Mars’ın Manyetik Bir Alanı Var. Sonunda Haritalamak İçin Verilerimiz Var

Dünya’nın aksine, Mars onu uzay havasının sertliklerinden korumak için küresel bir manyetik alana sahip değildir. Ancak yerel, uyarılmış manyetizma lekelerine sahiptir. Şimdi, araştırmacılar bu manyetik alanları şekillendirmekten sorumlu elektrik akımlarının inanılmaz ayrıntılı bir haritasını oluşturabildiler

Bilim insanlarına, milyarlarca yıl boyunca Mars’ın atmosferinin çoğunu nasıl kaybetmiş olabileceği ve güneş rüzgarları ile Mars’ın manyetosferi arasındaki etkileşimlerin bugün nasıl oynandığı hakkında çok daha fazla bilgi veriyor. (Manyetosfer: Dünya’yı koruyan manyetik alan.)

Aşağıdaki videodan da görebileceğiniz gibi, Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim (Mars Atmosphere and Volatile Evolution-MAVEN) uzay aracıyla çalışan ekip, yakalanan manyetik okumalardan dudak uçuklatan görselleştirmeler üretebildi. Önceden gizli enerji akışları aniden tam renkli olarak görülebilir.

Boulder Colorado Üniversitesi’nden gezegen bilimci Robin Ramstad,

“Bu akımlar, Mars’ı hayatı destekleyemeyecek bir dünyadan dönüştürülemez bir çöle dönüştüren atmosferik kayıpta temel bir rol oynuyor.”diyor.

“Şu anda güneş rüzgarından çekilen kesin enerji miktarını belirlemek ve akımları kullanmak için çalışıyoruz ve atmosferik kaçışa güç veriyoruz.”

Mars’ın Atmosferi

Ekip, haritalarını bulmak için MAVEN’den beş yıllık verileri analiz etti. Bu da Mars’ta yuvalanmış, çift döngü bir yapı oluşturan elektrik akımlarını gezegenin hem gündüz hem de gece tarafına sararak gösterdi. Bu akımlar gelen güneş rüzgarı ile etkileşime girerek Mars’ı sarar. Bulgular, üç yıl önce MAVEN tarafından tespit edilen gezegenin eşsiz manyetik kuyruğunun keşfine dayanıyor.

Araştırmacılar için ilginç olan şey, güneş rüzgarları ve elektrik akımları arasındaki etkileşimin detayı ve enerjinin üst atmosfer, manyetosfer ve güneş rüzgarı arasında nasıl aktarıldığıdır.

“Mars’ın atmosferi, elektrik devresini kapatan metal bir küre gibi davranıyor,” diyor Ramstad. “Akımlar üst atmosferde akar, en güçlü akım katmanları gezegenin yüzeyinin 120-200 kilometre (75-124 mil) yukarısında kalır.”

“Tek bir zarif işlemle, akımların gücü ve yolları manyetik alanın bu haritasından çıkar.”

Mars’ın Manyetik Bir Alanı Var. Sonunda Haritalamak İçin Verilerimiz Var

Bazı çarpıcı görselleştirmeler yapmanın yanı sıra, araştırmacıların bir araya getirdiği elektrik akımları haritası, Mars’ın atmosferinin nasıl soyulmaya devam ettiği ve bu etkileşimlerin gezegenin tarihinin seyri boyunca nasıl gelişebileceği hakkında daha fazla bilgi verebilmelidir.

Bilim insanları, Mars’ın bir zamanlar kalın, yoğun atmosferine ne olduğu ve bir gün nasıl tekrar yaşanabilir hale getirebileceğimiz hakkında hala birçok soru işaretine sahipler.

Bu verilerden ve MAVEN’den çok daha fazlası var.

Kızıl Gezegenin etrafındaki manyetik alanın davranışını anlamak, atmosferinin neden şimdi bizimkinden çok farklı olduğunu, hatta uyarılmış bir manyetosfere sahip olan Venüs gibi bazı büyük ipuçlarını verme potansiyeline sahiptir.

Ramstad, “Mars ve Venüs atmosferinin Dünya’nın atmosferinden ne kadar farklı olduğunu ve neden her ikisinin de mıknatıslanmamasına rağmen farklı olduklarını anlamak istiyorsanız, önce indüklenen manyetosferleri anlamamız gerekir.”diyor.

İndüklemek:Kapalı bir devreyi, şiddeti her an değişen bir manyetik alanın içine koyarak onun üzerinde bir elektrik akımı oluşturmak.

Araştırma Nature Astronomy‘de yayınlandı.

Öykü ALICI

Zamanda Yolculuk

Zamanda Yolculuk: Kuramlar, Paradokslar ve Olasılıklar

Rusya’da Nehre 20.000 Ton Dizel Yakıt Döküldü.