Kilo ve Yeme Düzeni Bipolar Bozukluğu Nasıl Etkileyebilir

Bipolar Bozukluk, diğer adıyla Manik Depresif ’lik ruh hallerinin  değişkenliğiyle karakterize bir hastalıktır. Hastaların her şeye fazla olumlu yaklaştıkları manik dönem ve aşırı depresif oldukları depresif dönemin birbirini takibiyle ilerler. Hastalar bu iki dönemde farklı klinik bulgular gösterdikleri için bir dönem için verilen ilaçlar diğer dönemde olan hastalara iyi gelmiyor, haliyle belirli bir ilaç tedavisi uygulanamıyordu.
İlgili: Bipolar Bozukluk nedir? Bipolar Bozukluk Belirtileri Tanı ve Tedavisi

Yeni yapılan araştırmalara göre yeme düzeni, yiyeceklerin kalitesi ve hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) hastalığın tedavisinde önemli rol oynayabilir. Hastalığın depresif fazı için yıllardır yeterince etkili ilaçlar bulunamadığı için araştırma sonuçlarının kesinleşmesiyle tedavi kolaylaşabilir.
Araştırmada 113 katılımcı rastgele kontrollü olarak gruplara bölündü ve 16 hafta boyunca gruplardan birine doğal vitamin destekleriyle beraber enfeksiyon önleyici protein hapları, birine yalnızca enfeksiyon önleyici protein hapları ve diğerineyse yalnızca plasebo hapları yani ilaç gibi görünen etkisiz haplar verildi.
Hastalar bu sırada önceki tedavilerine devam ediyordu. Araştırmanın başında katılımcıların VKİ’si ve depresyon seviyeleri ölçüldü. 20 hafta boyunca hastaların durumlarının daha iyiye gidip gitmediği kaydedildi. Katılımcılar yıl boyunca yedikleri yiyeceklere dair bir anket doldurdular ve meyve sebzeden zengin iyi, anti-inflamatuar yeme biçimine sahip olanlarla, işlenmiş yiyeceklerden zengin kötü, inflamatuar yeme biçimine sahip olanlar belirlendi.
Sonuçta iyi beslenen ve düşük VKİ’ye sahip olan katılımcıların kötü beslenen ve yüksek VKİ’ye sahip olan katılımcılara nazaran enfeksiyon önleyici protein haplara daha iyi yanıt verdikleri görüldü.
Araştırma özellikle diyet sonuçlarını ölçmek ve VKİ’nin bipolar bozukluğa olan etkisini göstermek için tasarlanmamış olduğu için araştırma tekrarlanması gerekiyor.
Profesor Eduard Vieta araştırmayı ‘Bipolar bozukluk düzgün bir yeme düzeniyle tedavi edilebilir ancak daha geniş çalışmalar yapılmalı.’ Diyerek yorumladı.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Araştırmacılar bipolar bozuklukla ilgili 20 yeni gen ilişkisini belirlediler
Panik Atak Belirtileri, Panik Atak Nasıl Meydana Gelir
Halüsinasyonlara ne neden olur?
Stresi Yenmek İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Yol
Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181007084039.htm

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    ilk kez bir soğuk algınlığı virüsü bir hastada mesane kanserini yok etti

    Yaygın Aspirin Kullanımının Faydaları Risklerinden Daha Az