ABD Dünya Sağlık Örgütün’e Finansmanını Durdurdu

Trump, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü için Finansmanını Durdurduğunu Açıkladı. Trump Salı günü “koronavirüsün ciddi şekilde yanlış yönetilmesi ve yayılmasını örtme” olarak adlandırdığı konudaki rolünü değerlendirmek için bir inceleme yaparken Dünya Sağlık Örgütü (WHO) için ayrılan fonu durduracağını duyurdu.

Trump, örgütü bu ayın başlarında finansmanını kesmekle tehdit etti. Business Insider’dan Hilary Brueck’e göre, DSÖ liderleri o zaman Trump’ın söylemini küçümsedi ve pandeminin ortasında bu tavrının gereksiz olduğunu söyledi.

Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında, “COVID-19 salgınının patlak vermesiyle, Amerika’nın cömertliğinin mümkün olan en iyi şekilde kullanılıp kullanılmadığına dair derin endişelerimiz var.” dedi.

Trump kendi başarısızlıkları nedeniyle suçu saptırmak mı istiyor?

Trump, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü için Finansmanını Durdurduğunu Açıkladı

Trump”Gerçek şu ki, DSÖ bilgiyi zamanında ve şeffaf bir şekilde yeterince elde edemedi’’
Diyerek şöyle devam etti: “Bu binlerce insanın hayatını kurtaracak ve dünya çapındaki ekonomik zararı önleyecekti. Bunun yerine, DSÖ Çin hükümetinin eylemlerini savundu, hatta Çin’i bu nedenle övdü’’ Demokratlar, Trump’ı kınadı ve onun “kendi başarısızlıkları nedeniyle suçu saptırmak istediğini” söyledi.

Pekin, bu hareketin böyle kritik bir anda “uluslararası işbirliğini baltalayacağı” konusunda uyardı.
Afrika Birliği başkanı MoussaFakiMahamat, Trump’ın kararını “derinden pişmanlık verici” olarak kınadı.

ABD Dünya Sağlık Örgütün’e Finansmanını Durdurdu

JosepBorrell ( İspanyol sosyalist siyasetçi) bir tweet ile “Koronavirüs pandemisini hafifletmek için Dünya Sağlık Örgütü’nün çabalarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğu anda bu hareketi haklı göstermek için hiçbir neden yok” dedi.

Ayrıca Bill Gates bu duruma ‘’Küresel Sağlık krizi sırasında Dünya Sağlık Örgütü’nün fonunu durdurma çok tehlikelidir. Çalışmalar Covid-19’un yayılmasını yavaşlatıyor ve eğer bu çalışma durdurulursa, başka hiçbir kuruluş bunları yapamaz. Dünya, Dünya Sağlık Örgütü’ne her zamankinden daha fazla muhtaç’’ diyerek tepki gösterdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Politik puanlar elde etmek için virüsü kullanmaya gerek yok” dedi. “Kendini kanıtlamanın başka birçok yolu var. Politika için kullanılacak olan bu değil. Ateşle oynamak gibi.”

Tedros, “Tüm siyasi partilerin odağı halkını kurtarmak olmalı.” “Eğer daha fazla ağır sonuçlar istemiyorsanız, onu siyasallaştırmaktan kaçınırsınız.”

Yazan: Berk Keskin / Kaynak: AFP, France24, ScienceAlert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yarasalar Üzerinde Altı Yeni Koronavirüs Türü Keşfedildi

Bu simülasyon bir öksürüğün partikülleri markette nasıl yaydığını gösteriyor!