Dünya, Farklı Bir Yörüngeye Taşınabilir Mi?

Netflix’ in 2019’da yayınladığı filmi The Wandering Earth’ te iticiler kullanılarak Dünya’ yı farklı bir yörüngeye taşınılmaya çalışılıyor. 5 milyon yıl sonra Güneş ‘in yakıtı bitip genişlediğinde ya da küresel ısınma bir adım daha ilerlediğinde bu senaryoyu gerçekleştirmek zorunda kalabiliriz.

Peki bu senaryoyu nasıl gerçekleştirebiliriz ya da önümüzdeki engeller neler? Dünya’yı yörüngesinden yüzde 50 oynatıp Mars’a yakın bir yere taşıyacağımızı varsayalım. Gezegenimizi korumak için asteroidleri farklı yörüngelere taşıma denemeleri sırasında bazı teknikler geliştirdik.

Bunlardan bazıları asterodin yüzeyine yakın yerlerde nükleer patlayıcılar ateşlemek gibi yıkıcı ve Dünya’ mıza uygulanamayacak teknikler. Bazılarıysa asteroidin yüzeyine demirlenmiş bir römorkörü nazikçe ve yıllarca itmek gibi nazik teknikler ancak kütlesinden dolayı bu teknik de Dünya’ya uygun değil.

Elektiriksel İticiler

Aslında ne zaman bir uzay aracı incelemeler yapmak için Dünya’ yı terk etse tıpkı bir silahın geri tepmesi gibi Dünya’ yı yörüngesinden biraz uzaklaştırıyor. Etkisinin çok küçük olması bizim için bir şans olsa da Dünya’ yı yörüngeden uzaklaştırmak için kullanılamıyor.

Şu anki en güçlü itici motora sahip olan SpaceX’ in Falcon Heavy aracının bu yörünge değişikliğini sağlayabilmesi için tam güç 300 milyon fırlatma yapması gerek ancak böyle bile Dünya’ nın ancak yüzde 15’ i Mars yörüngesine taşınabilir.

İyon destekli elektirikli iticiler bu süreci oldukça hızlandırabilir. Dünya’ yı yörüngesinden oynatmak için bir yön belirleyip iticileri ateşlememiz yeterli. İticiler aşırı büyük olmalı ve deniz seviyesinden 1.000 kilometre yukarıda Dünya’ ya sert kirişlerle bağlanılmış olmalı. Saniyede 40 km hızla ateşlenmiş bir iyonik kirişlerle bile Dünya’nın 13’üne eş değer miktarda iyon ateşlememiz gerekir.

[Geçmişte ve gelecekte planlanan Mars Görevleri]

Işıkla Süzülmek

Işığın kütlesi yoktur ama momentum kuvvetine sahiptir. Ayrıca kesintisiz bir ışın sağlayan lazer gibi ışık kaynaklarına da sahibiz. Yörünge değişikliği için Güneş’ten sağlanan ışınla sağlanabilir. Breakthrough Starshot Projesi’ nin 100 GW gücündeki lazerini bile kullansak Dünya’ yı yörüngesinden uzaklaştırmak için lazerin 3 milyon yıl boyunca kesintisiz çalışması gerekir.

Işık, Dünya’ nın yanına yerleştirilmiş bir güneş yelkenlisi kullanılarak Güneş’ ten direkt olarak Dünya’ya da yansıtılabilir ancak bunu sağlamak için Dünya çapının 19 katı büyüklüğünde yansıtıcılarla 1 milyon yıl gerekir.

Gezegen Arası Bilardo

2 yörünge arasında değişim sağlayıp momentum ve hız değişimi sağlamanın diğer bir yolu ise kütle çekimsel sapan yöntemi. Bu tür manevralar genellikler gezegenler arası sondalarda kullanılır. Örneğin Rosetta Uzay Aracı 67P kuyruklu yıldızını 2014-2016 arasında ziyaret etti ve 2 defa Dünya’ nın yakınlarından geçti.

Dünya’nın yerçekimi alanı, Rosetta’ya önemli bir ivme kazandırdı. Dünya da uyguladığı güce zıt ve eşit bir ivme aldı ancak kütlesinden dolayı bu ivmeden etkilenmedik. Peki ya bu sapan etkisini bir uzay aracından daha fazlası için kullanırsak? Astroidler bu kütle çekimsel etkiyle yeniden yönlendirilebilir.

Bu etki Dünya’ yı fazla etkilemeyebilir ama fazla tekrarla önemli ölçüde bir yörünge değişikliği sağlanabilir. Güneş sistemi ‘nin bazı bölgelerinde asteroitler ve kuyruklu yıldızlar gibi küçük cisimlerden bolca bulunur. Birçoğu yeri değiştirilebilcek kadar küçüktür ama etki sağlaması için hala daha fazla sayıda olmalarına ihtiyacımız var.

Doğru yörünge tasarımıyla, kaldıraç tasarımlarından yararlanılarak küçük uzay araçları ya da asteroitler yörüngesinden çıkarılabilir ve sonuç olarak Dünya’nın yakınlarından geçerken bize yörüngemizi değiştirmek için iyi bir ivme sağlanabilir. Ama bunu sağlamak için birkaç bin yılda yakınlarımızdan birkaç milyon asteroit geçmeli.

Sonuç:

Birçok yöntem arasında şu an için en mantıklısı çoklu sapan sistemlerini kullanabiliriz. İleride devasa uzay araçları ve süper güçlü lazerler geliştirebilirsek ışınları kullanmak da mantıklı olabilir. Belki de Güneş’in genişlemesinden kurtulmak için komşumuz Mars’ a taşınabiliriz. Sonuçta defalarca Mars yüzeyine iniş yaptık. Dünya’ yı taşımaktansa Mars’ ı kolonize edip yaşanabilir hale getirmek göründüğü kadar zor olmayabilir.

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1.4 Milyon Yıllık Avrupa’nın En Eski İnsan Fosili Bulundu

Sinek Kusmuklarına Neden Dikkat Etmelisiniz !

Sinek Kusmuklarına Neden Dikkat Etmelisiniz !