Bilim insanları tarafından, yeni süper kıtanın muhtemel görünümü elde edildi

Kıta kaymaları çok uzun bir süreçte gerçekleşir. Uzun bir sürenin ardından oluşan yeni kıtalar; dünyadaki canlı dağılışını ve iklimi etkiler. Bilim insanları tarafından son araştırmada, yeni süper kıtanın muhtemel görünümü elde edildi.
Bilim insanları yalnızca kısa süreli tahminlerde bulunmuyorlar, yaptıkları tahminler arasında 200 milyon yıl sonrasını hedef alan bölgeler de var. 250 milyon yıl sonraya gidersek karşılaşacağımız dünya ile bugünün arasında tabii kide farklılıklar olacaktır.

Sadece teknoloji, bilim veya insan nesli değil kıta görünümleri de yeni bir hal alacak. Hatta bakış açısına göre hepsi aynı noktada da olabilir. Kıtalar daima hareket halinde, ancak çok büyük ve çok yavaşlar. 310 milyon yıl önce Pangea adlı süper kıta ayrıldığından beri sürüklenen bu kıtalar, yaklaşık 400 ila 600 milyon yıl arası bir sürede tekrar bir araya gelecekler.
Dünyanın gelecekteki görüntüsünü tasarlayan bilim insanları, günümüzdeki tektonik hareketleri ve yer kabuğunu oluşturan plakaların hareket geçmişlerini göz önüne aldılar.

Sonuç olarak da yeni süper kıtanın nasıl görünebileceği konusunda dört fikir ortaya attılar. Bu dört olası süper kıtaya ise Novopangea, Pangea Ultima, Aurica ve Amasia isimleri verildi.
Bilim insanları bu çalışmanın sonuçlarını daha detaylı inceleyeceklerini ve çalışmayı daha da ilerletmek istediklerini söyledi.
Elde edilecek olan verilere göre geleceğin iklimi, besin kaynakları ve canlı dağılışı hakkında daha fazla bilgi almayı umuyorlar.
Afrika Kıtası Ayrılıyor ve bu birçok volkanın oluşmasına sebep oluyor
Uzun Süredir Avrupa’nın Altında Gömülü Olan Kayıp Kıta Keşfedildi
Yeraltındaki Kıtalar Dünya Kadar Yaşlı Olabilir
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://futurism.com/the-byte/supercontinent-earth

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    DNA keşfinin bilinmeyen kaşiflerinden Rosalind Franklin

    Yapay Zeka İle Hayatımıza Giren 8 Ürün