Mars’a Gönderilen Uzay Aracının Paraşütünde Gizli Bir Kod Var!

Pazartesi günü, NASA bilim insanları kodun varlığını onayladı. Internet, 6 saat içinde kodu çözdü. NASA’nın Perseverance isimli uzay aracı, 18 Şubat’ta Kızıl Gezegen’e öIüme meydan okuyan dalışı sırasında paraşütünü açtığında, gökyüzünde kırmızı beyaz çizgilerden oluşan gizli bir kod gösterdi. NASA bilim insanları, Pazartesi günü bunu bir basın toplantısında onayladı (22 Şubat). İnternet kullanıcıları olayı duyduktan 6 saat sonra kodu çözdü.

Paraşütün merkezinden görünüşte gelişigüzel dizilmiş iç içe bir çember örtüsünde yayılan çizgiler; Pazartesi gecesi kodun çözülmesinin ardından; Perseverance’ın baş mühendisi Adam Steltzner’ın Twitter’da ortaya çıkardığı ikili bilgisayar koduyla yazılmış bir mesajı içerir. Paraşütün en içteki halkasından en dıştaki halkasına doğru saat yönünde okunduğunda; her kırmızı beyaz çizgi dizisi bir harfi temsil ediyordu. Kodlanan harfler şu anlama geliyor: “Zorlu şeylere cesaret et.”

Aynı mesaj, Kaliforniya’nın Pasadena kentindeki Jet İtki Laboratuvarı (JPL) genel merkezinin duvarına da yazıldığından ve yıllardır laboratuvarın sloganı olduğundan, bu mesaj size tanıdık gelmiştir.

Paraşütün en dış halkası aynı zamanda bir dizi koordinat içeriyordu:

Kaliforniya’daki NASA Jet İtki Laboratuvarı’nın merkezi olan  ’34 ° 11’58 ‘K 118 ° 10’31’ B ‘. Pazartesi günü yapılan basın toplantısında Perseverance’ın önde gelen sistem mühendisi Allen Chen; insanları gizli mesajı bulmaya davet etti.

The Verge medya ağının haberine göre Chen, “Bu inanılmaz bilme olanak sağlamanın yanı sıra; mühendislikteki çabalarımızın başkalarına ilham verebilmesini umuyoruz. Bazen işimizde başkaları amacımızı anlasın diye mesajlar bırakıyoruz. Böylece hepinizi denemeye ve işlerinizi göstermeye davet ediyoruz.” dedi. Chen, daha sonra haber ağına Perseverance’ın içinde muhtemelen daha fazla gizli kod ve mesajların bulunduğunu; birçoğunu kendisinin bile asla bilemeyeceği söyledi.

Kanlı Yarış: Zehir Saçan Fare Spermleri Yarışta Önde!

Sağlığınızı İyileştirmek ve Daha İyi Uyumak İçin 8 Uyku Pozisyonu