Uyku Apnesi Olanlarda Uzun Süreli Covid Riski Arttı

Nisan 2023 tarihi itibariyle, 100 milyondan fazla Amerikalı’da COVID-19’a neden olan virüs tespit edilmişti. Nisan ayı itibarıyla ABD Hükümeti’nin bir araştırması, ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 6’sının beyin sisi (bilişsel işlevlerinin zorlanması), yorgunluk, depresyon ve uyku sorunları dahil olmak üzere uzun süreli COVID ile ilişkili semptomlar yaşadığını tahmin ediyor.

Uyku Apnesi Olanlarda Uzun Süreli Covid Riski Arttı
Uyku apnesi, siz uyurken nefesinizin birçok kez durup yeniden başladığı yaygın bir durumdur . Bu, vücudunuzun yeterli oksijen almasını engelleyebilir.

Geçmişte yapılan araştırmalar, obstrüktif uyku apnesi (OUA) olan hastaların başlangıçta COVID-19 ile enfekte olduklarında daha şiddetli hastalık geçirme eğiliminde olduklarını göstermiştir. OSA yaklaşık 8 yetişkinden 1’ini etkiler, ancak genellikle yetersiz teşhis edilir. Araştırma ekibi, uyku apnesi ile uzun vadeli COVID semptomları arasındaki bağlantıları daha iyi anlamak için sağlık kayıtlarına göre Mart 2020 ile Şubat 2022 arasında COVID-19 testi pozitif çıkan hastaların araştırma ağındaki verileri inceledi.

İki ağ yetişkin hastaları içeriyordu. Çalışma analizindeki üçüncü hasta kohortu (istatistiği), 102.000 çocuktan oluşan pediatrik odaklı ağ PEDSnet’i içeriyordu. Sleep dergisinde 11 Mayıs’ta çevrimiçi olarak yayınlanan bu çalışma, PCORnet grubunda önceden uyku apnesi teşhisi konmasının, hastaların ilk enfeksiyonlarından aylar sonra uzun süreli semptom riskinde yüzde 12’lik bir artışla geldiğini buldu. Hastaların PCORnet’tekilerden daha yüksek düzeyde başka kronik rahatsızlıklara sahip olduğu N3C hasta grubunda, uyku apnesi olmayanlara kıyasla uyku apnesi, uzun süreli COVID riskinde yüzde 75 artışla geldi.

Uyku apnesi olan yetişkinlerde uzun süreli COVID riskinde gözlemlenen artışlar, araştırma ekibi, hepsinin bağımsız olarak uzun süreli COVID riskine katkıda bulunduğu bilinen ilk COVID enfeksiyonu sırasında obezite, hipertansiyon, diyabet ve hastaneye yatışları hesaba kattığında bile önemli olmaya devam etti.

Uyku Apnesi
Yetişkinlerde obstrüktif uyku apnesinin en yaygın nedeni, ağız ve boğazın yumuşak dokusu ile ilişkili olan aşırı kilo ve obezitedir.

Araştırmacılar, çalışma grupları arasında uzun süreli COVID riskindeki artış yüzdesindeki farklılıkların, geniş çalışma boyunca uzun COVID tanımlarındaki, çalışma popülasyonlarındaki ve hasta kayıtlarının analiz yöntemlerindeki farklılıklarla daha fazla açıklanabileceğini varsayıyorlar. Yetişkinlerde görülen modellerin aksine, araştırmacılar obezite dahil diğer risk faktörlerini kontrol ettiğinde çocuklarda uyku apnesinin uzun süreli COVID riskine katkısı ortadan kalktı.

Kıdemli çalışma yazarı Lorna Thorpe, PhD, MPH, Profesör ve Bölüm Direktörü, “Çalışmanın gücü, uyku apnesi ile uzun COVID arasındaki bağlantının çalışmamızdaki araştırmacıların uzun COVID’i nasıl tanımladığına veya verileri nasıl topladığına bakılmaksızın devam etmesidir” diyor. Ayrıca, NYU Langone’daki RECOVER CSC için elektronik sağlık kaydı ağlarını kullanarak uzun süreli COVID’i anlama çabalarının eş başkanıdır. “Bu çalışma, uyku apnesi olan yetişkinlerin uzun süreli COVID için daha büyük risk altında olduğunu bulmak için bu odak ve ölçeğin ilk iş birliğidir.”

RECOVER—Researching COVID to Enhance Recovery (İyileşmeyi Geliştirmek için COVID Araştırması), bazı kişilerin neden bir COVID enfeksiyonunu takiben uzun süreli semptomlar geliştirdiğini ve uzun süreli COVID’in nasıl tespit edilip tedavi edileceğini ve önleneceğini anlamaya adanmıştır.

Uyku Apnesi Olanlarda Uzun Süreli Covid Riski Arttı
Uyku Apnesi, uyku sırasında boğaz ve dil kasları daha rahatken bu yumuşak doku hava yolunun tıkanmasına neden olabilir.

CSC olarak NYU Langone Health, ülke çapındaki klinik merkezlerin araştırma faaliyetlerini entegre etmekle görevlidir. RECOVER CSC’nin elektronik sağlık kayıtları çalışmaları kolunda kıdemli araştırma bilimcisi olan ilgili yazar Hannah Mandel, “Uzun süredir devam eden COVID hakkında hala keşfedilecek çok şey var, ancak bu çalışma daha yakından izlenmesi gereken hastaları belirleyerek klinik bakıma bilgi sağlayacaktır” ifadesi yer almakta.

“COVID ile enfekte olan uyku apnesi olan kişiler erken tedavi görmeli, semptomlarına dikkat etmeli ve enfeksiyon riskini en başta azaltmak için aşılarını takip etmelidir.” İlginç bir şekilde, N3C çalışma grubunda, uyku apnesi olan kadınlar arasında uzun süreli COVID riski, uyku apnesi olan erkeklere kıyasla daha yüksekti. Müfettişler, erkeklerde %59’luk bir artışa kıyasla kadınlarda uzun süredir COVID’e sahip olma olasılığının %89 arttığını tespit ettiler.

Bunun nedenleri net değil, ancak tıbbi kayıtlarında uyku apnesi teşhisi konan kadınların durumu erkeklerden daha ağır olabilir, çünkü kısmen uyku apnesi olan kadınlara daha uzun süre OSA teşhisi konulmaz.

RECOVER hakkında daha fazla bilgi için https://recovercovid.org adresini ziyaret edin.

Kaynak

Can DİNLENÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    QR Kod Nedir?

    QR Kod Nedir? QR Kod Okuyucu – QR Kod Artı ve Eksi Yönleri

    Chat GPT Nasıl Kullanılır?

    Chat GPT Nasıl Kullanılır? 2023 İçin Adım Adım Kılavuz