Yeni Doğan Bebeklerin Hıçkırması, Beynin Büyümesiyle İlişkilendiriliyor!

Yeni doğmuş bebeklerinin hıçkırdığını görmek ebeveynleri endişelendirebilir ancak bilim insanları bu istemsiz sürecin beyin gelişimi ile ilgili olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, diyafram kasının ani, spontan kasılmalarının neden olduğu hıçkırıkların beyinde bebeklerin nefeslerini nasıl düzenleyeceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilecek elektriksel aktiviteyi tetiklediğini buldular.

“Hıçkırmamızın nedenleri tamamen açık değil, ancak madem ki fetüsler ve yeni doğan bebekler çok sık hıçkırıyor bu durumun gelişimsel sebepleri olabilir. ” UniversityCollegeLondon’ınNörobilim, Fizyoloji ve Farmakoloji bölümünde bir araştırma görevlisi olan KimberleyWhitehead ve çalışmanın baş yazarı.

Doğum öncesi bebekler doğum tarihinden 3 hafta veya daha fazla önce doğan bebekler  zamanlarının yaklaşık yüzde 1’ini  (günde yaklaşık 15 dakika ) hıçkırıkla harcadıkları için hıçkırmaya eğilimlidirler.

Klinik Nörofizyoloji’de yayınlanan çalışma, 30 ila 42 haftalık gebelik yaşları arasındaki 13 prematüre ve tam dönem bebeğin beyin taramasına dayanıyor.

Diyaframdaki kas kasılması

Yeni Doğan Bebeklerin Hıçkırması, Beynin Büyümesiyle İlişkilendiriliyor!

Kafa derisine bağlı elektrotlar ile beyin aktivitesi kaydedildi ve hıçkırık hareketleri bebeklerin gövdesindeki sensörlerle izlendi. Araştırmacılar, bir hıçkırıktan diyafram kasının kasılmalarının, beynin korteksinde 3 beyin dalgası şeklinde belirgin bir tepkiye karşılık geldiğini belirtti.

Üçüncü beyin dalgasının, hıçkırığın “hık” sesini diyaframdaki kas kasılması hissiyle ilişkilendirebileceğini düşünüyorlar.

University College London ‘ın Nörobilim, Fizyoloji ve Farmakoloji bölümünde kıdemli bir araştırma görevlisi olan Dr. Lorenzo Fabrizi ve çalışmanın kıdemli yazarı şunları söyledi:

“Bir hıçkırıktan kaynaklanan aktivite, bebeğin beyninin solunum kaslarını nasıl izleyeceğini öğrenmesine yardımcı olabilir. Böylece diyafram yukarı ve aşağı hareket ettirilerek nefes alma isteğe bağlı olarak kontrol edilebilir.

“Doğduğumuzda, vücut hislerini işleyen devreler tam olarak gelişmemiştir. Bu nedenle bu tür ağların kurulması yenidoğan için önemli bir gelişimsel kilometre taşıdır.”

Yetişkinlerde hıçkırıkların nedeni hala bilinmemekle birlikte, stres, heyecan veya yeme ve içme gibi bazı şeyler kas kasılmasını tetikleyebilir.

Whitehead : “Bulgularımız, esas olarak rahatsız edici görünen yetişkinlerdeki hıçkırıkların aslında önemli bir işlevi olduğunda bebeklik döneminden ayrılan iz bırakan bir refleks olup olmadığını merak etmemizi sağladı.”

Editör / Yazar: Hacer Sezgin

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    zaman yolculuğu

    Zamanda Geriye Doğru Giderseniz Zaman Yolculuğu Teknik Olarak Mümkün

    Bin Yıldır Kayıp Olan Yıldız Haritası El Yazmasında Bulundu

    Bin Yıldır Kayıp Olan Yıldız Haritası El Yazmasında Bulundu