NASA’nın Mars Fotoğrafında Bulunan ‘İnsan Kemiği’ – İşte İşin Gerçeği!

Bu ay yeniden ortaya çıkan 2014 Mars fotoğrafı, Kızıl Gezegende bir femur kemiğini(kalça kemiği) göstermiyor. Bugüne kadarki tüm bu fotoğraflar gibi, gördüğünüz şey sadece bir Mars kayası.

Görüntü, 14 Ağustos 2014’te Curiosity Rover’s MastCam’i kullanılarak çekildi ve bir zamanlar Mars’ta yaşam olduğunu düşünen komplo teorisyenleri arasında hızla yayıldı. Mars muhtemelen atmosferinde karmaşık organizmaları desteklemek için yeterli oksijene sahip değildi. Bu nedenle Mars’ta fosil olması olası değildir.

NASA’nın Mars Fotoğrafında Bulunan ‘İnsan Kemiği‘ – İşte Gerçek Hikaye!

Pareidolia, kişinin karşılaştığı bir duyumu, bildiği bir nesne, örüntü ya da anlam olarak yanlış algılamasıdır. Bulutları nesnelere benzetmek, cansız nesneleri ya da soyut görüntüleri insan yüzüne benzetmek yaygın pareidolia örnekleridir. Muhtemelen her gün fark etmeden yaparsınız. Beynin bazı kısımları görsel bilgileri işlediğinde ve beyninizin geri kalanı yetişemeden sonuçlara atladığında ortaya çıktığı düşünülür.

Dünya’da, çoğu insanda pareidolia vardır, ancak oraya gidip söz konusu nesneleri inceleyemediğimiz için Mars, pareidolia komplo teorisyenleri için verimli bir alandır.

1976 yılında büyük bir yüz şekli sergilediği düşünülen Cydonia adlı bir bölgenin resmi ortaya çıktı. Daha sonra, yüksek çözünürlüklü görüntüler bunun sadece bir kaya oluşumu olduğunu gösterdi.

Bu bir kaya. (NASA / JPL-Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü / MSSS)

Geçen yıl, bir bilim adamı Mars’ta fosilleşmiş böcekleri tespit ettiğini iddia etti. Bir diğeri mantar bulduğunu iddia etti. Ancak bu görüntülerin yıpranmış kayalardan başka bir şey gösterdiğine dair kesin bir kanıt yoktur.

Çalışmalar şu anda mikroplara odaklanmıştır. NASA’nın daha önce belirttiği gibi, Mars ortamı muhtemelen karmaşık organizmaların oluşumuna elverişli değildir. Geçtiğimiz birkaç milyar yıl içinde Mars’ta daha karmaşık bir yaşam geliştiyse bile, bunun için kesin bir kanıt bulunamadı.

Kim ilk saptamayı yaparsa tarihe geçecektir (ve Nobel Ödülü için çok güçlü bir aday olacaktır).Bu resimdeki belirsiz şekil femur değildir. Görüntünün neden yeniden keşfedilip çürütüldükten altı yıl sonra tekrar ortaya çıktığı konusunda, tahmininiz eminiz ki bizimki kadar iyidir.

Çeviri: Ülkü Güngör

Gökbilimciler, Mars Atmosferinde Yıllardır Aradıkları Bir Olguyu Buldular

Dünya Nüfusunun Yarısı Hava Kirliliğinin Ağırlaştığı Koşullarda Yaşıyor