Nasa’dan 500 Bin Dolarlık Yarışma

NASA tarafından uzayda yaşam sürebilecek derinin geliştirilmesi için 500 bin dolar ödüllü bir yarışma düzenliyor. Bu gerçekleşen talep doğrultusunda Mars’ta önümüzdeki dönemlerde insan klonlanabileceği görüşünü de beraberinde getirdi.

Bilimin sınırlarını zorlayacak bir yarışma Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından başlatıldı. NASA, uzayda uzun zaman zarfında yaşam sürebilecek bir deri dokusu üretimi yapılmasını istendi.

Uzayda görevli olan kişileri daha uzun kalmasını sağlamak için çalışmalarına devam eden NASA, astronotların Mars’a yaptıkları keşif yolculukları gibi diğer uzun görevlerde sağlıklı kalmalarını sağlayacak bir araştırmaların üzerinde durmaya başladı.

Vascular Tissue Challenge (Damarlı Doku Yarışması) adı altında gerçekleştirilecek yarışmada, biyomühendislik teknikleri kullanarak metabolik şekilde insan derisi gibi tavır sergileyebilecek derilerin üretiminin yapılmasını hedef olarak seçmiş durumda.

Yarışmaya katılım gerçekleştirerek kazanmak isteyen ekip, bir santimetre kalınlığında 30 günden daha bir uzun zaman uzay ortamında kalarak, en fazla yüzde 15 doku kaybına uğramış olacak bir deri dokusunun geliştirilmesi beklenmekte. Bu derinin geliştirilmesini sağlayacak olan ekip ise tam olarak 500 bin dolar gibi yüksek bir ödül miktarına sahip olacak.

NASA yöneticilerinden olan Steve Jurczyk konu ile ilgili yaptığı açıklamada ” İnsanlar Mars’a ve uzay derinliklerine yapılan yolculuklarda hem öncülerimiz hem de en önemli kaynağımızdır. Bundan dolayı onları oralarda daha fazla tutabilir miyiz onun çalışması içerisindeyiz” ifadelerine yer verdi.

NASA basın sözcüsü ise, ” Yarışmadan elde edilecek sonuçlar sadece uzayın keşfi için olmadığı gibi, dünya üzerindeki sağlık hizmetleri konusunda da büyük ilerleme sağlamamıza yardımcı olacak” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mars’ta yeni bir keşif

    Erich Fromm Kimdir?