracı gönderdi

Ay’da Su Üretmek Artık Mümkün!