Açlık Neden Bazen Mide Bulantısına Sebep Oluyor?

Geç uyandın, evden çıktın ve ofise girer girmez bir toplantıya katıldın. Kahvaltı asla yapamadın ve öğle yemeğine oturduğunuz zaman, son yemeğinizden bu yana yaklaşık 15 saat geçmiş oluyor. Açlıktan ölmelisin, ama bunun yerine mide bulantısı hissediyorsun. Bu fenomenin en yaygın nedenlerinden biri, Cleveland Clinic’teki gastroenterolog Christine Lee için anlaşılması kolaydır.

Mideniz, yiyecekleri parçalamak, enerji ve malzemeler için elinden geleni yapmak ve gerisini elden çıkarmak için uzun süren bir sürecin parçası olarak hidroklorik asit üretir.

Uzun süre yemiyorsanız, hidroklorik asit midede birikebilir.

Lee, “Yemek borusu içine süzüldüğünde asit reflü, mide ekşimesi ve mide bulantısına neden olabilir” dedi.

Acıktığında mide bulantısını hissetmenin bir diğer olası nedeni de, ne zaman yemek yiyeceğinizi bilmek için vücudunuzun sinyal ağıyla ilgilidir. Bu sinyaller  kimyasal iletişim için kan dolaşımını kullanan bir endokrin sistem tarafından düzenlenir (hipofiz bezi, tiroid bezi ve pankreas dahil).
Endokrin sistemin ürettiği hormonlar ‘vücudunuza kimyasal seviyelerini dengelemek için ihtiyaç duydukları bilgiyi verir.

Mideniz endokrin sisteme sinyaller gönderiyor

Örneğin, sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak ve çok çeşitli bedensel aktiviteleri desteklemek için kalorilere ihtiyacınız var. Mideniz, hormon salınımını tetikleyen endokrin sisteme sinyaller gönderir.
Bu hormonlar beyine “Bize daha fazla kalori verin” veya “Bu kadarı yeter” der. Birçok hormon bulunur, ancak iki önemli oyuncu ghrelin ve leptindir.

Lee, “Ghrelin’in açlığa neden olması gerekiyor” dedi.

Hormon 1999’da keşfedildi, ancak o zamandan beri, araştırmacılar ghrelini vücutta bağırsak hareketliliği, mide asidi salgılanması, tat alma hissi ve glukoz metabolizması dahil olmak üzere birçok önemli süreçte kilit bir oyuncu olarak tanımladılar.

Leptinin tam tersi bir etkisi vardır: İştahı azaltır. Açlık hissine karışan başka birçok hormon vardır, ancak ghrelin ve leptin arasındaki etkileşim, iştah akışı için anahtardır.

Yemek yerken vücudunuz, bir süre aç kalmanıza gerek olmadığını gösteren leptini serbest bırakır. Başka bir deyişle, vücudunuzun yiyeceğe ihtiyacı vardır, bu yüzden ghrelin üretir. Bu seni acıktırır. O zaman, vücudunuzun daha fazla yiyeceğe ihtiyacı yoktur, bu yüzden leptin üretir. Bu seni doymuş hissettirir, böylece yemek yemeyi bırakırsın.

Açlık Neden Bazen Bulantıya Sebep Oluyor?

Ancak, açlık sinyallerini görmezden gelirseniz ve düzenli olarak yemek yemiyorsanız, kimyasal dengeleme bozulabilir.

Lee, “Bazı insanlar hormonal seviyelere karşı daha duyarlılığa sahiptir” dedi.

Duyarlılıktaki değişiklik ve diğer faktörler, bazı insanların aşırı aç olduklarında hafif mide bulantısı yaşamalarına neden olur. Bununla birlikte, daha ciddi mide bulantısı semptomları, hastalığa işaret edebilir.

Sözlük:

Ghrelin: Ghrelin başlıca mide fundusundaki P/D1 ve pankreastaki epsilon hücreleri tarafından oluşturulan 28 aminoasitlik bir açlık uyarıcı peptid ve hormondur. Ghrelin seviyeleri yemeklerden önce yükselir, sonra ise düşer.

Leptin: Leptin, “tokluk hormonu” diye de adlandırılan, peptidler sınıfından, tokluk duygusu yaratarak organizma içindeki yağ stoklarını ve iştâhı düzenleyen bir hormondur. Leptin; vücudun en büyük Endokrin organı olan yağ dokusundan salgılanır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Araştırmacılar Yapay Tatlandırıcılar Hakkında Korkunç Bir Şey Keşfetti

Araştırmacılar Yapay Tatlandırıcılar Hakkında Korkunç Bir Şey Keşfetti

Et Tüketimi KanseAr Riskini Arttırıyormu ?

Et Tüketimi Kanser Riskini Arttırıyor Mu ?