James Webb Uzay Teleskobu’nun Montajı Tamamlandı ve Teleskop Harika Görünüyor

“James Webb Uzay Teleskobu (JWUT)”nin geliştirilmesi, projeye 1996’da başlandığından beri meydana gelen gecikmelerden dolayı bir türlü tamamlanamamıştı; ancak nihayet yaşanan büyük bir gelişme, bu muhteşem teleskobun montajının ilk kez tamamlanmasını beraberinde getirdi.

James Webb Uzay Teleskobu’nun Montajı Tamamlandı ve Teleskop Harika Görünüyor

Uzay gözlemevi, California’daki havacılık teknolojisi şirketi Northrop Grumman’ın tesislerinde inşa ediliyor ve JWUT’nin her iki yarısını da birleştirmiş durumdalar -birinci parçayı oluşturan teleskop ve aynalar ile ikinci parçayı oluşturan ve teleskobun parçalarını güneşten koruyan ekipman (güneş kalkanı).
NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Webb proje yöneticisi Bill Ochs, “Teleskobun ve teleskop aygıtlarının, güneşkalkanının ve uzay aracının bir gözlemevinde bir araya getirilmesi, Webb ekibinin inanılmaz bir başarısı.
Bu önemli gelişme; NASA, Avrupa Uzay Ajansı, Kanada Uzay Ajansı, NorthropGrumman ve diğer endüstriyel ve akademik partnerlerimizle-binlerce insanın emekleriyle-20 yılı aşkın bir süredir yürüttüğümüz ortak çalışmanın ürünü.”diye konuştu.
JWUT, Hubble Uzay Teleskobu’nun uzun zamandır beklenen halefi -bütçesel nedenlere ek olarak yaşanan teknik zorluklar nedeniyle bu teleskobun lansmanı birkaç kez ertelenmişti.

Hubble Teleskobu ’nun miadı doluyor.

1990 yılında uzaya gönderilen Hubble Teleskobu ’nun miadı doluyor. Son hizmet misyonu 2009 yılında gerçekleştirilen Hubble Teleskobu’nun, o zamandan beridir parçaları bozuluyor – teleskop, jiroskoplarının 3’ünü yitirmiş vaziyette.
Ancak şayet gerçekten şanslıysak, teleskop 10 veya 20 yıl daha işlev görebilir.JWUT’nin 2021 Mart ayında kullanıma başlanması planlanmış gibi görünüyor, aynı zamanda gökyüzünde her iki teleskop için de gerekli yer kesinlikle mevcut.Webb’in aynası Hubble’ın 2,4 metre aynasına kıyasla 6,5 metre çapında.

James Webb Uzay Teleskobu’nun Montajı Tamamlandı ve Teleskop Harika Görünüyor

Buna ek olarak; Webb teleskobu gökyüzünü, görünür dalgalardan orta-kızılötesi dalgalara varan,biraz daha farklı ve daha uzun dalga boylarında gözlemleyecek. Hubble’ın özellikleri morötesinden kızılötesi yakınına varan dalgaların izlenmesine olanak tanımaktaydı.
-Yani Webb, Hubble’ın göremediği erken-evren galaksileri gibi yüksek kızıla kaymış nesneleri gözlemlemek üzere daha uzak mesafelerde çalışabilecek.
Webb’in aynı zamanda çok soğuk bir çalışma ortamında tutulması gerekecek; zira termal kızılötesi radyasyon, sinyalle karışabilir -5 katmanlı kompleks güneş kalkanı bunu önlemek için imal edilmiş bulunuyor.

Webb ekibinin bir sonraki hamlesi güneş kalkanını kullanarak tamamiyle konuşlandırmak


Webb ekibinin bir sonraki hamlesi, bu güneş kalkanını kullanılmak üzere bütünüyle konuşlandırmak olacak. 2017’de teknik sorunlarla karşılaşılan kısım da bu -silikon ve alüminyum kaplı poliimid levhalarda “işçilik hatası”na dayandırılan birkaç yırtığın meydana geldiği fark edildi.
Güneş kalkanı o zamandan beri, teleskobun diğer bileşenlerinde de olduğu gibi bağımsız test edildi. Şimdi amaç, montajı tamamlanan teleskopta bu parçanınplanlanan şekilde tam batarya ve çevresel testler ile çalışıp çalışmadığını görmek.
NASA HQ’danWebb program direktörü GregoryRobinson, “Bu, Webb’intüm parçalarının nihayet ilk defa tek bir gözlemevinde bir araya geldiğine tanıklık etmemiz itibarı ile heyecan verici bir deneyim.”diyerek ekledi: “Mühendislik ekibi ileriye doğru büyük bir adım attı ve yakında muhteşem evrenimizin yeni görüntülerine ulaşabileceğiz.”.
Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Özgür ÜLKER
Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-james-webb-space-telescope-has-been-fully-assembled

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SMA Hastalığı Nedir? SMA Hastalığı Belirtileri, Tipleri ve Nasıl Oluşur?

NASA Yöneticisi; 'Plüton bir gezegendir' dedi. Ortalık Karıştı