ABD'de Yeni bir kene türü bulundu. Tek seferde 2.000 yumurta bırakabilir

ABD ‘nin New Jersey eyalatinde ilk kez yeni bir kene türü bulundu. Keşfedilen keneler şimdi komşu ülkelere yayıldı. Mayo Clinic Aşı Araştırma Grubu direktörü Dr. Gregory Poland, “ABD’de 50 yıldan beri ilk kez ABD’de yeni bir kene türü tespit edildi” dedi. Haemaphysalis longicornus¹ veya Asya boynuzlu kene olarak bilinen bu tür, ABD ‘nin Kuzeydoğu bölgesinde, başta hayvancılığı etkileyen sekiz eyalette bulundu.

ABD’de Yeni bir kene türü bulundu. Tek seferde 2.000 yumurta bırakabilir

Dr. Gregory Poland, boynuzlu kenenin üretken olduğunu ve bir seferde 2.000 yumurta bırakabileceğini söyledi. “Asya’da, “SFTS” virüsü olarak adlandırılan yıkıcı bir hastalığa, şiddetli ateşe ve Trombositopeni sendromu’na (kandaki trombosit sayısının azlığı) neden oluyor.
Bu virüse maruz kalan insanların yüzde 15 ‘i öldü. ABD ‘de henüz bir ölüm gerçekleşmedi. Ancak epidemiyologlar konu ile ilgili yakından ilgileniyorlar.
Poland, kenenin son derece saldırgan ve ısırıcı özelliği ile bilindiğini söyledi. Tarım Bakanlığı ‘na göre, uzun boynuzlu kene New Jersey, Pennsylvania, New York, Maryland, Virginia, Batı Virginia, Kuzey Carolina ve Arkansas’ta bulundu.
ABD’de Yeni bir kene türü bulundu. Tek seferde 2.000 yumurta bırakabilir

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Lyme hastalığı gibi kene kaynaklı hastalıkların son 13 yılda iki katına çıktığını belirtiyor. Kene kaynaklı hastalıkların yaklaşık yüzde 82 ‘sini oluşturan Lyme hastalığı en yaygın olanıdır.
Poland, yakın zamanda keşfedilen iki virüsün, Heartland ve Bourbon virüslerinin de kene kaynaklı olabileceğini , ancak araştırmacıların henüz yeterli bilgiye sahip olmadığını söyledi.
Haemaphysalis longicornus: Asya ‘nın Doğusu ve Pasifik ‘te insan dâhil birçok memelide parazitlenen Theileria, Babesia, Coxiella burnetii ve ensefalit virüsünü taşıyan kene türü.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Pentagon virüs yayabilen böcek ordusu kuruyor “Müttefik Böcekler”
Çin’de İnsanlara Bulaşan Virüsün Sebebi Keneler Olabilir!
Hamam Böcekleri Durdurulamaz Hale Geliyor! Böcek istilası Yaşanabilir
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2019-07-infectious-diseases-a-z-asian-longhorned.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Uzay Yolculuklarının Önündeki Çözmemiz Gereken En Büyük 10 Problem

Erken Evren Karanlık Madde Yıldızlarıyla Mı Doluydu?

Erken Evren Karanlık Madde Yıldızlarıyla Mı Doluydu?