NASA, Voyager 2 ile Yaklaşık Bir Yıl Boyunca İletişimi Kesecek!

NASA, teknik bir arızadan sonra Voyager 2’yi yeniden başlatmayı başardığından bu yana bir ay içinde neredeyse bütün bir yıl iletişimi kaybedeceğiz gibi görünüyor. Voyager 2 ‘ye Dünya’nın tek vericisi olarak görev yapan radyo anteni yakında önemli geliştirmelere tabi tutulacak, bu nedenle önümüzdeki 11 ay boyunca küçük uzay aracına komut gönderemeyeceğiz.

NASA, Voyager 2 ile Yaklaşık Bir Yıl Boyunca İletişimi Kesecek!

Voyager 2 ile iletişim Derin Uzay Ağı (DSN) üzerinden sağlanır. Bu ağ, ABD, İspanya ve Avustralya’daki uzak uzay aracına bilgi gönderen ve bilgi alan tesislerden oluşmaktadır. Ancak Voyager 2’nin yörüngesi, onu Dünya’nın yörünge düzlemine göre aşağı gönderdiğinden, sadece Avustralya tesisi şu anda ona komut gönderecek konumdadır.

Ülkenin başkenti Kanberra’nın yakınında bulunan 70 m (230 ft) genişliğindeki radyo anteni, yaklaşık 50 yıldır hizmet vermeye devam ediyor ve bazı parçalar 40.yılını tamamlamak üzere.
NASA, tesisin ömrünü uzatmak için kritik geliştirmelere başlamak için çağrı yaptı.

Deep Space Network’ün Avustralya’nın Kanberra kentindeki radyo anteni NASA / Canberra Derin Uzay İletişim Kompleksi

DSN baş mühendisi Jeff Berner

“Açıkçası, 11 aylık onarımlar diğer DSN tesislerine daha fazla kısıtlama getiriyor,” diyor. “Ama avantaj, geri döndüğümüzde Kanberra anteninin çok daha güvenilir olacağıdır.”

Ancak bu, Voyager 2’nin bu süre boyunca tamamen yalnız olduğu anlamına gelmez. Uzay aracı yine de verileri tekrar Dünya’ya gönderebilecek. Canberra bölgesindeki diğer üç anten de, Amerikan ve İspanyol tesislerindeki  gibi sinyal alabilecek. Sadece yanıt veremeyecek durumda olacağız.

Bu normalde iyi bir şey, ancak ocak ayında olduğu gibi başka bir arıza varsa NASA, bu işi gideremez. Yine de, özellikle DSN’nin hizmetleri, Mars 2020 gezgini gibi yaklaşan görevler için gerekli olacağından alınması gereken bir risktir.

Kanberra anteni üzerindeki çalışmanın Ocak 2021’e kadar tamamlanması bekleniyor. Umarız Voyager 2 o zamana kadar beladan uzak kalabilir.

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY / K: newatlas

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    sibirya kaplanı

    Sibirya Kaplanı Hakkında Öğrenebileceğiniz Detaylı Bilgiler

    Bir Dahinin Beyninin İçinde Ne Var? Dahi Beyni ve Normal Beyin