Avustralya’da Pirinç Tanesi Kadar Yeni Örümcekler Keşfedildi

Yeni Örümcekler: Tavus kuşu örümcekleri (Maratus cinsi) erkeklerin gösterişli kalçaları ve büyüleyici kur dansları ile ünlüdür; bilime yapılan bu yeni katkılar, aşağıda gördüğünüz gibi bir istisna değildir.

Avustralya’ya özgüdürler ve zehirli olmalarına rağmen, bu örümcekler insanlara tamamen zararsızdır. Minik sinekleri ve diğer küçük böcekleri gizlice üzerlerine atlayarak avlarlar.

Joseph Schubert, Avustralya Yayın Kurumu’ndan Tom Edwards’a verdiği bir röportajda, “Tavus kuşu örümceklerini küçük, renkli kedi yavruları olarak tarif ederdim.” dedi.
‘’Hepsinin kendine özgü kişilikleri var ve inanılmaz derecede küçükler, yaklaşık bir pirinç tanesi kadar.’’

Viktorya Entomoloji ve araknoloji Müzesi eski kayıt memuru Schubert, bir zamanlar örümceklerden korkuyordu ve örümcek fobisini aşmak için onları evcil hayvan olarak beslemeye karar vermişti. Şimdi toplam 12 yeni tavus kuşu örümcek türünü belgeleyerek, Zootaxa dergisinde bu son bulguların bir açıklamasını yayınlayarak, kur yapmalarının karmaşık ayrıntılarını açıkladı.

Avustralya’da Bir Çok Yeni Sevimli Örümcekler Keşfedildi

Yeni örümcek türleri sayesinde, Tavuskuşu örümcek sayısı 85 oldu

Bu yedi ekleme, bilinen toplam tavuskuşu örümcek türü sayısını 85’e çıkartmış oldu.
Schubert, “Bu yazıda yer alan bazı türleri, orada yaşayan ve yaşadıkları yeri belgeyelen, fotoğraflarını çekip bana gönderen bilim insanları tarafından gönderilen veriler sayesinde keşfettim. Onların yardımı benim için son derece önemliydi.’’ dedi.

Keşfettiği yeni türlerden bazılarını Batı Avustralya’ya yapılan bir gezide, bazılarını Güney Avustralya’da ve bir tanesini de Viktorya’da keşfetti.

Schubert’in son zamanlardaki en sevdiği tür ise M. Constellatus

“Çok güzel görünen bir tür,” diyor Schubert; “Desen bana Van Gough’un Yıldızlı Gecesi’ni hatırlatıyor. Ayrıca onu bulmak için çok, çok uzun bir yol kat ettim!”

Bu süslü hayvanların ne kadar küçük olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, entomolog Jurgen Otto’nun galerisine mutlaka göz atın!

Yeni Örümcekler KeşfedildiTarım Bakanlığı için çalışan Otto, birçok tavuskuşu örümceğinin tanımlanmasında yer aldı ve bu türden bir sahil tavus örümceğinin kur yapma dansı  gibi YouTube videolarıyla şöhretlerini başlatmasına yardımcı oldu. Artık keşfedilecek yeni türlerin kalmadığından şüpheleniyor.

Otto’nun verdiği röportajda ise şöyle diyor: “Şimdi çok az insan var, çoğunlukla fotoğrafçılar ve genelde hepsi aynı türü buluyorlar. Hala bakmaya değer olduğunu söyledikten sonra, bir çift  orada olacak.”

“Eğer yenileri ortaya çıkarsa, daha önce tarif edilenlere çok benzeyen türler olma eğiliminde olacaklar ve gelecekte insanlar bunların gerçekten yeni ve farklı türler veya daha önce tarif edilen türlerin yerel çeşitleri olup olmadığını tartışabilecekler.”

Tavus kuşu örümcekleri, örümceğimsilerin zıplayabilen örümcek ailesine aittir. Koca sevimli gözleri ve zekaları, bu grubun tek özelliği değil. Bazı türler bebeklerini örümcek sütü ile besler, bazıları hayellere dalabilir ve böylece güzel bir av olabilirler.

Bu yeni türlerin dünyaya neler sunabileceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Videolar

Samanyolu’nun Sınırları Uydu Galaksiler ve Karanlık Madde Halesi ile Belirlenebilir