Uzayda Yeni Su Bulutu Keşfedildi

Bilim insanları Güneş Sistemi dışında ilk kez su bulutları varlığına rastladılar. Bu olay uzay tarihi açısından oldukça önemli bir gelişme çünkü uzaydaki suyun sıvı varlığına ilişkin önemli verileri ortaya çıkarak. Bu su dünyadan yaklaşık 7.2 ışık yılı uzaklıktaki soğuk kahverengi bir cüce yıldızda bulundu.
İsmi WISE 0855 olan bu cüce yıldıza astronomlar 2014 yılında rastlamışlardı. Bilim insanları, WISE 0855 yıldızının sıcaklık yapısının, Güneş Sistemin de yer alan, gazdan oluşan gezegenlerle benzer olduğunu ifade ettiler.

wise0855

NASA ekibi yaptıkları ilk açıklamada WISE 0855 yıldızının düşün seviyelerde bir sıcaklığa sahip olduğunu ve Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn’den sonra uzay yapısında su bulutlarını barındırdığı gözlemlenen ilk gök cismi olduğunu ifade etti. Ekip, Hawaii’de bulunan Gemini Kuzey Teleskobu’nda gerçekleştirdikleri keşfin sonucunun, dalga boyu verilerine dayandırıldığı için oldukça güvenilir olduğunu belirtiyorlar.

University Of California Andrew Skemer, mevcut spektrumun WISE 0855’ın su buharının, su bulutları barındırdığını gösterdiğini ve yıldızın yapısının neredeyse Jüpiter ile aynı durumda belirtti.
Güneş Sistemi dışında bir gök cisminde su bulutlarına rastlanılmasının uzay araştırmaları kapsamında çok önemli olduğu, bir dönüm noktası olabileceği dile getiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Jüpiter’den 4 kat daha büyük 3 Yıldızlı Gezegen

Solar Impulse 2 için Zafere Ramak Kaldı