Nasıl Daha İyi Bir Konuşmacı Olunur? Etkili İletişimin Önemi

Bir tartışmadan galip çıkmanın veya telefonla sizi arayan temsilcilerle uzlaşabilmenin en iyi yollarını, sosyal medya etkileşim profesörü ve bilim insanı Elizabeth Stokoe, tüm gözlemleriyle açıklıyor.

Daha İyi Bir İletişim İçin

Öncelikle, iletişimde “daha iyi” olmanın alt başlıkları gözden geçirilmelidir. Daha iyi bir iletişimin olduğu yerde uyuşmazlık, yanlış anlaşılmalar ve yinelemeler yok denecek kadar azdır. Bunun yanı sıra tarafların da karşılıklı uyum içinde olması en önemli etmenlerden biridir.

Bazı insanlar iletişimde hiç zorluk yaşamazken, bazılarımız sorunlar yaşıyoruz. Benim işim, çevredeki birçok iletişimi takip etmek ve toplamak; daha sonra bu topladığım veriler ışığında, iletişimde neyin etkisi olup neyin olmadığını incelemek.

Nasıl Daha İyi Bir Konuşmacı Olunur? Etkili İletişimin Önemi

İyi Bir İletişimci Kimdir?

Bu zamana kadar ki tecrübelerime dayanarak; “iletişimi iyi olan insanlar aynı zamanda iyi de bir dinleyicidir” dersem, bu bilgi yanlış olmayacaktır. İyi bir dinleyici, karşısındakinin ne yaptığını anlayabilir ve karşılığını da ona göre verir. İnsanların iletişimine yaratıcı bir destek sağlamak için fırsatlar yaratırlar.

Meslektaşım Rein Sikvelandile emniyetin Kriz Müzakeresi tekniği üzerinde araştırmalar yapmıştım; Bir intihar vakası sırasında,müzakereyi yapan memur, intihara kalkışmış bir bireyle iletişim kurarak o kişiyi bu kriz anından vazgeçirmek için nasıl bir iletişim yolu kullanırsa, etkili olacaktır ve onu vazgeçirecektir? Müzakere sürecini iyi yönetebilen bir temsilci, intihar etmek üzere olan kriz anındaki bir bireye düşünebilmesi için çözüm sunar.

İlginizi çekebilir: Kişilik Bozukluğunuz Var mı? İki Basit Soru Bilmenize Yardımcı Olabilir.

İletişimde Asla Yapılmaması Gereken Şeyler Var mıdır?

Sert ve sorun çıkartabilecek beyanlardan kaçının. Bir keresinde evden çıkarken bir komşum, “Kutularını dışarıda bıraktın!” diye bağırmıştı. Bu sizi anında bir hataya düşmeye götürecektir. Açık bir şekilde örnek verdiğim ifadeye takılıp tepki göstermek, karşınızdaki kişiyi mağdur gösterebilir veya o kendini mağdur hissettirebilir. Yapabileceğiniz şeylerden biri, karşınızdakine karşı sessizce ve uzun bir göz teması kurmak, ya da o anki durumun endişesini gidermek için basitçe “Merhaba, iyi günler” diye karşılık verebilirsiniz.

Saldırgan bir üslup veya ifade ile bir diyalog başlatmayın.

Bir iletişime başlamak için ihtiyacınız olan:

  1. Saldırgan bir üslup veya ifade ile bir diyalog başlatmayın.
  2. Sizinle iletişime geçen herhangi bir temsilciye (satış, reklam vs.) karşı kibar davranın. Ya da telefona cevap vermeyin.
  3. Sunmaya değer olduğunu düşündüğünüz düşünceleri, önemsiz ayrıntılardan ayıklayın ve önemsiz şeyleri kafanızdan atın.

Kurum Temsilcilerinin Aramalarını Nasıl Yanıtlamalıyım?

Bu, sizi oldukça zorlayabilir o yüzden sabırlı olmalısınız. Unutmayın ki sizi telefonla arayan temsilciler tüm günlerini, onlarla konuşmak istemeyen insanlarla konuşmaya çalışarak geçiriyorlar. Bunu önemli bir ayrıntı olarak kafanızdan çıkarmayın.

Eğer sizi arayan numarayı tanımıyorsanız, cevap vermemek de her zaman sizin kararınız. Eğer telefonunuza gelen aramaya cevap verirseniz, konuşmanın öncesinde “Satış görüşmesi mi?” gibi kısa ancak kibar bir üslupla sorabilirsiniz.

Bir Tartışmayı Kazanmak için Nasıl Teknikler Bilmeliyim?

Öncelikle sunmaya değer düşüncelerinizi, önemsiz ayrıntılardan arındırın. Bu sayede, insanlarla iletişim halindeyken bunun bir yarış haline gelmesini engelleyebilirsiniz. Eğer karşınızdakinin görüşüne katılmıyorsanız, konuyla ilgili ayrıntılarınızı öne sunarak karşıt görüşünüzü belirtmeyi deneyebilirsiniz.

Çevremizdekilerle İletişim Kurarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Örneğin, eğer biri size, “ X haber kanalından nefret ederim,” gibi bir sözle yaklaşıyorsa ve siz bu ‘x haber kanalını’ seviyor olsanız bile bu kişiyle aranızdaki iletişimin uyum hattını korumak istiyorsanız, daha sakin ve önemsiz bir sav öne sürebilirsiniz: “Evet, tutucu olabiliyorlar ancak ben gene de takip etmeyi seviyorum.” Bu şekilde bir uzlaşma ortamı yaratmış olup aynı zamanda da ortaya doğabilecek bir konuya davet çıkarmış oluyorsunuz ancak kendi görüşünüzü de korumuş olursunuz.

İnsanların Sohbetini Kibarca Nasıl Kesebilirim?

Rahatsız etmeyecek şekilde sesinizi yükseltebilirsiniz. Mesela dışınızdan yumuşak bir sesle iç geçirmek gibi. Örneğin, “Ah…” ardından konuşmayı kesin ve geri çekilin. Bu, konuşmaya katılmak istediğinizi gösterecektir fakat aynı zamanda dikkat çekmeyebilir. Karşınızdaki hoşgörülü bir kimseyse, konuşmak istediğinizi anlayacaktır.

İlginizi çekebilir: Depresyondaki Biriyle Mi Yaşıyorsun? Psikologlardan Tavsiyeler

Halil İbrahim ÖZAYDIN

Yoruma kapalı.

Bir yorum

İlk Kez Mitokondriyal DNA’da Hassas Gen Düzenlemeleri Yapıldı

Nikola Tesla ve Thomas Edison: En iyi mucit kimdi?