Ateşböceklerinin O Güzel Parıltısı Bizim Yüzümüzden Sönecek!

İlk defa küresel durumlarına değinen bir araştırmaya göre birçok türünün, habitat kaybı ve böcek ilaçları yüzünden yok olmanın pençesinde olan ateşböceklerinin başı dertte. Aynı zamanda Bio Science’da yayımlanan bir rapora göre ateşböcekleri yapay ışık kirliliğinden de muzdarip.

Tufts Üniversitesi’nden Sara Lewis, “Bu arkadaşlar hemen her yerde hayatta kalabilir,” diyor. Fakat diğer türler insanların gittikçe büyüyen ekolojik ayak izi tarafından yok ediliyor.

Ateşböceklerinin O Güzel Parıltısı Bizim Yüzümüzden Sönecek!

Lewis, “Bazı türler daha çok etkileniyor çünkü hayatlarını devam ettirebilmek için özel koşullara ihtiyaçları var,” diye ekliyor. Örneğin Malezya ateşböceği (Pteroptyxtener), balık çiftliği ve palm yağı üretme yolunu açmak için yok edilen mangrove ağaçlarındaki larvalarında yaşıyor.

Kandil böceklerinin ise başka bir problemi var: Dişileri uçamıyor ki bu da habitatları yok olduğunda yeni bir yer bulmak için öylece uçup gidemezler anlamına geliyor. Akdeniz’deki meyve bağları terk edildiğinde veya şehirleşmeye başladığında tırtıllar yok olduğundan ateş böcekleri yiyecek bir şey bulamıyorlar.

Yapay ışık kirliliği ateşböceklerinin çiftleşme ritüellerini mahvetmektedir

Uzmanlara göre yok oluşun en büyük nedeni habitat kaybı. Bu durum Doğu Asya ve Güney Amerika dışındaki her yerde bu şekilde. Bu iki bölgede ise ateşböceklerini yapay ışık kirliliği tehdit etmekte.

Tufts Üniversitesi’nde bir doktora öğrencisi olan AvalonOwens, “Doğal biyoritmlerini bozmasına ek olarak, yapay ışık kirliliği ateşböceklerinin çiftleşme ritüellerini de mahvetmektedir,” dedi.

Ateşböceklerinin O Güzel Parıltısı Bizim Yüzümüzden Sönecek!

Birçok tür bir eş bulmak ve çiftleşmek için parlama yeteneklerine ihtiyaç duymaktadır. Bu parıldayan böcekler üremeye o kadar odaklanmışlar ki yemek yemiyorlar bile. Araştırma aynı zamanda sıklıkla kullanılan böcek ilaçlarının da ateşböceklerini yok ettiğini ortaya çıkardı.

Ateşböcekleri, karınlarının alt gövdelerindeki organlarının içinde kimyasal bir reaksiyonu tetikleyerek parlıyor. Bu sürece biyoluminesans adı verilir. Uhrevi ışıkları sürekli hayranlık uyandırıyor.

İlgili makale: Işık Yayan Canlılar: Biyolüminesans

Fakat uzun zamandır Japonya, Tayvan ve Malezya’da popüler olan ateşböceği ticareti, büyüyen ayak izleriyle gittikçe hassaslaşan ekosistemle birlikte bu durumu iyice kötüleştiriyor. Küresel ısınma ateş böcekleri için güncel bir tehdit olarak görünmese de, yükselen deniz seviyesi ve kuraklık ateşböceklerini yok oluşa doğru sürüklüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Şevval KARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

‘Taş, Kağıt, Makas’ Oyununda Her Zaman Nasıl Kazanılır

Ebeveynlik, Çocuğunuzu Kontrol Etmek Değildir!