Antarktika’da ‘Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su bulundu

Antarktika’da ‘Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su bulundu. İlk kez, bir sualtı robotu Antarktika’nın Thwaites Buzulu’nun dibini ziyaret etti. Daha önce dalgıçların gitmediği Antarktika’nın “Kıyamet Buzulu (DoomsdayGlacier)” nun göbeğine giden Icefin adında sualtı robotu orada alışılmadık derecede sıcaklıkları ortaya çıkardı.

Antarktika’da ‘Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su bulundu

Resmi adı ‘Thwaites Glacier (Thwaites Buzulu)’ olan, Antartika’nın çok hızlı eriyen buzulu olduğu için uğursuz lakabını kazandı. Bilim insanları, toprak seviyesindeki suların, buzulların denizle buluştuğu bölgenin, donma sıcaklığının 2 dereceden fazla olduğunu öğrendiklerinde şaşırdılar.

‘’Dünya’nın bu bölgesindeki ılık sular, iklim değişikliğinin getirdiği korkunç değişiklikler hakkında bizi uyarıcı nitelikte.’’ diyor New York Üniversitesi Çevre Akışkanları Dinamiği Laboratuvarı keşif gezisi ve yöneticisi olan David Holland.

Su altı robotu 700 metre derinliğinde bir delikten atıldı

Bu bilgileri toplamak kolay olmadı. Bilim insanları, Icefin’i  buzulun içine açtıkları 700 metre derinliğinde bir delikten attılar.

‘’Buzul ve buzul raflarına bakmanın yeni bir yolunu temsit ettiği için Icefin ile gurur duruyoruz. Gerçekten ilk defa, diğer türlü ulaşamadığımız yerlerde buz altında kilometrelerce gidip, ölçüm ve haritayla yapabiliriz.

Yüzey bölgesine ilk yakından bakışımızı yapmış oluyoruz. diyor Icefin’in önde gelen bilim insanı olan Georgia Tech yaptığı çalışmada.

MELT adındaki ekip bu proje için -30 derecede iki ayını geçirdi. Buzul boyunca yakşalık yarım mil (804 m) deliğe indikten sonra, Icefin toprak seviyesinde bir milden (1,6 km) fazla yüzdü. Icefin ilerledikçe ölçümleri ve görüntüleri aldı, böylece bilim insanları haritalama yapabildi. Aynı zamanda sıcaklıkları ve değişen manzarayı anlayabildi.

Thwaites Buzulu neredeyse Florida büyüklüğündedir ve giderek çok hızlı bir şekilde erimektedir. Bu erime deniz seviyesi yükselişinin %4’ünü oluşturuyor diye bildirdi Georgia Tech.

Antarktika’da ‘Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su bulundu

Thawites ve komşu bozullardan akan buz miktarı son 30 yılda iki katına çıktı. Bu yüzdün bu bölge Antartika’nın en hızlı değişen bölgesi haline geldi.

Thawaites Antartika için çok önemli çünkü buz okyanusa doğru düşerken arkasından onu yavaşlatır. Buzulun buz kabuğu yada kalıcı olarak yüzen buz örtüsü, tıkalı bir borudaki kir gibi davranarak buzulun bütün gücüyle okyanusa düşmesini engeller, şeklinde bir açıklamada bulundu Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olan StefLhermitte.

Antarktika’da ‘Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su bulundu

‘’Daha sıcak okyanus sularının Batı Antartika’nın buzullarını aşındırdığını biliyoruz.Fakat özellikle Thwaites hakkında endişeliyiz. Elde edilen yeni veriler gerçekleşen süreçlere yeni bir bakış açısı sağlayacaktır ve böylece gelecekteki değişimi kesin bir şekilde tahmin edebiliriz’’ diyor MELT ekibine liderlik eden bir okyanusbilimci olan Nicholls.

Bilim insanları, Icefin’den gelen verileri hala analiz ediyor ve bulgularını yayınlamayı planlıyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Beyinsizler Çocuk: Bir Örümceği Elektrikli Süpürgeye Çekerseniz Dışarı Çıkabilir Mi?

Yeni araştırmaya göre iklim değişikliği böbrek taşlarında artışa yol açacak

Yeni araştırmaya göre iklim değişikliği böbrek taşlarında artışa yol açacak