Suudi Arabistan’ın Yeni Devasa Küp Şeklindeki Binası Nasıl Olacak?

Yüzbinlerce insanı barındıracak olan Yeni Murabba, Suudi Vizyon 2030 planının bir parçası olan birçok mega projelerden biri.

Suudi Arabistan’ın Yeni Küp Şeklindeki Gökdelenine 20 Empire State Binası Sığabilir.

suudi arabistan bina
Suudi Arabistan, dokuz milyon insanı barındıracak 170 kilometre uzunluğunda bir gökdelen inşa etmeyi planladığını açıkladı.

NEOM’un Suudi Arabistan’ın en değerli projesi olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Perşembe günü, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman bin Abdulaziz, Riyad’da yedi mil kareyi kaplayan New Murabba Development Company (NMDC) ‘nin dünyanın en büyük şehir merkezi gelişimini inşa etme planlarını açıkladı. Ve bununla sınırlı kalmayacak. Murabba’nın ana karakteri; Mukaab adı verilen 400 metre yüksekliğinde, küp şeklinde devasa bir gökdelen olacak. Murabba bölgesinde bulunan Mukaab en büyük yapılardan biri olacak, hem de 20 Empire State binasını barındıracak kadar büyük. Bir basın açıklamasında, Najdi mimari tarzından ilham alan Mukaab’ın, en yeni holografik teknoloji ile en son dijital ve sanal teknoloji sayesinde türünün ilk örneği olan “sürükleyici” bir deneyim sonucu oluşacağı belirtildi. (Aşağıdaki videoda tüm bunlar belirtiliyor.)

Bu, sizi bir gün Mars’a ve ertesi gün başka büyülü dünyalara da götürebileceği anlamına geliyor.

Kulağa çılgınca mı geliyor?

Daha bitmedi.

Hepsinden önemlisi, küp spiral bir tabanın üzerindeki bir kuleyi kapsayacak. Bu kule turistik mekanlara, konut ve otel birimlerine, ticari alanlara ve dinlenme tesislerine ev sahipliği yapacak. Yapının tamamı, her tarafta 400 metre uzunluğunda süper yüksek gökdelenlerle beraber şehirdeki en yüksek yapı olacak.

Kamu Yatırım Fonu tarafından finanse edilen Yeni Murabba, şu anda Suudi Arabistan’da geliştirilmekte olan birçok mega projeden biri olmakla beraber ülke ekonomisini çeşitlendirmek için Suudi Vizyonu 2030 planının bir parçası.

Suudi Arabistan’da Başka Bir Fütüristik Şehir 

Tüm gelişme, Riyad’ın Kuzeybatısına giden Kral Salman ve Kral Halid yollarının kesiştiği noktada 19 kilometrekarelik bir alana kurulacak.

Yüzbinlerce sakini barındırması amaçlanan Yeni Murabba projesinde 104.000’den fazla konut, 9.000 otel odası ve 980.000 m2’den fazla perakende alanı; ayrıca 1,4 milyon m2 ofis alanı, 620.000 m2 boş zaman varlığı, ve topluluk tesislerine ayrılmış 1,8 milyon m2 alan olması planlanıyor.

Çeviren: Zeynep Büyükkara 

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

dünyayı soğutma planı

Güneş’i karartmada Yeni Yöntem: Ay toprağını uzaya savurmak!

Bilim insanları kıvırcık saçın ne işe yaradığını buldu