in ,

Araştırmacılar, Mutlu Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bağlantılar Buldu!

Araştırmacılar, Evli Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bağlantılar Buldu!

Araştırmacılar Mutlu Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bir Bağlantı Buldu!

Her evlilikte tartışmalar yaşanır (aksini iddia ediyorsanız lütfen bize anlatın) fakat 121 çiftin içinde bulunduğu yeni bir çalışma mutlu bir ilişkileri olan çiftlerin belirli türlerde meseleler hakkında tartıştıklarını öne sürüyor.

Bu çiftlerin hepsi evliliklerinde mutlu olduklarını söylüyorlar ve yaptıkları tartışmalar pratik olarak çözülebilecek olan sorunlar olmaya daha eğimli: örneğin,

ev işlerini kim yapacak?

Boş zamanımızda ne yapacağız?

Araştırmacılar Mutlu Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bağlantılar Buldu!

Daha can sıkıcı problemler (dini konular veya karı/kocanın akrabaları gibi) çok sık yaşanmıyordu.  Araştırmacılar bunun iyi bir evlilikteki önemli faktörlerden biri olarak, çözülmesi çok kolay olmayan sorunların tartışılması veya kaçınılması gerekmeyebileceğini öne sürdüğünü söylüyor.

Knoxville, Tennessee Üniversitesi’nden Psikolog AmyRauer ’mutlu çiftlerin fikir ayrılığına çözüm odaklı yaklaştıklarını ve bunun tartışmak için seçtikleri konularda bile açıkça görüldüğünü.’ söylüyor.

Araştırmacılar çiftlerden oluşan iki grubu incelediler: bir grup otuzlu yaşlarının ortasında, ortalama 9 yıldır evli olan 57 çiftten ve diğer grup yetmişli yaşlarının başında, ortalama 42 yıldır evli olan 64 çiftten oluşuyordu.

Onlardan fikir ayrılığına sebep olan konuları sıralamaları istendiğinde her iki yaş grubunda da çiftler en önemli olarak samimiyet, gündelik, evle ilgili, iletişim ve parayı sıraladılar. (Yaşlı çiftler için bunlara ek olarak sağlık da bulunuyordu.)

   Kıskançlık, din ve aile her iki örnekte de en az tartışma yaşananlar olarak sıralandı.

Araştırmacılar Mutlu Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bir Bağlantı Buldu!

Problemlere daha açık çözümlerle yaklaşmak ilişkide güven duygusunun ve bir şeyleri başarma hissinin artmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. (Tatilde nereye gidileceğine ortak bir karar verebilmek gibi)

Rauer ve ekip arkadaşlarına göre, aksi şekilde, samimiyeti tartışmak savunmasızlık ve utanca sebep olabilir.

Uzun süredir evli olan çiftler genel olarak daha az tartıştıklarını ve daha az ciddi problemlerle uğraştıklarını ve belki de zaman ilerledikçe savaşmak istediklerini daha iyi seçtiklerini söylediler.

Araştırmacılar Mutlu Çiftlerin Tartıştığı Şeylerde İlginç Bir Bağlantı Buldu!

Açık olmak gerekirse, bu 121 çiftlik örneği çok da genellememek lazım. Yeni başlayanlar için bu çiftlerin her biri mutluluklarını kendileri belirttiler. Yani biz onların gerçekte ne kadar mutlu olduklarını objektif olarak bilmiyoruz ve tabi ki bir ilişkide mutluluk objektiftir.

Ayrıca bu çiftlerin hepsi finansal açıdan istikrarlı ve karşı cinse ilgi duyan ilişkilerdendi ve yalnızca zaman içinde bir noktada araştırıldılar. Bu yüzden bu gerçekten de dar bir örnek boyutu.

Ve şu gerçekten önemli onlarla karşılaştırmak için ‘’mutsuz’’ çiftlerden oluşan bir kontrol grubu da yoktu.

Ancak, bu çalışma takip edilecek yalnızca birkaç bağlantıya işaret ederken; kiminle evlenilmesi ve ne için kavga edilmesi hakkında birkaç potansiyel çıkarıma da sahip.

Rauer ‘’ Çözülmesi gereken konular ile şimdilik bir kenara koyulması gerekenlerin ayrımını başarılı bir şekilde yapabilmek uzun süreli ve mutlu bir ilişkinin anahtarlarından biri olabilir’’ diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Einstein’in Karısına İmzalattığı Garip Evlilik Sözleşmesi

Akraba evliliklerine bağlı hastalıklarda 4 anahtar gen tespit edildi

Panik Atak Belirtileri, Panik Atak Nasıl Meydana Gelir?

Çeviri: Hacer Sezgin

Kaynak: https://www.sciencealert.com/here-s-the-difference-between-how-happy-and-miserable-couples-argue

Hacer SEZGİN

Yazar Hacer SEZGİN

Ben Hacer Sezgin. İngilizce öğretmenliği öğrencisiyim. En büyük ilgi alanım dil öğrenimi ve çeviri. Bunlara ek olarak psikoloji ve nörolojiye ilgi duyuyorum.

Makaleye Oy Ver!

4 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

“Yılın Astronomi Fotoğrafçısı Yarışması” kazananları belli oldu

Meşhur Robot Sophia’dan bir uyarı. İnsanlar, teknolojiyi Doğru kullanmalı