Anne Sütü Formülünü Bulmak İçin Araştırmacılardan Umut Veren Çalışma

Genellikle anne sütünün, devam sütlerinden çok daha iyi olduğu herkesçe kabul görmektedir. Ancak bazı durumlarda anneler çocuklarını ellerinde olmayan sebeplerden ötürü emzirememektedir.

Ancak bu durum artık anneleri korkutmayacak çünkü yeni bir araştırma sayesinde anne sütünü üstün kılan önemli bileşenlerden birisini belirledi. Bu bilgi ile yola çıkan araştırmacılar, beyin gelişimi potansiyelini arttırma gibi etkiler de dahil olmak üzere, anne sütünün birçok faydasını içerecek bir formül geliştirmeye karar vermişlerdir.

Anne Sütü Formülünü Bulmak İçin Araştırmacılardan Umut Veren Çalışma

Anne sütü sadece bebeğin “yağlanması için kalori” içermez, enfeksiyona karşı savaşmaya yardımcı olan diğer yararlı bileşenlerle (beyaz kan hücreleri ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu oluşturmak için özel besinler gibi) yükler.

Büyümeyi, sağlam bir bağışıklık sistemini ve genel iyiliği destekler. Bir diğer önemli husus ise, bazı bileşenlerin de beynin gelişiminde merkezi bir rol oynadığı görülmektedir. Anne sütünün ana bileşenlerinden biri, proteinler, şekerler ve lipitler dahil olmak üzere besinler içeren bir zar ile kaplanmış yağ damlacıklarıdır. Süt yağı globül membranındaki (MFGM) bu besinlerin neden bu kadar önemli olduğu tam olarak bilinmese de pek çok devam sütünde veya özel besin karışımlarında bulunmadıkları anlaşılmaktadır.

MFGM ilaveli formül bazı etkileyici sonuçlar verdi

                “Zardaki besinlerin önemli olduğunu düşündüren kanıtlar birikmeye başlıyor,” psikoloji profesörü ve Kansas Üniversitesi Yaşam Mesleği Enstitüsü Müdürü John Colombo. “Homojenize formülde, damlacıklar bozuldu ve bu membran besinleri tipik olarak uzaklaştırıldı.”

MFGM besin maddelerinin önemini vurgulamak için, araştırmacılar Çin’de standart 300 karışımı ile beslenen, yarısı inekten sığır MFGM eklenmiş formülü alan yarı mamul, yaklaşık 300 bebekten oluşan çift kör, randomize kontrollü bir klinik çalışma gerçekleştirdi.

Bu haftaki Pediatri Dergisinin sayısında bildirildiği üzere, MFGM ilaveli formül bazı etkileyici sonuçlar verdi; MFGM takviyesi formülü alan bebeklerde 4 ila 9 aylık yaşta daha yüksek nörogelişim skorları vardı. Ayrıca, 1 yılda sürekli dikkat ve 18 ayda biraz daha güçlü dil becerilerini geliştirmişlerdi. Bununla birlikte, daha az gastrointestinal ve solunum problemleri ortaya çıktı.

MFGM araştırmaları henüz çok başlarda olduğu için araştırmacılar, bilişsel gelişim ile MFGM’nin ilişkisinin niteliğinden emin olamamaktadırlar.

Bunun yanında kesinlikle araştırmaya açık ve gelecek vadeden, büyüleyici bir bağlantı sunmuşlardır. Araştırmacıların, türünün ilk örneği olan bu araştırma sayesinde konuyla ilgili bir literatür oluştuğuna ve daha fazla araştırma için yol gösterici niteliğinin olacağına dair umutları vardır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Erkan GÜL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Nasa Jupiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulunduğunu Onayladı

tüberküloz

Tüberküloz (Verem) Nedir, Tüberküloz Tedavisi, Belirtileri, Korunma yolları