Yapay Zeka 2022 Dünya Kupası Kazananını Tahmin Etti!

Yapay Zeka 100.000 Simülasyon Çalıştırdı ve 2022 Dünya Kupası Galibiyetini Tahmin Etti.

Kendi tahminlerinizi bir kenara bırakın, gereksiz tahminleri unutun (eğer bu mümkünse) ve Dünya Kupası’nın yapay zeka (AI) tarafından ortalığı karıştırmasına hazır olun. Alan Turing Enstitüsü’nden bir AI modeli, bu yılki tartışmalı Dünya Kupası’nın sonucunu tahmin etti, bu yüzden gerçekten izlemenize gerek yok.

Tahmini yapmak için takımın verilere ihtiyacı vardı ve neyse ki, futbol için bu konuda bir eksiklik yok. Araştırmacılar, GitHub kullanıcısı martj42’nin 1872’den bu yana her uluslararası maçın sonuçlarını ve istatistiklerini gösteren derlenmiş veri setini kullandı.

dünya kupası yapay zeka
Yapay zeka algoritması bütün verileri analiz ederek kupa kazananı tahmin etti.

Alan Turing Enstitüsü ekibi bir basın açıklamasında “Modelimizin 2014 ve 2018 Dünya Kupalarının sonuçlarını tahmin etmedeki başarısını denedikten sonra, 2022 Dünya Kupasından itibaren tüm uluslararası sonuçları kullanmaya karar verdik” dedi. Antrenman verilerimizde en çok ağırlığı Dünya Kupası maçlarına veriyoruz (ve ardından ağırlığı kıtasal turnuvalara, elemelere ve dostluk maçlarına veriyoruz). Yapay zeka modelimiz resmi FIFA sıralamalarını da, takım performansının güncel bir tahminini de sağlıyor.

Uluslararası olmayan oyunlar için kullanılan daha eski bir modele dayanan algoritma, daha sonra her maç için en olası skoru tahmin etmek için Bayes istatistiklerini kullanır. Ekip, bu dünya kupalarına ilişkin verileri hariç tutarak, kazananların bilindiği ve daha önce oynanmış bir dünya kupasını (örneğin 2018) tahmin etmesini isteyerek modellerinin tahmin yeteneklerini test edebilir.

Yapay zeka taramaları ile 100.000 simülasyonda dünya kupasının tüm fikstürlerine uygulayarak, bu yılki dünya kupasının en olası kazananlarını buldular.

“Brezilya, yaklaşık %25 kazanma şansıyla favori olarak görülüyor” diye belirtildi.

brezilya dünya kupası
Yapay Zeka hangi takımın kazanacağını tahmin etti

Analiz, Brezilya’nın dünya kupasını kazanmasının en muhtemel olduğunu, Belçika’nın ikinci, Arjantin’in üçüncü, Fransa’nın dördüncü ve İngiltere’nin beşinci olduğunu gördü. İspanya’yı Hollanda, Danimarka, Portekiz ve Hırvatistan takip etti.

Ekip, modellerine ekleyemedikleri hava durumu, saat dilimlerine uyum ve bireysel oyuncuların olağanüstü performansları gibi başka faktörlerin de olduğunu vurguluyor. Ve tabii ki cezalar.

“İngiltere taraftarları, tüm takımların penaltı atışlarında eşit derecede usta görünmediğinin acı bir şekilde farkında olacaklar” diye açıklıyorlar. “Ancak, penaltı atışlarının başarısıyla ilgili tarihsel verileri toplamak yerine, eleme aşamalarında bir beraberlik durumunda hangi takımın ilerleyeceğine dair 50/50 şans atamak gibi daha basit bir yaklaşımı benimsedik.”

İngiltere bu yüzden fazla umutlanma.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    geri geri yürümek sağlığa yararları

    Geri Geri Yürümenin Şaşırtıcı Faydaları Ortaya Çıktı. İşte Yararları!

    einstein kütle çekim yasası

    Einstein’ın Kütle Çekim Yasasında bir Tuhaflık mı Var?