Bilim İnsanları Tüm Çiçeklerin Tek Bir Çiçekten Türediğini Kanıtladı

Fransız bilim insanları tarafından dünya üzerinde bulunan tüm çiçek türlerinin tek bir çiçekten türeyerek evrimleştiğine ilişkin bir araştırma yayımlandı. Fransa’da bulunan Paris Sud Üniversitesi bilim insanları tarafından Dünya üzerinde bulunan tüm çiçek türlerinin 140 milyon yıl önce yaşamış olan tek bir tür çiçekten türediğini iddia eden bir araştırma yayımlandı.

Fransız bilim insanları araştırma sonuçlarını Nature Communications dergisinde yayımladılar. Bu sonucu elde edebilmek için yaklaşık olarak 792 çiçek türü incelendi ve bunların zaman içerisinde nasıl evrimleştiğine dair araştırmalar yapıldı.

Solda: Bir nilüfer çiçeğindeki yaprakların sarmal düzenlemesi. Sağda: Zambak çiçeğinin taç yapraklarından oluşan aranjman.

Böylece soy ağaçları çıkarılan çiçeklerin atası olan çiçeğin yaklaşık bir görünümü elde edilmiş oldu.  Çift c¡nsiyete sahip olduğuna inanılan bu çiçeğin bu şekilde kendi kendisini dölleyebildiği düşünülüyor. Araştırma ekibinden Hervé Sauquet “Günümüz çiçekleri arasında bu çiçeğe birebir benzeyen bir çiçek türü yok.

Zaten olması için bir sebepte yok. Evrimleşerek bu günkü halini alabilmesi için elinde epey uzun zaman bulunan bu çiçeğin 140 milyon yıl önceki görüntüsü bu” şeklinde konuştu.

Çiçeklerin atası olan ilk çiçeğin yapısının ortaya çıkarılabilmesi adına bugün yaşayan 792 çiçek türünden taç ve çanak yaprakları benzeri çeşitli özellikleri toplandı. Çiçeklerin özelliklerinden evrim ağacında bugünkü görünümlerini elde etmelerine yol açan gelişmeleri takip edildi. Bu sayede tüm çiçeklerin atası olan son ortak çiçeğe ulaşılabildi.

Yeni çalışma tarafından yeniden oluşturulan atalara ait çiçeğin 3 boyutlu modeli, üçlü kümeler halinde petal benzeri organlardan oluşan çok sayıda sarmal gösteriyor.

Ata çiçek zambakta olduğu gibi aynı düzlemde bulunan saha sarmal yapıda taç yaprakları bulunuyor. Aynı zamanda nilüfer çiçeğine benzeyecek şekilde dönerek ayrılan yapraklara sahip olduğu ortaya çıkarıldı.

Çiçeklerin tek veya çift c¡nsiyetli olabilme özellikleri bulunabildiğinden ilk çiçeğin nasıl bir yapıya sahip olduğu merak ediliyordu. Araştırmalarda ilk çiçeğin hem erkek hem de dişi üreme organlarının olduğu ortaya kondu. Ortaya konan ilk çiçeğe dair araştırmanın doğruluğu fosil kalıntıları ve gelişmiş araştırmalarla test edilecek.

Dergi referansı: Nature Communications, DOI: 10.1038/ncomms16047

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Başlık : ”… türediğini kanıtladı.”
  Yazı içeriği : ”…iddia eden bir araştırma…”
  ”… çift cinsiyete sahip olduğuna inanılan…”
  ”… yaklaşık görünümü…”
  ”… kendi kendisini dölleyebildiği düşünülüyor…”
  ”… gelişmiş araştırmalarla test edilecek.”
  Ne kadar da kanıtlamışlar, ay inanılmaz.

NASA’nın Uydu Görüntüleri İklim Üzerinde Değişiklik Yapıldığını Mı Kanıtlıyor?

Facebook’un Yapay Zekası AI Kendi Dilini Geliştirince Fişi Çekildi