Yoga nedir? Yoga tarihi, felsefesi ve çeşitli dalları nelerdir?

Yoga nedir?, eski Hint felsefesinde 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olan zihin ve beden uygulamasıdır.
Çeşitli yoga hareketleri; fiziksel duruşları, nefes tekniklerini ve meditasyon veya rahatlamayı birleştirir. Son yıllarda, zihin ve bedenin daha iyi kontrol edilmesini sağlayan ve refahı artıran pozisyonlara dayanan bir fiziksel egzersiz biçimi olarak popüler hale gelmiştir. Uygulamada birkaç farklı yoga türü ve birçok disiplin bulunmaktadır. Bu makale yoga tarihini, felsefesini ve çeşitli dallarını ve yoga hakkında genel bilgiyi incelemektedir.

Yoga nedir ?

Modern dünyada, Güney Asya’nın yoga sanatı dünyanın her köşesine yayıldı. Şimdi popüler bir egzersiz ve meditasyon şekli olmasına rağmen, bu her zaman böyle olmamıştır.

Yoga Tarihi

Yoganın mucidi hakkında yazılı bir kayıt yoktur. Erkek yoga uygulayıcıları yogiler olarak bilinir ve kadın yoga uygulayıcıları yoginis olarak adlandırılır. Bu uygulayıcılar; yazılı bir yoga kaynağı ortaya çıkmadan çok önce, hem pratik yaptırıp hem de öğretti.
Önümüzdeki beş bin yılda yogiler; disiplini, öğrencilerine aktardı ve uygulama küresel erişimini ve popülaritesini arttırdıkça birçok farklı yoga okulu geliştirildi. Hintli bilge Patanjali’nin yoğun felsefesi üzerine 2000 yıllık bir tez olan “Yoga Sutra”, zihnin ustalaşılması, duyguların kontrol altına alınması ve ruhsal olarak nasıl büyümesi konusunda bir rehber kitaptır.

Yoga Sutra, en eski yazılı yoga kaydı ve var olan en eski metinlerden biridir ve tüm modern yoga için çerçeve sağlar. Yoga, pozisyonları ve duruşlarıyla bilinir ancak bunlar Hindistan’daki orijinal yoga geleneklerinin önemli bir parçası değildi. Zindelik birincil hedef değildi. Yoga geleneğinin uygulayıcıları ve takipçileri bunun yerine, nefes alma yöntemlerini kullanarak ruhsal enerjiyi genişletmek ve zihinsel odaklanma gibi diğer uygulamalara odaklandılar.

Gelenek, 19. yüzyılın sonunda Batı’da popülerlik kazanmaya başladı. Postural yogaya olan ilgi patlaması 1920’lerde ve 1930’larda, önce Hindistan’da sonra da Batı’da gerçekleşti.

Yoga nedir? Yoga tarihi, felsefesi ve çeşitli dalları nelerdir?

Yoga Felsefesi

Manevi mesajını ve rehberlik seanslarını iletmek için yoga; kökleri, gövdeleri, dalları, çiçekleri ve meyveleri olan bir ağaç görüntüsünü kullanır. Yoganın her bir “dalı” farklı bir odağı ve bir dizi özelliği temsil eder.

Altı dal:

 • Hatha yoga: Bedeni ve zihni hazırlamak için tasarlanmış fiziksel ve zihinsel daldır.
 • Raja yoga: Bu dal meditasyon ve yoganın “sekiz uzuvları” olarak bilinen bir dizi disiplin adımına sıkı sıkıya bağlı kalmayı içerir.
 • Karma yoga: Olumsuzluk ve bencillikten arınmış bir gelecek yaratmayı amaçlayan bir hizmet yoludur.
 • Bhakti yoga: Bu dal; adanmışlık yolunu, duyguları yönlendirmenin ve kabul ve hoşgörüyü geliştirmenin olumlu bir yolunu oluşturmayı amaçlar.
 • Jnana yoga: Yoganın bu dalı bilgelik, bilginlerin yolu ve çalışma yoluyla zekayı geliştirmekle ilgilidir.
 • Tantra yoga: Bu dal; bir ritüel, tören ya da bir ilişkinin tüketilmesi yoludur.

Yogaya belirli bir hedef göz önünde bulundurularak yaklaşmak, bir kişinin hangi dalı takip edeceğine karar vermesine yardımcı olabilir.

Yoga nedir? Yoga tarihi, felsefesi ve çeşitli dalları nelerdir?

Çakralar

“Çakra” kelimesi tam anlamıyla çıkrık anlamına gelir. Yoga, çakraların; enerjinin, düşüncenin, duygunun ve fiziksel bedenin merkez noktası olduğunu savunur. Yoga öğretmenlerine göre çakralar; insanların duygusal tepkiler, istekler ve isteksizlikler, güven veya korku düzeyleri ve hatta fiziksel semptomlarını etkiler; gerçekliği deneyimleme şeklini belirler.

Bir çakrada enerji tıkandığında; endişe, uyuşukluk veya kötü sindirim gibi belirtilerde ortaya çıkan fiziksel, zihinsel veya duygusal dengesizlikleri tetiklediği söylenir.
Her biri kendi odak noktası olan yedi büyük çakra var:

Sahasrara

“Bin yapraklı” ya da “taç” çakrası, saf bilincin durumunu temsil eder. Bu çakra başın tepesinde bulunur ve beyaz veya menekşe rengi onu temsil eder. Sahasrara, içsel bilgelik ve fiziksel ölüm meselelerini içerir.

Ajna : “Komut” veya “üçüncü göz çakrası” vücuttaki iki önemli enerji akışı arasındaki bir buluşma noktasıdır. Ajna; menekşe, çivit veya koyu mavi renklerine karşılık gelir ancak geleneksel yoga uygulayıcıları bunu beyaz olarak tanımlar. Ajna çakra, büyüme ve gelişmeyi sağlayan hipofiz beziyle ilgilidir.

Vishuddha : Kırmızı veya mavi renk “özellikle saf” veya “boğaz” çakrayı temsil eder. Uygulayıcılar bu çakrayı konuşma, işitme ve metabolizmanın evi olarak görüyorlar.

Anahata : “Çarpmamış” veya “kalp” çakrası yeşil ve pembe renklerle ilgilidir. Anahata’yı içeren kilit konular arasında karmaşık duygular, şefkat, hassasiyet, koşulsuz sevgi, denge, reddedilme ve refah yer alır.

Manipura : Sarı, “mücevher şehri” veya “göbek” çakrasını temsil eder. Uygulayıcılar bu çakrayı sindirim sistemine, kişisel güce, korkuya, kaygıya, gelişmekte olan görüşlere ve içe dönük bir kişiliğe yönelik eğilimlere bağlarlar.

Svadhishthana : Uygulayıcılar “kişinin kendi tabanı” veya “pelvik” çakranın, üreme organlarının, genitoüriner sistemin ve adrenal bezin yuvası olduğunu iddia ediyorlar.

Muladhara : “Kök desteği” veya “kök çakrası”, kokcygeal bölgesindeki omurganın tabanında bulunur. Yemek, uyku, cinsiyet ve hayatta kalma ile ilgili doğal dürtülerimizin yanı sıra kaçınma ve korku kaynağı olduğu söylenir.

Yoga nedir? Yoga hareketleri

Yoga Türleri

Modern yoga; egzersiz, güç, esneklik ve nefes almaya odaklanarak gelişti. Bu yönüyle, fiziksel ve zihinsel refahı artırmaya yardımcı olabilir. Birçok yoga tarzı vardır ve hiçbir stil diğerinden daha otantik veya üstün değildir. Asıl nokta, fitness seviyenize uygun bir sınıf seçmektir.
Yoganın türleri ve hareketleri şunları içerebilir:

Ashtanga yoga

1970 ‘lerde popüler olan bu yoga türü eski yoga öğretilerini kullanır. Ashtanga, her hareketi hızlı nefesle birleştiren altı duruş dizisi uygulamaktadır.
Bikram yoga: “Sıcak” yoga olarak da bilinen Bikram, yapay olarak ısıtılan odalarda yaklaşık 105 derece ve yüzde 40 nem oranlarında gerçekleşir. 26 poz ve iki nefes egzersizi dizisinden oluşur.

Hatha yoga: Fiziksel duruşları öğreten her tür yoga için genel bir terimdir. “Hatha” sınıfları genellikle temel yoga duruşlarına yumuşak bir giriş yapar.

Iyengar yoga: Bu tip; her türlü bloklar, battaniyeler, kayışlar, sandalyeler ve destekler gibi çeşitli aksesuarlar kullanarak doğru hizalamayı bulmaya odaklanır.

Jivamukti yoga: Jivamukti “yaşarken kurtuluş” anlamına geliyor. 1984 yılında ortaya çıkan bu tip; pozlar arasında değil, pozlar arasındaki hızlı akışa odaklanan manevi öğretileri ve uygulamaları içermektedir. Bu odağa vinyasa denir. Her sınıfın; kutsal metinler, ilahiler, meditasyonlar, asana, pranayama ve müzik ile keşfedilen bir teması vardır. Jivamukti yoga fiziksel olarak yoğun olabilir.

Kripalu yoga: Uygulayıcılara vücuttan bilmeyi, kabul etmeyi ve öğrenmeyi öğretir. Bir Kripalu öğrencisi, içeriye bakarak kendi uygulama seviyesini bulmayı öğrenir. Dersler genellikle nefes egzersizleri ve hafif nefesler ile başlar, bunu bir dizi bireysel pozisyonlar ve son gevşeme izler.

Kundalini yoga: Kundalini “yılan gibi sarmal” anlamına gelir. Kundalini yoga, bastırılmış enerjiyi salmayı amaçlayan bir meditasyon sistemidir.

Power yoga: 1980’lerin sonlarında; uygulayıcılar, geleneksel ashtanga sistemine dayanarak bu aktif ve atletik yoga türünü geliştirdiler.

Sivananda: Beş noktalı bir felsefeye dayanan bir sistemdir. Bu felsefe; sağlıklı bir yoga yaşam tarzı oluşturmak için doğru nefes alma, gevşeme, diyet, egzersiz ve pozitif düşünmenin birlikte çalışmasını sağlar. Tipik olarak güneş selamları ve savasana pozları tarafından tutturulmuş aynı 12 temel asana kullanılır.

Viniyoga: Viniyoga, fiziksel yeteneklerinden bağımsız olarak herhangi bir kişiye adapte olabilir. Viniyoga öğretmenleri derinlemesine eğitime ihtiyaç duyar, anatomi ve yoga terapisi konusunda uzman olma eğilimindedir.

Yin

Aynı zamanda taocu yoga olarak da adlandırılan sessiz, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Yin yoga, aşağıdakiler de dahil olmak üzere anahtar bağlantı noktalarında gerginliğin serbest bırakılmasını sağlar:

 • Ayak bilekleri
 • Dizler
 • Kalça
 • Vücudun arkası
 • Boyun
 • Omuzlar

Yin pozları pasiftir, bu yerçekimi kuvvet ve çabanın çoğunu omuzlar üstlenir.
Prenatal yoga: Doğum öncesi yoga; uygulayıcıların, hamile olan insanlar için tasarladıkları duruşları kullanır. İnsanları hamilelikten sonra tekrar formüle etmenin yanı sıra sağlıkla ilgili sağlıklı hamileliği destekleyebilir.
Restorative yoga: Bu rahatlatıcı bir yoga yöntemidir. Bir kişi, pozizyonu tutmak ve herhangi bir çaba göstermeden derin gevşeme için battaniye ve destek gibi aksesuarlar kullanır..

Yoga nedir? Yoga felsefesi ve çeşitli dalları nelerdir?

Yoga Riskleri ve Yan Etkileri

Yoga, iyi eğitimli bir eğitmen uygulamaya rehberlik ederken insanlar için güvenlidir. Yogaya bağlı yaralanma, devam etmekte olan uygulamaların nadiren engellenmesidir ve yoga nedeniyle ağır yaralanmalar nadirdir. Ancak, başlamadan önce birkaç faktörü düşünmeniz gerekir.
Hamile veya yüksek tansiyon, glokom veya siyatik gibi devam eden bir tıbbi durumu olan herkes; yoga yapmadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır. Bu kişiler, bazı yoga hareketlerini değiştirmek veya önlemek zorunda kalabilirler. Yeni başlayanlar aşırı pozlardan ve baş, lotus pozisyonu ve zor nefes alma gibi zor tekniklerden kaçınmalıdır.

Yoga nedir

O geldi

Yoga, zaman içinde değişen beş bin yıllık bir uygulamadır. Modern yoga, iç huzuru ve fiziksel enerjiyi teşvik etmek için tasarlanmış germe ve pozisyonlara odaklanır.
İnsanların ondan ne istediğine ve bir kişinin o anki fiziksel zindelik seviyesine bağlı olarak farklı yoga türleri vardır. Bununla birlikte, bazı insanlar yoga koşullarında geleneksel tedavinin yerine geçmeyi seçmektedir ve bu da bir kişinin gerekli bakımı almasını engelleyebilir.
Siyatik gibi belirli koşulları olan kişiler, yogaya yavaş ve dikkatli bir şekilde yaklaşmalıdır. Yoga dengeli ve aktif bir yaşam tarzını desteklemeye yardımcı olabilir.
SORU:  Daha önce hiç yapmadıysam, yogaya başlamanın en güvenli yolu nedir?
CEVAP: Yoga eğitmeninizle, yoga yapmaya başlamanın en iyi yolunu tartışın. Çoğu durumda, “Yeni Başlayanlar İçin Yoga” sınıfı; esnekliğinizi ve dayanıklılığınızı değerlendirmenize izin verecek bir dizi düşük yoğunluklu konum sunacaktır. Bu giriş sınıfına ne kadar iyi tolere ederseniz, diğer yoga uygulamalarını da araştırabilirsiniz. Unutmayın; modern yogada amacınız sağlığınıza odaklanmaktır, bu nedenle fitness seviyenize en uygun olanı yapın.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Protein Nedir? Protein Tozu Protein Diyeti Hakkında Bilgiler
Protein Tozunu Gerçekten Azaltmalısınız, İşte nedeni
Chia Tohumları nedir? Chia tohumu Beslenme Değerleri ve Faydaları
Editör / Yazar: Tuğçe AYAR
Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/286745.php

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güneş sistemimizde var olabilecek 10 varsayımsal gezegen

Tazmanya canavarı hakkında ilginç gerçekler