Milyonlarca Yıl Önce Dünya’daki Yaşamı Nükleer Bir Reaktör mü Başlattı 

Bilim insanları yeni yaptıkları bir çalışmada dünyada herhangi bir insan bulunmadan önce nükleer reaktörlerin bulunduğunu ve bu nükleer reaktörlerden birisinin tüm yaşamı başlattığını iddia etti. Bilim insanları dünya hayatının nereden başlamış olduğu konusunda hala kuşku içerisindeler. Dünyada tam olarak neyin hayatı başlattığından emin olunamıyor. Şimdi, Geoscience Frontiers’ de sunulan yeni bir çalışma, Dünya’daki hayatın nasıl oluştuğu üzerine popüler teorilere meydan okudu. Japon bilim insanlarına göre, milyarlarca yıl önce dünyada var olan bir nükleer reaktörün yaşamı başlattığını söylüyor. Bazı kişilere bu tuhaf gelse de bu yeni çalışmanın şimdiye kadar ki en makul fikir olduğu bilim insanları tarafından kabul edildi.

Nuclear-reactor-on-Earth

Bilim insanları dünyanın yaklaşık olarak 4,5 milyar yıl önce soğumaya başladığını söylüyor. Dünyada her yer eşit seviyede soğumadı. Yeryüzünde okyanuslar bu tarihte hala şekillenmemişti. Su birkaç milyon yıl boyunca ısınmış gaz halinde buhar olarak kalmıştır. Bu süre içerisinde asteroidler ve kuyruklu yıldızlar düzenli olarak dünyayı etkilemeyi sürdürdü. Bu dönemde dünya üzerinde şimdikinden çok daha fazla uranyum 235 bulunuyordu. Bilim insanları gezegende volkan yaratan ve tektonik plakaların hareketine yardımcı olan ısının yaklaşık olarak yüzde 50’ lik bölümünün Uranyum bozulmasından kaynaklandığını belirledi.

archaic-world

Bilim insanları bu süreçte yaşanan uranyum bozulmalarının dünyanın ilkel volkanik atmosferindeki temel karbon, azot ve potasyum bileşenlerin oluşmasına yardım ettiğini söylüyor. Aynı zamanda izotoplar tarafından verilen bu tam radyasyon, sonuç olarak amino asitler, RNA ve DNA’nın yaratılmasına yol açan kimyasal zincir reaksiyonlarını geliştirmek için mükemmel bir gereklilikti. Yeni çalışmada, Riken ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü’ nden bilim insanları bu tam ısı kaynağının organik kimyanın zengin olmasına nasıl yardım ettiğini belirledi. Japonya’daki uzmanlar, mevcut en iyi kanıta dayalı bir matematiksel model ortaya attılar.

Yellowstone

Japon uzmanlar, çalışma sonuçlarının yıldırım çarpması enerjisinin önerilen U-235 nükleer reaktörüyle hemen hemen aynı olduğunu ve sterilize edilen aydınlatmanın aksine radyasyonun yavaş ve sabit bir ısı kaynağı sağlayabileceğini gösteren kanıtlar sunduğunu belirtti. ‘Radyasyon‘, birçok insan tarafından ölümcül olarak kabul edilirken, Dünya’ da yaşamı başlatan da bu muazzam enerji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araştırmacılar İlk Defa İnsan Beynini İnternete Bağladı

Vietnam’da Öbür Dünya İsmi Verilen Muazzam Bir Mağara Keşfedildi