Dünyanın En Hızlı Kamerası Saniyede 70 Trilyon Kare Çekiyor

Piyasadaki çoğu telefon kamerası saniyede bin karenin altında ağır çekim görüntü kaydedebiliyor. Ticari teçhizatlar ise genellikle birkaç bin kare çekim yapabiliyor. Ancak araştırmacılar, geliştirdikleri yeni bir teknoloji sayesinde saniyede 70 trilyon kareye kadar çekebilen dünyanın en hızlı kamera sistemini ortaya çıkardı.

Caltech’te geliştirilen teknolojiye, “Sıkıştırılmış Ultra Hızlı Spektral Fotoğrafçılık” (CUSP) adı verildi. İnanılmaz kare hızlarına ulaşabilen sistem sıradan bir kameradan farklı çalışıyor. Teknoloji, her biri sadece bir femtosaniye süren son derece kısa lazer ışığı darbeleri kullanıyor. Bu süre, saniyenin katrilyonda bir uzunluğunda ve hareket halindeki ışık dalgalarını dahi yakalayabiliyor.

İlginizi çekebilir: Caltech Ekibi Saniyede 1 Trilyon Çekim Yapabilen Kamera Geliştirdi

Sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık

70-Tfps görüntüleme için aktif CUSP sisteminin şeması / Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü ( 4.0 cc )

Bahsedilen bu optik sistem, lazer darbelerini daha kısa flaşlara ayırıyor. Ve  darbelerin her biri daha sonra kameradaki özel bir sensöre çarparak  görüntüyü çoğaltabiliyor ve bu işlem saniyede 70 trilyon kez gerçekleşiyor.

CUSP sistemi, çalışmanın baş yazarı Lihong Wang tarafından daha eskiden ortaya çıkarılan  bir teknolojiye dayanıyor. Sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık (CUP) olarak bilinen ilk sistem, 2014 yılında saniyede 100 milyar kare ile en yüksek hıza ulaştı.

Wang ve çalışma ekibi  2018 yılında, teknolojinin T-CUP adı verilen gelişmiş bir versiyonunu kullanarak saniyede 10 trilyon kare yakalamayı başarmıştı.

İlginizi çekebilir: İngiliz şirket uzaya 4K kamera gönderdi: İşte büyüleyici Dünya görüntüleri

Ultra hızlı lazer darbeleri kullanarak, yeni bir kamera sistemi saniyede 70 trilyon kareye kadar çekim yapabilir. pstocks / Depositphotos

Bu teknolojiyi 7 kat daha hızlı hale getiren Wang ve ekibi, CUSP teknolojisinin temel fiziğin ultra hızlı dünyasını araştırmak ve daha küçük, daha hassas elektronik cihazlar geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılabileceğine inanıyor.

Wang, “Ultra kısa ışık yayılımı, dalga yayılımı, nükleer füzyon, bulutlarda ve biyolojik dokularda foton taşınması gibi son derece hızlı olguların çeşitli uygulamalarını öngörüyoruz” diyor.

Bazı araştırmacılar, kare hızını artırmak için farklı yöntemler kullanıyor. Japon araştırmacılar, 2014’te saniyede 4.4 trilyon kareye ulaştı ve İsveç’te bir araştırma ekibi 2017’de 5 trilyonu geçmişti.

Beyda GÜLAL

Beyin Kokular İle İlgili Bilgileri Nasıl Düzenler

Stresin İltihaplanmayı Nasıl Tetiklediğine Dair Gizem Çözülüyor