Bilim İnsanları İsa’nın Siyahi Olabileceğini Düşünüyor

Bir Peygamber olan İsa’nın ten renginin gerçekte hiçbir önemi yok. Bununla birlikte tarihi açıdan İsa’nın nasıl göründüğü her zaman araştırma konusu olmuştur. İsa genelde beyaz tenli, uzun saçlı ve sakallı olarak tasvir edilmiştir.

İsa her zaman böyle mi tasvir edildi, yoksa zaman içerisinde bu tasvir değişti mi?

Bunun cevabı herkesi şaşırtabilir.

Çoğu tarihçi tarafından İncil akademisyeni Nasıralı İsa’nın bugün İsrail’in Kuzey Bölgesi’nde en büyük şehirde doğduğunu kabul eder. Yeni Antlaşma’da kasaba, İsa’nın çocukluk evi olarak tanımlanmaktadır ve bu nedenle Hıristiyanlar için bir haç merkezidir.

Bu tarihi gerçek İsa peygamberin ortaya çıkışını aydınlatabilir. Doğduğu yer sebebiyle İsa’nın muhtemelen orta doğu görünümlü olmasının mümkün olup olmadığı tarihçilerin araştırdıkları konular arasında yer almaktadır.

İsa muhtemelen orta doğulu bir görünüme sahip, ancak bugüne kadar birçok araştırmacı onun beyaz bir adam olduğunu iddia etti.

İsa’yı temsil eden birçok eski tasvirde Semitik kökenleri vurgulanmaktadır. Bununla beraber İsa’nın tasviri yıllar içerisinde değişmiştir. Manchester Üniversitesi’nden bir bilim adamı olan Richard Neave, Nasıralı İsa’nın yüzünü fiziksel antropolojinin alt disiplinlerinden biri olan adli antropoloji ile yeniden yapılandırmaya çalıştı.

Detaylar için bilgisayarlı tomografi kullanıldı

Porefesörün bu tarz bir çalışması ilk defa gerçekleşmiyor. Daha önce de Büyük iskender ’in babası olan Makedonyalı Philip II ve Kral Midas gibi birçok tarihsel figürün yüzünü yeniden yapılandırdı.

İsa’nın yüzünü gerçekliğe daha uygun hale getirmek için, bilim insanı İsrail’de bulunan ve iyi korunmuş, birinci yüzyılın kafataslarına dayanıyordu.

Neave en küçük detayı bile elde etmek için bilgisayarlı tomografi kullandı. Bu imge 2001 yılında İsa’nın gerçek yüzü olarak İngiliz araştırmacı tarafından sunuldu.

Şimdi adli antropoloji bugüne kadar olabilecek en doğru yüzün bilim insanınınki olduğunu söylüyor. İsa Roma sanatçıları tarafından Avrupa halkıyla daha yakınlaştırılabilmek için uzun kahverengi saçlı, beyaz tenli, sakallı ve renkli gözlü olarak tasvir edildi.

Bilim insanları, İsa’nın orta doğulu ten rengine sahip olabileceği gibi bölgede bulunan diğer halklar gibi siyahi ten rengine de sahip olabileceğini düşünüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kaynak, Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. Ne önemi var,önemli olan ne anlattığı ,çağrısı,ameli,mücadelesi,tevhidi haykırması,Allahın bir kılması ondan başka ilah yok demesi,,,onun çocuğu ve eşinin olmadığını söylemesi,,”la ilahe illallah”demesi idi Küfür ehli onu üçledi,,,yazıklar olsun,,,

Beyinde bilincin ortaya çıktığı yer olduğu düşünülen bir alan ortaya çıktı.

RH Negatif Kana Sahip Olanların Dünya Dışından Geldiği İddia Ediliyor