Derin Uzaydan gizemli bir radyo sinyali tespit edildi

Bilim insanları, derin uzaydan kaynağı bilinmeyen gizemli bir radyo sinyali aldıklarını duyurdu. Şimdi sorulması gereken soru şu: Sinyali uzaylılar mı gönderdi? Uzaylıların varlığı konusunda yeni bir gelişmeye şahitlik ediyor olabiliriz.  Radyo sinyalleri, astronomlar için halen gizemini koruyan ilginç konulardan biri.
Bugüne kadar sadece 16 radyo sinyali yakalandı ve bu sinyallerin 10 tanesi tespit edilebildi. 6 sı, Porto Riko’daki Arecibo radyo teleskobuna sadece 10 dakika içinde kaydedildi ve daha sonra aynı yerden gelen diğer 4 sinyal yayılmış olarak kaydedildi. Araştırmacılara göre, radyo sinyalleri sık sık Dünya’ya geliyor ancak sadece birkaç milisaniye sürdüğünden yakalanamıyorlar. Bu sinyallerin kaynağını bir türlü anlayamayan astronomlar, sinyallerin, kara delik oluşturan iki nötron yıldızının çarpışmasından meydana geldiğini tahmin ediyordu.
Ancak bu sinyallerin tekrar etmesi ve hep aynı yerden gelmesi bu hipotezi çürüttü. Kanada’daki CHIME teleskobu tarafından alınan sinyal Uzaylıların varlığına inanan kitlelerde heyecan yarattı. 12 milyon pound’luk teleskop tarafından kaydedilen sinyalle ilgili araştırmalar sürüyor. Fast Radio Burst (FRB) olarak adlandırılan bu sinyal bu güne kadar evrenden 700 MHz’ın altında bir frekansla alınan ilk sinyal oldu.
Bu sinyal günümüze kadar kaydedilmiş en düşük frekanslı sinyal olarak da tarihe geçti. Bilim adamları sinyali üreten nesnenin çok kuvvetli bir cisim olduğunu düşünüyor. Sinyale AFRB 180725A etiketi verildi. İlk FRB sinayli 2007’de keşfedilmişti. O günden bu yana bir düzineden az sinyal kaydedilebildi.
Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-6018923/Scientists-pick-mysterious-radio-signal-deep-space.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Epilepsi İçin Derin Beyin Stimülasyonu

Maya Medeniyeti Neden Çöktü?