İşler Kötüye Gittiğinde Sakin Kalmanın 4 Yolu

İşlerin kötüye gitmesi hayatın bir parçasıdır. Bu nokta da nasıl başa çıkacağınızı bilmelisiniz.
Bilişsel- duygusal becerilere çok iyi hakim olmak, işler tersine gitmeye başladığında daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

İşte siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız, işlerin kötüye gitmesi sonucu sakin kalmanız için 4 yol gösterici rehber.

İşler Kötüye Gittiğinde Sakin Kalmanın 4 Yolu

Tam bilgiye sahip olmadan sonuca atlamayın

Bazen hayatta garip şeyler olur. Örneğin, bir keresinde banka hesabıma erişmek için birçok bilinmeyen girişimde bulunulduğunu söyleyen bir mesaj aldım. Tabi ki, bu beni korkuttu.

Ancak, bunun gereksiz bir şey olmadığı ve hesaptan bilgi çekme Mint (finansal izleme uygulaması) otomatik olarak ilişkili olduğu ortaya çıktı. Uzun zaman önce izin vermiştim, ama daha önce hiç korkutucu mesajlar almadım. Bu yüzden başlangıçta bunun nedeni olabileceğini düşünmek için hiçbir nedenim yoktu.

Bankaya giden hızlı bir telefon görüşmesi, olan biteni görmek için yeterliydi. Ancak ertesi gün müşteri hizmetleri ekibi açılıncaya kadar endişelerime katlanmak zorunda kaldım. Böyle garip olan, ancak korkunç bir şey olmadığı ortaya çıkmış durumlarınız oldu mu?

Tavsiye 1 : Garip şeyler olduğunda, erken panik yapmayın.

Yoldaki bir çarpma ile yolun sonu arasındaki farkı ayırt edin.

Biraz daha fazla çalışma gerektiren veya duygusal bir ücret gerektiren hayal kırıklıklarını ve gerilemeleri yaşamak normaldir, ancak nerede olursanız olun önemli ölçüde etkilenmezsiniz. Bazen genel resmin bağlamında minimum düzeyde gerileme veya beklenmeyen olaylar yaşayabilirsiniz.

Örneğin, yaz tatilimde, cadde temizliği için haftada birkaç saat boyunca park etmeyi yasaklayan işaretleri fark edemediğimde, 50 dolarlık bir park cezası aldım. Bu can sıkıcıydı, ancak tatilin maliyetini 50 dolar daha yükseltti.

Ayrıca bir park cezası aldığımdan bu yana on yıl ya da daha fazla bir süre geçti. Keyifli bir tatil sırasında yoldaki bir çarpma oldu, ama yolun sonu değildi.

Tavsiye 2 : Hayal kırıklığı yaratan veya sinir bozucu, ama uzun vadede başarılı olmanızı engellemeyecek olan aksilikleri tanımayı öğrenin.

İşler Kötüye Gittiğinde Sakin Kalmanın 4 Yolu

Alman gereken ne ders varsa bunu kendine sorup, devam etmelisin

Duygusal olarak zor olan bazı durumlarda, hatayı tekrarlamamanız için öğrenilecek bir ders vardır. Ancak, çoğu zaman yoktur. Park cezası örneğinde, sokak temizliği ya da diğer park işaretlerine bakmama konusundaki dikkatimi arttırmam gerektiğine karar verdim.

Ancak, sadece on yılda bir kez berbat ettiğimde,  bu gerekli değildir ve maliyeti düşüktür. Park yeri olmayan işaretler aramak için harcadığım her türlü çaba, aslında yeterli.

Hata yapmaktan nefret eden mükemmeliyetçiler, gelecekte benzer şeylerin ters gitmesini nasıl önleyebilecekleri için beynini sararlar, ancak makul bir şekilde yapabileceğiniz her şeyi zaten yapıp yapmadığınızı düşünün ve sorun çünkü ne olursa olsun oldu.

Geçenlerde yaşadığım diğer bir örnek, doktorumun ofisinde alınan tıbbi bir numunenin yanlışlıkla ağ dışı bir laboratuara gönderilmesi ve beklenmedik bir fatura almam oldu.

Sigortam için ağdaki laboratuara göndereceklerini iki kez kontrol ettim ve yine de oldu. Çifte kontrol, fazlasıyla yeterli olmalıydı. Gelecekte üçlü kontrol yapmaya karar vermek mantıklı bir çözüm olmaz.
Tavsiye 3 : Hatalardan öğrenilecek açık dersler varsa, bu düzeltmeleri yapın, ancak birçok durumda yapmanız gereken bir değişiklik olmadığını ve bunun hakkında aydınlanmanın bir anlamı olmadığını kabul edin.

Hatalarınızı önlemek için hayatınızı harcamanız gereken bir sınırın ve azalan bir dönüş noktası olduğunu kabul edin. Çünkü bazı hatalar, bir şeylerin yanlış gitmesini önlemek için yapılan aşırı çabadan bağımsız olarak gerçekleşir.

Hızlı bir bilgilendirme yapmanız gerekip gerekmediğini değerlendirin.

Yanlış giden olaylar için şikâyette bulunmak, durumu olduğundan daha çok abartmak  ve devam ettirmek, sizin için yararlı olması muhtemel değildir ve muhtemelen sinirinizi boşaldığınız kişiler için stresli ve rahatsız edici olacaktır.

Öte yandan, edindiğiniz deneyimi kısaca paylaşmak ve biraz empati yapmak, sizin aydınlanmanız  için ihtiyacınız olan  desteği sağlamış olabilirsiniz.
Bazı durumlarda, bir şikâyeti kısaca söylemek, özellikle şikayetin bir etkisi olup olmadığına bakmaksızın, kendiniz için ayağa kalktığınızda daha iyi hissetme eğilimindeyseniz, psikolojik olarak yararlı olabilir.

Tavsiye 4 : Size yardımcı olacak stres hakkında konuşma seviyesini anlayın ve bunu yapın. Bunu yaptıktan sonra ne kadar yararlı olduğu kanısına; konuyla ilgili derin düşünceleriniz, stresinizi paylaştıktan sonra artması veya azalması ile yargılayabilirsiniz.

İlgili: Stresi Yenmek İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yol!

Stresinizi paylaştığınız kişiyle paylaşmanın ne kadar güçlü bir etkisinin olduğunun farkında olun. Kendisini çok stresli bulmadan başkalarını destekleme becerisine sahip kişilerle sorunlarınızı paylaşın. Ayrıca, iyiliğinizi iade ettiğinizden daha sık duygusal destek istemediğinizden emin olun.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviren: UĞUR KÖŞE

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Güneş Sistemimizin Sınırında Beklenmedik Bir Basınç Keşfedildi!

    Bilim İnsanları Ay Tozundan Nasıl Oksijen Çıkarılacağını Buldular

    Bilim İnsanları Ay Tozundan Nasıl Oksijen Çıkarılacağını Buldular