İklim değişikliği hakkında yapabileceğimiz çok önemli bir şey var

İklim değişikliği krizini önemsemek çoğu zaman yalnız ve çaresiz bir yük gibi hissedilebilir. Ancak bu şekilde olmak zorunda değildir. Yeni bir araştırmaya göre, arkadaşlarınız ve ailenizle bu konu hakkında konuşmak gerçekten büyük bir fark yaratabilir.

Özellikle muhafazakâr akrabalarınız ya da arkadaşlarınız varsa bu tavsiye politik olarak bir mayın tarlası gibi yayılabilir. Fakat gerçek şu ki çoğu Amerikalı bu konuda hemfikir olup, bu konuyu genel olarak bize inandırmaya sevk ediyor.

iklim değişikliği

Bu yıl yapılan anketin nisan ayı verilerine göre, ortalama bir Amerikan halkının sadece yüzde 54 ‘ünün iklim değişikliği gerçeğini kabul ettiği düşünülürken anlaşma aslında yüzde 70’tir. Bu çarpık algı, ABD’nin neden küresel ısınmayı önemseyen çoğunluğun bile hiç tartışmadığı ve bazen konuyu tamamen önlemediği bir küresel sessizlik sarmalına neden kaydığını açıklamaya yardımcı olabilir.

Aslında, ankete katılanların üçte birinden fazlası konuşmada iklim değişikliğini bile gündeme getirdiklerini söyledi. Yale Üniversitesi ‘nden sosyal psikolog MatthewGoldberg, Los Angeles Times’a, bu eğilimi tersine çevirmenin büyük önem taşıdığını söyledi. ‘Çoğu zaman, bu konuşmaları şüpheci bir izleyici kitlesiyle yapacağımızı varsayıyoruz’.

Ekip 2015 yılında, yedi ay arayla 1.263 Amerikalıyı kapsayan iki ulusal anket tasarladı. Her iki anket sırasında katılımcılara aileleri ve arkadaşları ile iklim değişikliği konusunda ne sıklıkta bahsettikleri ve ayrıca yüzde 97 civarında olan bilimsel fikir birliğine ilişkin algılarının ne olduğu sorulmuştur.

PNAS ‘ta (bilim dergisi) yayınlanan bulgular, tartışmada ki bilimsel fikir birliğinin yüzde 2 ile 3 puanlık bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Bu değişiklikler kendi başlarına küçük görünse de aslında bunları değiştirmek büyük pratik farklılıklara yol açabilir.

İklim değişikliği olumlu bir geri bildirim döngüsü

Şu anda iklim değişikliği hakkında yapabileceğimiz çok önemli bir şey var

Küresel ısınma tartışılmadan insanlar iklim değişikliği ile ilgili önemli bilgileri asla öğrenemezler. Veya araştırmacıların yazdığı sorunla ilgili arkadaş ve aileler bu kadar yakından ilgilenmezler.

Bulgularımız tartışma yoluyla insanların iklim değişikliği ile ilgili daha derin bir ilişki kurmayı teşvik eden olumlu bir geri bildirim döngüsü sağlandığında konu ile ilgili arkadaşlarını ve ailelerini meşgul edebildiklerini göstermektedir.

Politik olarak bölünen ve ateşli bir şekilde tartışılan bu konulara sevdiğiniz biriyle saldırmak göz korkutucu olabilir, bu yüzden Goldberg ortak bir başlangıç ile başlamanızı önerir.

LA Times, ‘Bir kirlilik perspektifi almanın insanlarla iklim değişikliği hakkında konuşmayı çok kolaylaştırdığını biliyorum. Çünkü kim kirlilik karşıtı değil?’ diye anlattı. Ayrıca ‘Bir ısınma ikliminin kasırgaları daha da kötü hale getireceğini biliyor muydunuz?’ gibi daha büyük tartışmalara neden olabilecek görünüşte zararsız bir konu olan havayı gündeme getireceğini de ekliyor.

Fakat sonunda, ne şekilde karar verirseniz öyle yaşayın, iklim değişikliğini toplumumuzun konuşmalarının düzenli bir parçası haline getirmek hiç bu kadar önemli olmamıştı. Birey olarak, iklim krizinin etkisini önemsiyorsanız bunun hakkında konuşmak gerçekten yapabileceğiniz en iyi eylemlerden biridir.

Araştırma PNAS‘ta yayınlandı.

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bunlar da ilginizi çekebilir:

İklim değişikliğine karşı bireyler ne yapabilir?

Buzulların erimesi hava koşullarında aşırı değişikliklere neden olabilir

İklim Değişikliği Okyanuslarımızı Nükleerleştiriyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaşlanan Atardamar Sertleşmesinin Nedeni Bulundu!

Süper Kütleli Karadelik

Süper Kütleli Karadelik’lerin Sırrı Çözüldü